Affetmeye yatkınız

Araştırma sonuçlarına göre başkalarının etik davranışlarını değerlendirirken iyi izlenimlere tutunuyor ve kötü davranış gösterenlere dair görüşlerimizi değiştirmek için hazırda bekliyoruz.

Zihnimiz tırt: Affetmeye yatkınız

Araştırmayı hazırlayanlara göre kötü davranışlarda bulunanlara gösterdiğimiz esneklik hem nasıl affettiğimizi hem de neden bazen kötü ilişkilerde saplı kaldığımızı açıklayabilir.

 

ABD’li Yale, İngiliz Oxford ve University College London ve İtalyan Uluslararası İleri Araştırmalar Okulu psikologlarınca yürütülen araştırma, 17 Eylül tarihli Nature - Human Behaviour dergisinde yayımlanmış.

 

Yale Üniversitesi psikologlarından ve araştırmadaki uzmanlardan biri olan Molly Crockett, “Beyin, sosyal izlenimleri, affetmeyi mümkün kılacak şekilde oluşturuyor” diyor ve ekliyor: “İnsanlar bazen kazara kötü davrandıkları için hata olduğu ortaya çıkan kötü izlenimleri güncelleyebilmeliyiz. Yoksa, ilişkileri erken sona erdirebilir ve sosyal bağlantının çok sayıdaki yararını kaçırabiliriz.”

 

“Yapılan çeşitli deneylerin birinde 1500’den fazla denek, etik bir ikilem arasında kalan iki yabancıyı gözlemledi. Bu ikilemde para karşılığında bir başkasına acı veren elektrik şokları vermek ya da vermemek söz konusuydu. Burada “iyi” yabancı çoğu zaman bir başkasına şok vermeyi reddetti. “Kötü” yabancıysa acı veren sonuçlara rağmen para kazanmaya meyilliydi. Deneklere bu yabancıların ahlaki karakterleri konusundaki izlenimlerini ve bu izlenimlerden ne kadar emin olduklarını sorduk”.

 

“Denekler iyi yabancı için çabucak olumlu ve kararlı izlenimlere sahip oldular ve bu izlenimlerinden emin olduklarını gözlemledik. Öte yandan, kötü yabancının gerçekten kötü olduğundan pek de emin olmadıklarını ve bu konudaki düşüncelerini kolayca değiştirebildiklerini kaydettik. Örneğin, kötü yabancının arada sırada cömert bir davranış göstermesi halinde deneklerin izlenimleri derhal -yabancının bir sonraki kötü davranışına kadar- değişti.”

 

“Bu izlenim güncelleme modeli insanların neden bazen kötü ilişkilere tutunduğunu açıklayabilir” diyor Crockett. “Bulgularımızın, başkaları hakkında -bu kişiler yabancı bile olsa- olumlu düşünmeye yönelik temel bir yatkınlığı ortaya çıkardığını düşünüyoruz. İnsan zihninin yapısı, bazen partnerler kötü davransa bile, sosyal ilişkileri sürdürmek ister.”

 

Bu araştırma, borderline kişilik bozukluğu gibi, sosyal zorluklarla ilgili psikiyatrik bozukluklara da ışık tutabilir.

 

Oxford Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan ve araştırmanın baş yazarı olan Jenifer Siegel’e göre “Başkalarının karakterine dair isabetli izlenimler oluşturmak, sağlıklı ilişkiler kurmak ve bunları sürdürmek için hayati önem taşıyor.”

 

 

Kaynak: ScienceDaily

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön