Severek okuyacağınız 4 çağdaş Türk edebiyatı eseri

Ne şanslıyız ki Türkiye edebiyat açısından son derece zengin bir ülke. Eğer hala okumadıysanız, aynı coğrafyada yaşadığımız kalemlerden çıkan bu eserlere göz atmanızı tavsiye ederiz.

 • Oğuz Atay – Tutunamayanlar

  Modern Türk edebiyatının kurucularından kabul edilen Oğuz Atay, 1934’te İnebolu’da dünyaya geldi. İnşaat mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yine aynı bölümde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Tutunamayanlar, Oğuz Atay’ın ilk eseridir ve “TRT 1970 En İyi Roman Ödülü”ne layık görülmüştür. Birçok eleştirmen tarafından mizah gücü, anlatım tekniğinin inceliği ve duyarlılığı ile başarılı bulunmuştur. Eserde, intihar eden arkadaşını ihmal ettiğini düşünerek onun geçmişini ve yaşadıklarını öğrenmek için çevresiyle görüşmeye başlayan Turgut Özmen’in anlattıklarını dinliyoruz. Yazar bu kitapta düşünen ve sorgulayan bir insanın nasıl “tutunamadığına” ayna tutuyor.

 • Yusuf Atılgan – Aylak Adam

  1921 yılında Manisa’da doğan Yusuf Atılgan, İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunudur. Mesleği öğretmenliktir. Aylak Adam, Yusuf Atılgan’ın ilk eseridir. Bir olay değil, durum hikayesi olan Aylak Adam, bir modern aydın eleştirisidir. Modern insanın içsel bunalımlarını anlatarak nedenselliğe yer vermemiştir. Bunu araştırmayı ise okuyucunun kendisine bırakmıştır. Aylak Adam, Yunus Nadi Roman Mükafatı yarışmasında ikincilik almıştır.

 • Sevgi Soysal – Yürümek

  Eserlerinde kadın duyarlılığını yansıtmak yerine kadın sorununu daha etkin bir biçimde anlatmayı tercih eden Sevgi Soysal, 1936 yılında İstanbul’da doğmuştur. Kadın-erkek ilişkilerini incelediği Yürümek eseri müstehcenlik gerekçesiyle toplatılmıştır. Bu eser, Sevgi Soysal’ın yazarlık çizgisinde bir aşama olarak nitelendirilebilir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön