Anaerkil yapısını koruyan toplumlar

Yüzlerce yıldır dünyada erkek egemen toplum yapıları hakim olsa da, anaerkil yapısını koruyan topluluklar hala mevcut.

 • Mosuo

   

  Himalaya Dağları’nın  eteklerinde yer alan Mosuo bölgesi anaerkil toplumlar arasında gösterilebilecek en iyi örneklerden biridir. Veraset sistemi kadından kadına geçmekte ve eş seçimini kadınlar yapmaktadır. Bölgede “yürüyüş evliliği” denilen bir usul uygulanmaktadır. Kadınlar partnerlerinin evlerini ziyaret ederek onları seçerler ve kadınların birden çok evliliği, partneri vardır. Çocuklar annelerinin isimlerini alır ve onlarla yaşar. Babalar ise çocuk yetiştirme dönemine dahil edilmeyebilir. Genel olarak geniş aile yapısı vardır. Bu kalabalık aile yapılarının içinde tüm kararlar kadınlar tarafından verilir ve ailelerde en çok saygı duyulan birey büyükannedir. Ayrıca dillerinde “baba” veya “koca” için bir kelime karşılığı yoktur. 

 • Minangkabau

   

  Minanglar olarak da bilinen bu toplum Endonezya’da yer almaktadır. Bölge anaerkil anlayışla yönetilmekte ve yönetim anneden kıza geçmektedir. Bölgenin geliri gibi düşük değerli miraslar babadan oğula geçmektedir. Bu durum geçmişte kadınları iktidara getirmiştir ancak günümüzde toplumun modernleşmesiyle bu durum biraz değişmiştir. Anneler hala aileden sorumlu kişiler olarak görülmektedir. Geleneksel olarak damatlar, ailelerinin kadın bireyleri tarafından gelinlere verilmektedir. Otorite çoğunlukla erkekler ve kadınlar arasında paylaştırılmaktadır. Kadınlar ailesel görevleri üstlenirken, erkekler ise dini ve politik görevleri üstlenirler. İki taraf da bu durumun eşit bir ilişki olduğuna inanmaktadır. Kabilelerin reisi erkek olmasına rağmen bu seçimi kadınlar yapar ve bir erkeği liderlikten geri alabilirler.

 • Akan

   

  Akan toplumu Gana'da yer alan ve kadınlar tarafından kurulan bir multi etnik gruptur. Kabilelerin lideri genelde erkeklerdir. Fakat bu liderlik gücü erkeğe anaerkil soydan; yani anneden ve kız kardeşlerden gelmektedir. Erkekler hem kendi ailelerini  hem de kadın akrabalarının ailelerini desteklemekle yükümlülerdir. Kadınlar genel olarak ayinleri ve törenleri yönetirler. Ayrıca beslenmede ve aile içi konularda önderlik ederler.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön