İş yerinde daha verimli ve yaratıcı olmanızı sağlayacak 10 ipucu

Daha verimli çalışabilmek ve yaratıcılığınızı ön plana çıkarabilmek için zihninizi etkilemenize yardımcı olacak bazı psikolojik hileler var.

 • 1. Psikolojik mesafe oluşturun: Bir arkadaşınıza akıl vermenin neden kendi problemlerinizi çözmekten daha kolay olduğunu hiç düşündünüz mü? Bunun sebebi, arkadaşınızın probleminden ‘psikolojik olarak uzak’ olmanızdır, yani konuya dair daha net ve mantıklı düşünebiliyorsunuzdur. Üzerinde çalıştığınız konuya dair netlik ve yeni anlayışlar kazanmak istiyorsanız, bir süre işten uzaklaşın. Bu sizin psikolojik mesafe sağlamanıza yardımcı olacaktır. Araştırmalara göre, bir problemle aranıza psikolojik mesafe koymak, yaratıcılığınızı artırıyor ve daha objektif düşünmenizi sağlıyor.

 • 2. Gündüz düşlerine izin verin: Hayal kurmak, iş yerinde genel bir eylemdir. Masanızda oturmuş çalışıyorken birden aklınızın başka bir yerde olduğunu fark edebilirsiniz. Buna dair kendinizi kötü hissetmek yerine, sevinin çünkü beyninizin dinlenmesine sebep olur. Araştırmalara göre, en özgün ve yaratıcı fikirler aslında bu zamanlarda zakla gelenlerdir. Hayal kurmak, daha önce asla o şekilde görmediğiniz ve bilinçaltına gömülü verilerin su yüzüne çıkması ve değerlendirilmesini sağlıyor. “Bu yaratıcılık, bilge kavrayışlar ve genellikle kişinin kabul etmediği sorunların çözümlerini içerir” diyor Florida Uluslararası Üniversitesi'nden Psikiyatrist Eugenio M. Rothe.

 • 3. Canlandırıcı müzik dinleyin: Müzik, nasıl hissettiğimiz ve dünyayı nasıl yorumladığımız üzerinde önemli bir rol oynar. Eğer motivasyona, yaratıcı düşünceler için ilhama ya da sadece daha net düşünebilmek için zihninizi sakinleştirmeye ihtiyacınız varsa, sizi canlandıracak müzikler dinleyebiliriniz. Örneğin Mozart’ın piyano sonatları ya da Beethoven’ın ölümsüz klasikleri bunun için mükemmel tercihler olacaktır. Müzik, sadece ruh halinizi düzeltmeye ve mutlu hissetmenizi sağlamaya yaramaz, sıkıcı, tekrarlanan görevlerden daha rahat sıyrılıp ilham dolmanıza da yardımcı olur.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 534

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2942

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2467

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1537

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4918

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön