Sağlıklı yaşlanmak elinizde...

İnsan yaşamında yaşlanmak kaçınılmaz bir süreç. İnsan ömrü ise giderek uzuyor ve yaşlı nüfus oranı artıyor.

Sağlıklı yaşlanmak elinizde...

İnsan yaşamında yaşlanmak kaçınılmaz bir süreç. İnsan ömrü ise giderek uzuyor ve yaşlı nüfus oranı artıyor. Öte yandan uzmanlar diyabet ve kalp rahatsızlıkları gibi kronik hastalıkların yaşlılarda yaşam kalitesini etkilediğini ve tedavi masraflarını arttırdığını söylüyor. Bu hastalıkların yaygınlığı sizi yaşlılığın doğal sonucudur gibi bir yanılgıya düşürmesin, pek ala sağlıklı, güçlü ve mutlu bir yaşlılık yaşayabiliriz.

 

Bakalım bunun için uzmanlar bize neler yapmamızı öneriyor:

 

Geç olduğunu düşünmeyin

Öncelikle sağlıklı yaşam tarzına geçmek için yaşınızın geçtiğini düşünmeyin. Yaş 60–70 bende iş bitmiş sözleri eskimiş bir efsane. Yaş ilerledikçe tabii ki bazı değişiklikler yaşayacağız, ama bu sağlıksız, hareketsiz bir köşeye çekileceğiz anlamına gelmez.

 

Egzersiz yapın

Hastalıklardan korunmak için mutlaka yaşınıza ve durumunuza uygun bir egzersiz vardır. 70 yaşından sonra egzersize başlasanız bile bunun faydasını görürsünüz. Kasların güçlenmesi, tansiyonunuzun düzene girmesi ile, zindelik ve vücut dengesini sağlama gibi kazanımlarınız olacaktır.

 

Kilonuza dikkat edin

Sağlıklı beslenme ve yürüyüş ile, kas kuvvetlendirici hareketlerle kilonuzu da kontrol altında tutabilirsiniz. Bu kemiklerinize fazla yük binmemesi için de önemli. İleri yaşlarda sebze ve meyve tüketimine ağırlık verin.

 

Önlemler alın

Hastalıklardan korunmak için, yıllık grip aşısı olmak, meme, prostat gibi kontrolleri ihmal etmemek gerekir. Bazı hastalıkları engelleyemeseniz bile erken teşhis ile kolay tedavi ve yaşam şansını arttırırsınız.

 

Hayata iyimser bakın

Yapılan çalışmalar iyimser insanların daha uzun yaşadığını ve kalp hastalığı gibi bazı kronik hastalıklara daha az yakalandıklarını gösteriyor. Meditasyon, yoga gibi faaliyetler de hayata daha olumlu bakmaya yardımcı oluyor.

 

Sosyal olun

Bir işe yaramayacağınızı zannedip köşeye çekilmeyin. Artık bizde de yaygın olarak faaliyet gösteren gönüllü kuruluşlarına katılabilir, hem başkalarına yardım ettiğiniz için kendinizi daha iyi hisseder, hem de sosyal hayatın içinde yer alırsınız.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 5229

 • Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş yanıtlıyor
  Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş...

  Süresi : 18:58 İzlenme : 3186

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 865

 • Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi
  Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi

  Süresi : 35:31 İzlenme : 548

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 2403

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön