Doğru tedavi sinüzitinizi yok edebilir

Sinüzit tedavisinde hem ilacın hem de cerrahinin yeri var. Ancak komplikasyonlara dikkat!

Doğru tedavi sinüzitinizi yok edebilir

Şahdamarı zedelenmesi ve beyin içine hava kaçması gibi riskler yarardan çok zarar getirebilir. Doğru tedavi ise bu sorunu kâbusunuz olmaktan çıkarabilir.

 

Medikal tedavide kullanılan ilaçlar

Mukolitikler: Sümük salgısının kıvamını azaltan ve akışkanlığını artıran ilaçlar olarak görev yapıyor.

 

Dekonjestanlar: Burun içi mukozasının şişkinliğini azaltan bu ilaçlar, burun veya ağız içine uygulanabiliyor. Mukoza üzerindeki tahriş edici etkilerinden ötürü bu grup ilaçların 4-5 günden fazla kullanılmaması öneriliyor.

Antihistaminikler: Alerjik reaksiyonlara bağlı gelişen mukoza ödemini önlemek için sinüzit tedavisinde kullanılıyor.

Steroid içeren burun spreyleri: Kronik sinüs iltihapları ve alerjik durumlarda mukoza ödemi ile iltihaba bağlı oluşan reaksiyonları azaltma amacıyla kullanılıyor. Özellikle son kuşak sprey steroidlerin kan dolaşımına karışan miktarları son derece az olduğu için bebeklerde bile güvenle kullanılabildiği belirtiliyor. 

 

Kimler ameliyat olmalı?

 • Kronik sinüziti olanlar.
 • Tekrarlayan sinüzit atağı geçirenler.
 • Anatomik bozuklukları bulunanlar. (Kemik-kıkırdak eğrilikleri ve geniz eti büyüklüğü gibi.)
 • Burun içi polip veya patolojik kitleri olanlar.
 • Burun etlerinde sorun olan hastalar.

 

Cerrahi nasıl yapılıyor?

Sinüzitin cerrahiyle tedavisinde günümüzde en sık tercih edilen yöntemin ‘endoskopik sinüs cerrahisi’ olduğu belirtiliyor. Bu cerrahinin uygulandığı kronik sinüzit hastalarında ameliyat sırasında iltihaplı doku ve polipler temizleniyor. Sinüsleri buruna bağlayan boşalma kanallarının açılması veya genişletilmesiyle anatomik bozukluklar gideriliyor. Ameliyat hastaya genel anestezinin uygulanmasıyla başlıyor. Ameliyatın süresi, hastadaki problemin yaygınlığı ve müdahale edilecek sinüs sayısına göre 15 dakika ile 2 saat arasında değişebiliyor. Ancak hastanın müdahale gerektiren burun içi eğikliği, burun eti büyümesi, sinüzit riskini artıran burun içi anatomik varyasyonlarının bulunması ya da estetik burun ameliyatı talebi gibi durumlarda cerrahi süresi daha da uzayabiliyor. Endoskopik sinüs cerrahisi sonrasında özel durumlar dışında burun içine tampon konulmaması ve hastaların ameliyat sonrası kendi kendilerine burundan rahat nefes alabilmesi önemli bir avantaj olarak değerlendiriliyor. Ameliyatın ardından kanama riski yüksek olan hastaların sinüslerine özel tamponlar veya kanama önleyici çeşitli materyallerin yerleştirilmesi gerekebiliyor. Ancak burun hava yolu içinde olmayan bu materyallerin de solunumu olumsuz etkilemeyeceği belirtiliyor.

 

Yeni tedavi, sinüslerin balonla şişirilmesi

Sinüs tedavisinde kullanılan yeni yöntemlerden biri ‘balon sinüsoplasti’. Kalbin tıkanan damarlarının açılmasında da kullanılan bu yöntemde, sinüslerin kapalı olan deliği bulunduktan sonra sönmüş haldeki balon deliğe yerleştiriliyor. Röntgen altında balonun doğru yerde olduğundan emin olduktan sonra balon belli bir basınçla şişiriliyor. Böylelikle açılması ya da genişletilmesi gereken sinüslerde istenen sonuca ulaşılıyor. Bu yöntemin sadece bazı hastalarda yararlı olduğu belirtiliyor.

 

Yazı: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön