Çok yorgunum!

Yorgun mu hissediyorsunuz kendinizi? Enerjiniz mi bitti...

Çok yorgunum!

Canınız hiçbir şey yapmak istemiyor mu? Bu hayatınızı zora sokacak bir durum. Hem aile ilişkilerinizi, hem iş durumunuzu, en önemlisi de kendinizle olan ilişkinizi bozabilir.

 

Yorgunluğunda çeşitleri olur. Fiziksel yorgunluk ve psikolojik yorgunluk. Bedeninizmi yorgun yoksa kafanız mı? İkisi de bir arada ise, bu size ciddi bir işaret demektir. Hatta ruhsal yorgunluk, fiziksel yorgunluğa bile sebep olabilir. Canınız çok sıkkın ise, kafanız çok dağınık ve psikolojik olarak bitkin durumdaysanız, kolunuzu kaldıramayacak kadar güçsüz hissedebilirsiniz kendinizi. Konsantrasyonunuz sık sık bozuluyor ise, dikkatinizi toparlamakta zorlanıyorsanız, unutkanlık var ise, kendinizi depresyon da hissediyorsanız bu ruhsal yorgunluktur. Bu yorgunluk hayatın getirdiği stres ile de olabilir ama bazı hastalıklar nedeni ile de yorgunluk yaşıyor olabilirsiniz.

 

Uyku düzeni

Az uyuyor veya ihtiyacınızdan fazla uyuyorsanız kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Uykunuzun ille de 8 saat olması gerekmiyor. Herkesin ihtiyacı farklı olabilir. Biri saat 21.00’de uyu yor ve sabah 5.00’te kalkınca kendini daha iyi hissediyordur. Bir başkası, gece 2- 3’te yatar ve ertesi gün yine sabah 9.00’da kalkar ve kendini iyi hisseder. Kendi saatleriniz ne ise her gün bu düzende uyumak size güç verir. Uyku düzeninin sürekli değişmesi, aralarda bölünmesi de sorundur. Uykusuzluk çekenler ve uyku apnesi yaşayanlar gün boyu kendilerini yorgun hissedebilirler.

 

Vitamin eksikliği

Kötü beslenme, vitamin, mineral eksikliğine yol açabilir. Eğer her şeyden yemiyorsanız, düzensiz veya eksik besleniyorsanız, bir süre sonra depodaki vitaminler size yetmez ve yorgunluk belirtileri başlar. Bu durumda sadece vitamin almak yetmez, beslenme düzeninizi gözden geçirmeniz gerekir. Özellikle zayıflama diyeti yapanlar, ekmeksiz diyet yapanlar B vitamini eksikliği yaşayabilirler ve buda yorgunluğu artırır. Yine protein diyetini uzun süre yapmak ve meyve yememekde yorgunluğunuzu artıracaktır.

 

Kansızlık

Kırmızı et ve yumurta tüketiminiz çok iyi değilse, yeşil yapraklı sebzeleri çok sevmiyorsanız B12 ve demir eksikliği oluşabilir. Özellikle âdet dönemi uzun süren kadınlarda, vejetaryenlerde, başka bir nedenden dolayı kan kaybı yaşayanlarda demir düşebilir. Kansızlık sizi yorgun düşürür. Hem fiziksel hem de psikolojik yorgunluğa neden olabilir.

 

Tiroit sorunu

Kadınlarda daha sık görülen bir sorun daha. Eğer ailenizde tiroit problemleri var ise yılda 1 kez sizinde tahlil yaptırmanızda fayda var. Kendinizi çok yorgun hissediyorsanız, kilo almaya başladıysanız, saçlarınız dökülüyor ve cildiniz kuruyor ise, tiroit probleminiz olabilir.

 

Hareket

Eğer sabah kalkıyor, kahvaltı yapıyor, asansöre biniyor, araba ile işe gidiyor, oturuyor, asansöre biniyor, araba ile eve geliyor ve akşam yemeğini yiyor koltukta sızıyorsanız bu yorgunluğun bahanesini sadece işyerinde strese atamazsınız. Hiç hareket etmezseniz, kaslarınızı kullanmazsanız yorulursunuz. Mutlaka gün için de sağlıklı yaşam için 10 bin adım atıyor olmalısınız. Bir adım sayar alıp kaç adım attığınıza bakın. 5 binin altında ise, siz hareket etmiyorsunuz demektir.

 

Hastalıklar

Grip, nezle, dişlerde, ağızda, boğazda enfeksiyon, her hangi bir virusde yorgunluk yapabilir. Hatta alerjilerde yorgunluğu artırabilir. Şeker hastalığında kan şekerinizin yüksek veya düşük olması aşırı yorgunluk ve uyku hali yaratabilir.

 

Sigara, alkol

Bu ikisi de fiziksel etkilerinden dolayı sizi yorar, hatta hücreleri yorar ve çabuk yaşlanmanıza ve daha çabuk hastalanmanıza sebep olurlar.

 

Tansiyon değişiklikleri

Tansiyonunuzun dengesiz olması, arada hızlı artış ve düşüşler yorgunluk yapabilir. Bunun için mutlaka bir hekime başvurmalı ve tansiyon takibi yapmalısınız.

 

Yanınızdaki insanlar

Tüm bu fiziksel etkilerin yanında birde atlanmaması gereken bir şey daha var. Yanınızdaki insanlar, en yakın arkadaşınız, sevgiliniz, eşiniz, anneniz. Onlar sürekli yorgun ise bu bulaşıcı olabilir dikkat edin. Siz de onlarla sürekli yorgun hissedilirsiniz. Kendinizi koruyun.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön