Sağlıklı yaşlanmak elinizde...

İnsan yaşamında yaşlanmak kaçınılmaz bir süreç. İnsan ömrü ise giderek uzuyor ve yaşlı nüfus oranı artıyor.

Sağlıklı yaşlanmak elinizde...

İnsan yaşamında yaşlanmak kaçınılmaz bir süreç. İnsan ömrü ise giderek uzuyor ve yaşlı nüfus oranı artıyor. Öte yandan uzmanlar diyabet ve kalp rahatsızlıkları gibi kronik hastalıkların yaşlılarda yaşam kalitesini etkilediğini ve tedavi masraflarını arttırdığını söylüyor. Bu hastalıkların yaygınlığı sizi yaşlılığın doğal sonucudur gibi bir yanılgıya düşürmesin, pek ala sağlıklı, güçlü ve mutlu bir yaşlılık yaşayabiliriz.

 

Bakalım bunun için uzmanlar bize neler yapmamızı öneriyor:

 

Geç olduğunu düşünmeyin

Öncelikle sağlıklı yaşam tarzına geçmek için yaşınızın geçtiğini düşünmeyin. Yaş 60–70 bende iş bitmiş sözleri eskimiş bir efsane. Yaş ilerledikçe tabii ki bazı değişiklikler yaşayacağız, ama bu sağlıksız, hareketsiz bir köşeye çekileceğiz anlamına gelmez.

 

Egzersiz yapın

Hastalıklardan korunmak için mutlaka yaşınıza ve durumunuza uygun bir egzersiz vardır. 70 yaşından sonra egzersize başlasanız bile bunun faydasını görürsünüz. Kasların güçlenmesi, tansiyonunuzun düzene girmesi ile, zindelik ve vücut dengesini sağlama gibi kazanımlarınız olacaktır.

 

Kilonuza dikkat edin

Sağlıklı beslenme ve yürüyüş ile, kas kuvvetlendirici hareketlerle kilonuzu da kontrol altında tutabilirsiniz. Bu kemiklerinize fazla yük binmemesi için de önemli. İleri yaşlarda sebze ve meyve tüketimine ağırlık verin.

 

Önlemler alın

Hastalıklardan korunmak için, yıllık grip aşısı olmak, meme, prostat gibi kontrolleri ihmal etmemek gerekir. Bazı hastalıkları engelleyemeseniz bile erken teşhis ile kolay tedavi ve yaşam şansını arttırırsınız.

 

Hayata iyimser bakın

Yapılan çalışmalar iyimser insanların daha uzun yaşadığını ve kalp hastalığı gibi bazı kronik hastalıklara daha az yakalandıklarını gösteriyor. Meditasyon, yoga gibi faaliyetler de hayata daha olumlu bakmaya yardımcı oluyor.

 

Sosyal olun

Bir işe yaramayacağınızı zannedip köşeye çekilmeyin. Artık bizde de yaygın olarak faaliyet gösteren gönüllü kuruluşlarına katılabilir, hem başkalarına yardım ettiğiniz için kendinizi daha iyi hisseder, hem de sosyal hayatın içinde yer alırsınız.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön