Stres, kadını ve erkeği farklı etkiliyor

Uzman Psikolog Ayben Ertem’den, kadın ve erkeğin stresle baş etme şekilleri konusunda görüşler aldık.

Stres, kadını ve erkeği farklı etkiliyor

Evli kadınlar bekârlara göre daha stresliyken, kadınlar erkeklere oranla fiziksel olarak daha çok etkileniyorlar.

 

Kadınlar ve erkekler strese zihinsel ve fiziksel olarak farklı tepkiler verirler. Stresle baş etmek için çeşitli yollar denerler ve stresi nasıl algıladıklarını da farklı yollarla açıklarlar.

 

Kadınlar fiziksel semptomlar gösteriyorlar

Yapılan çalışmalarda kadınlar stresle ilintili daha çok fiziksel semptomlar gösterdiklerini söylüyor. Ama aynı zamanda da hayatlarının içinde diğer insanlarla bağlantıda kalmaya devam ediyorlar ve bu da onların stresle baş etmelerinde önemli stratejilerden biri oluyor.

 

Kadınlar ve erkekler ortalamada benzer stres seviyeleri gösterirler. Kadınlar stres seviyelerinin hep en yüksekte hep yükselişte olduğunu gösteriyor. Bir başka farklılıkta kadınlar, erkeklere oranla daha fazla fiziksel ve duygusal semptomlar yansıtıyorlar.

 

Uzmanlara göre kadınları erkeklerle kıyas etmenin yanı sıra evli kadınların stres seviyelerini bekâr kadınlarla kıyaslamak da gerek. Çünkü stresi farklı deneyimliyorlar. Çalışmada evli kadınlar, bekâr kadınlara göre yaklaşık yüzde 33 daha yüksek stres seviyeleri olduğu ortaya çıkıyor. Aynı çalışmada evli kadınlar son 5 yıl içerisinde stres seviyelerinin artarak devam ettiğini de eklediler. Öte yandan bekâr kadınlar stresleri olsa bile başa çıkabildiklerini söylediler. Evli kadınların en çok dile getirdiği durumlar ise artarak devam eden ağlama isteği, kızgın ve huzursuz hissetme ve baş ağrıları ve yorgunluk.

 

Kadınlar konuşur erkekler kaçar

Erkekler, stresli durumlarda “savaş ya da kaç” tepkisini kullanırlarken; kadınlar, “yönelme ve dostluk kurma” tepkisini kullanıyorlar. Bu yönelme de stresi azaltmak ve kendini korumak için kendisinin ve çocuğunun bakımıyla ilgilenme ve şefkat, ilgi gerektiren aktivitelerdir. Dostluk kurma tepkisi ise, sosyal ağ yaratma, arkadaşlık kurma ve devam ettirme gibi aktiviteler ve stresli süreçte onlara oldukça yardımcı oluyor.

 

Erkeklerde savaş ya da kaç tepkisinin olmasının sebebi de erkeklerde oksitosin hormonunun daha az salgılanmasıdır. Stres durumunda erkek ya dışa vurmayıp kaçacak ya da savaşacak. Zaten günlük yaşama baktığınız zaman kadınlar stresli durumlarda birileriyle konuşmayı destek almayı ya da ne yapması gerektiğini sorma ihtiyacı hissederken erkekler stresli durumlarda kaçmayı, konuşmamayı tercih ederler ya da golf gibi streslerini atacakları ve odaklanmalarını gerektiren bir spor yaparlar.     

 

Stresin kaynağı, fiziksel ve duygusal semptomları ne olursa olsun kadınlar ve erkekler stresle farklı yollarla baş ederler.

 

Amerikan Psikoloji Birliği’nin araştırmalarına göre; kadınlar arkadaşlarıyla ya da aileleriyle zaman harcamayı tercih ederken erkekler spor faaliyetlerinde bulunmayı ya da kitap okumayı tercih ediyorlar. Kadınlar strese girdiklerinde yemek yerler, erkekler daha fazla spor yaparlar, hastalanmak istemediklerini ve en azından onları meşgul ettiğini dile getiriyorlar.

 

Oxford Üniversitesi’nden Profesör Freeman’a göre; kadınlar erkeklere göre birden fazla role girmek zorunda olduğu için bunun yarattığı stresle daha fazla mental problemlerle uğraşabiliyorlar, ayrıca psikolojik rahatsızlıklar kadınlarda erkeklere oranla %20 ila %40 daha yaygın.

 

Erkekler ise kronik streste öfke problemleri yaşıyor, alkol ya da uyuşturucu kullanımına gidebiliyor. Birçok rolü aynı anda üstlenmesi gereken kadınlar, depresyondan fobilere, uyku bozukluklarına, takıntılara ve yeme bozukluklarına kadar birçok problem ortaya çıkabiliyor. Freeman’a göre sosyal rollerin talepleri çok yükseldiğinde ve karşılanamamaya başladığında kadınlar çok yüksek stres yaşıyorlar ve yetersiz ve başarısız hissetmeye başlıyorlar. Bu düşünceler de beraberinde anksiyete ve depresyonu getirebiliyor.

  

Stresle baş etme önerileri:

 • Spor yapmak,
 • Yürümek,
 • Masaj yaptırmak,
 • Ilık banyo yapmak,
 • Bir arkadaşla buluşmak,
 • Dans etmek,
 • Müzik dinlemek,
 • Nefes egzersizleri yapmak,
 • Kitap okumak stresle

 

Ancak baş etmek mümkün olmadığında yardım almaktan kaçınmamak gerekir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön