Ağız kokusu ilişkilerimize zarar verir!

Ağız kokusu ilişkilerimize ve özgüvenimize zarar veren, bir hastalık olmaktan daha çok sebep olduğu sosyal problemler ile öne çıkan bir rahatsızlıktır.

Ağız kokusu ilişkilerimize zarar verir!

Yapılan bir çalışmada ağız kokusunun toplumda %40’a kadar görüldüğü saptanmıştır. Erkeklerde daha sık görülmesi ise bir başka veridir. Daha ilginç olanı ise ağız kokusu problemi yaşayanların birçoğu bunun farkında bile değil. Medeni toplumlarda bile görülme oranının bu kadar yüksek olması dikkat çekici.

 

Artık çiftler anlaşmalı boşanmalarda eşinin ağız kokusunu öne sürüyor.  Ayrıca ikili ilişkilerin daha ön planda olduğu satış, pazarlama gibi iş kollarında ağız kokusundan ötürü performansın aşağılara inmesi de söz konusu. Ağız kokusu hem toplum içinde rahat konuşabilmenin, hem de ikili ilişkileri daha rahat ilerletebilmenin önünde bir duvar gibi durmaktadır.

 

Ağız kokusunun çeşitli sebepleri olmakla beraber, % 90 oranında ağız kaynaklı nedenler ile ortaya çıkmaktadır. Ağızdan kaynaklanan kötü kokunun esas kaynağı uçucu sülfür bileşikleridir. Sakız, şeker gibi ağız kokusuna karşı geçici ürünler sülfür bileşiklerini yok edememektedir.

 

Bu problemi analiz eden Helba İlaç’tan ürün müdürü Selda Avcı,  şeker, sakız gibi geçici ürünlerin gün içerisinde ortalama 30–40 kere tüketilmesiyle ancak gün boyu bu problemden kurtulabileceğini belirtti.

 

Bu durumu kökten çözmek için çinko ve klorheksidin içeren solüsyon var artık. Bu iki etken madde bir arada, uçucu sülfür bileşiklerinin ortamdan uzaklaşması için kullanılmaktadır.

 

Ağız kokusunu önlemek için öncelikle ağız bakımına dikkat edilmesi gerekir ardından uçucu sülfür bileşiklerinin de ortadan kaldırılması.

 

Bunların dışında; diş ve dişetlerini koruma, diş ipi kullanımı, protez ve köprülerin düzenli kontrolü, su içme, şeker tüketimini azaltma ve sigara kullanmamakta önemlidir.

 

Forum sitelerinde ağız kokusu için çözüm arayan insanların yoğunluğu, bu problemin rahatça ifade edilmediğini gösteriyor. Çoğunlukla diş hekimi muayenesinde bile sıkıntısını dile getiremeyen insanlar mevcut. Kişinin kendi fark etmemesi durumunda, yakın çevresi tarafından da dile getirilmesi bir hayli zor bir durum.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön