Bu havalara dikkat!

Havaların çok soğuk geçtiği bu günlerde, kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirecek ekinezya, vitamin C, çinko, propolis, nar suyu, yeşil çay, olabildiğince sık kullanılmalıdır.

Bu havalara dikkat!

Kış hastalıklarında antibiyotik mi ekinezya mı?

Gribal enfeksiyonlar kış döneminde çok sıklıkla karşılaşılan ve çalışan bireylerde ciddi iş gücü kaybına, çocuklarda ise okul devamsızlığına yol açan, kimi zaman çok ağır geçirilebilen, influenza virüs tiplerine bağlı gelişen solunum yolu hastalıklarıdır. Bugünlerde reyting rekorları kıran domuz gribi tartışmaları ve hergün televizyonlarda ya da gazetelerde çıkan domuz gribine bağlı hasta ve ölüm rakamları herkesi ciddi ölçüde tedirgin etmektedir.

 

Çocuklarda el, ayak, ağız hastalığı ve tedavi yöntemleri

 

Sağlık Bakanlığı herkese ellerini yıkamalarını salık vermektedir. Ancak el yıkamak virüsün solunum yoluyla insan vücuduna girmesini engellemez. El yıkamak bireysel temel hijyen koşuludur ve her zaman uygulanmalıdır. Ancak insanlara 1 metreden fazla yaklaşmayın demek, el sıkışmayın demek özellikle sosyal ve kalabalık ortamlarda çalışan ya da okuyan hem çocuklar hem de erişkinler için hiç de uygulanabilir metotlar değillerdir. 

 

Çocukları gripten koruma yolları...

 

Antibiyotiklere dikkat

Sıklıkla gripte antibiyotik kullanımı tartışma konusu olmaktadır. Grip bir virüse bağlı ortaya çıktığından (örneğin domuz gribi H1N1 İnfluenza virüsü, pandemik grip), antibiyotikler doğrudan virüse etki göstermezler. Ancak grip ilerlediğinde, solunum yolunu harap etmesi nedeniyle o bölgede bağışıklık direnci kaybolmakta ve üzerine çok kolaylıkla bakteriler yerleşerek çok ciddi zatürreye neden olabilmektedir. Ancak hiç kimse doktor önerisi ve gözetimi olmadan antibiyotik kullanmamalıdır.

 

Çocukların oda sıcaklığı kaç derece olmalı?

 

Adı üstünde anti-biyotik yani canlılığa ya da hayata karşı demektir ve çok ciddi yan etkilerinin ötesinde toplum sağlığını çok derinden etkileyen mikropların özellikle bakterilerin antibiyotiklere direnç kazanmasına yol açar. Bu nedenle reçetesiz satılmaları yasaktır. Peki bir de antiviral ilaçlar var. Bunlar virüslerin çoğalmalarını engelleyerek virüslere bağlı hastalıklarla etkin bir şekilde savaşmaktadır. Burada mutlaka belirtilmelidir ki bu antiviral ilaçlar çok sınırlı sayıdadır ve bu ilaçlara virüsler direnç kazanırsa hayatımız kararabilir. 

 

 

Grip ya da soğuk algınlığında ilk olarak nelere başvurulmalıdır?

Devlet Planlama Teşkilatı, Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Konya Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Mikro-Gen İlaç ortak bir proje yürüterek gribal enfeksiyonlara çok güçlü bir direnç oluşturan ekinezya (Echinecea Purpurea Herba) bitkisini yetiştirip saflaştırarak Echinol® isimli preparatı geliştirmişlerdir. Echinol® içinde bulunan Ekinezya bağışıklık sistemini güçlendiren, iltihaplanmaya karşı koyan, vücudun direncini arttıran çok güçlü tıbbi bir bitkidir. Ancak çok özel metotlarla ekstrakte edildiğinde gribe karşı hem koruyucu hem de tedavi edici etkiler göstermektedir. Dünya tıp literatürüne baktığımızda birkaç ay önce dünyanın en prestijli virüs araştırma dergisi olan Antiviral Research adlı dergide yayınlanan ve Kanadalı bilim adamları tarafından gerçekleştirilen bir araştırmada, Ekinezya’nın güçlü bağışıklık güçlendirici etkisinin yanı sıra influenza virüsünün oluşturduğu iltihaplanmaya da çok güçlü bir şekilde karşı koyduğu bildirilmiştir. 

 

 

Ekinezya nasıl kullanılmalıdır?

Dünya Sağlık Örgütü ya da Avrupa İlaç Birliği, Ekinezya kullanımını günlük 3 defa 300 mg olarak önermektedir. Küçük çocuklara bunun yarı dozu kullanılabileceği gibi ciddi hiçbir yan etkisinin olmaması nedeniyle erişkin dozu da büyük çocuklara verilebilir. Erişkinler ise en az günlük 900 mg Ekinezya standardize ekstresi almalıdırlar. Ancak dünyanın en ünlü herbalistlerinden biri olan Kalifornia’dan Dr. Michael Tierra, Ekinezya’nın özellikle gribal enfeksiyonun ilk iki gününde daha yüksek ve sık dozlarda alınmasını, 3. günden sonra normal doza inilmesini önermekte ve Ekinezya’nın antibiyotikler kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır.

 

Ekinezya şurupları kullanırken olabildiğince ağızda tutulmalı, mümkün ise birkaç dakika gargara yaptıktan sonra içilmelidir. Böylece ağız ve boğaz boşluğuyla temas süresi arttırılarak etkinliğin daha fazla ortaya çıkması sağlanabilir.

 

Ekinezya’nın 8 haftadan uzun, aralıksız kullanılmaması gerektiği bilinmektedir; ancak doktor kontrolünde ve gerekli olduğu durumlarda daha uzun süre de kullanılabilir. Allerjik astımı bulunan ve 1 yaşından küçük çocuklar sadece doktor kontrolünde ekinezya kullanabilirler.

 

Geçtiğimiz yıllarda yayınlanan çok büyük kapsamlı bir araştırmada Ekinezya ekstresi ile birlikte propolis ekstresi ve C vitamini alımının 1-5 yaş arası çocuklarda, kış döneminde üst solunum yolu enfeksiyon sıklığını %50’den fazla azalttığı ve enfeksiyonda geçirilen ateşli gün sayısını da %50 düşürdüğü saptanmıştır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön