Kayganlaştırıcıların zararları nelerdir?

Kayganlaştırıcı kullanıyor musunuz? Bu konuda bilmeniz gereken şeyler var!

Seks hayatınız güvenli mi?

Zehirli kimyasalların günlük hayatımızdaki yaygınlıkları, artık ortada. Besinlerimizin üretim yollarından, her gün kullandığımız güzellik ve temizlik ürünlerine dek, her şeyden sakınmamız gerekiyor gibi. Ancak akşam olunca sevdiğimiz kişi ile güvenli yatağımıza girdiğimizde, kimyasallar aklımızdaki son şey oluyor.

 

Vajina

Yapılan son araştırmalar, vajinanın oldukça emici olduğunu gösteriyor. Bir araştırma kapsamında, sentetik bir östrojen olan estradiolün vajinal yolla alınması sonucunda, kan serumu seviyesinin, oral kullanıma kıyasla, 10 kat daha fazla olduğu görüldü. Vajina, mukoza zarı olduğundan, sıvıları cilde göre, hem daha hızlı salgılıyor hem de daha hızlı emiyor. Bu fiziksel gerçeklik, kadınların, vajinalarının içerisine ne koydukları konusunda son derece dikkatli olmaları gerektiğini ortaya koyuyor çünkü beden sağlıkları tamamıyla etkilenebilir.

 

Kayganlaştırıcıların sorunu

Pittsburgh Üniversitesi’nden Jinekolog Prof. Charlene S. Dezzutti, hiperozmolar kayganlaştırıcıların ve spermisit jellerin, vajinada yaygınlıkla bulunan mikropları öldürdüklerini keşfetti. Dezzutti konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Bakteriyel ölüm, muhtemelen antibakteriyel bir madde olan klorheksidin yüzünden gerçekleşiyor.” Kayganlaştırıcıların, vajinadaki doğal florayı bozarak, nihayetinde bakteriyel vajinozis gibi enfeksiyonlara sebep olabileceğini de ifade eden Dezzutti, bu çalışmalar laboratuvar ortamında yapıldıklarından, kayganlaştırıcıların gerçek dünyada ne denli zararlı olduklarını kestirmenin güç olduğunu söyledi. Dezzutti, “Bu yalnızca deney tüpündeki bir model; bunu, gerçek hayat aktiviteleri ile eşit tutmak zor” dedi.

 

Yatak odalarımızdaki güvenliğimizi garanti almak adına sürekli yeni araştırmalar yapılıyor. John Hopkins Üniversitesi’nden biyofizikçi Richard A. Cone, fare modelinde hiperozmolar kaynaklı hücre zehirlenmesini gözlemledi ve jel kullanımının genital iltihap olasılığını 10 kat artırdığını ortaya koydu.

 

 

Cinsel yollarla bulaşan hastalıklarla ve enfeksiyonlarla ilişki

Yapılan diğer araştırmalar, kayganlaştırıcıların, vajina ve rektumda hücre duvarlarına hasar vererek vücudu cinsel yollarla bulaşan enfeksiyonlara karşı daha hassas bir hale getirdiklerini gösteriyor. Kayganlaştırıcı güvenliği aleyhindeki kanıtla sürekli artsa da, Uluslararası Rektal Mikrobisid Grubu başkanı Jim Pickett şöyle söylüyor: “Evet, endişe verici sinyaller var ancak henüz ne anlama geldiklerini bilmiyoruz. Kayganlaştırıcılar laboratuvar ortamında hücre hasarına yol açıyor diye, gerçek dünyada insanlar açısından hastalık geçişi ile ilgilerinin olduğu sonucuna varamayız.”

 

Nonoksinol – 9 & HIV

Mikrobisid geliştiriciler, spermin hücre zarlarında delik açabilmesinden dolayı, nonoksinol – 9’un HIV geçişini bloke edip edemeyeceği üzerinde testler yaptılar. Nonoksinol – 9, üreticilerin yıllardır spermisit kayganlaştırıcılarla birleştirdikleri, birçok ev temizleyicisinde ve kozmetik ürününde bulunan bir deterjan.

 

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre, nonoksinol – 9 içeren spermisitler, HIV enfeksiyonuna karşı koruma sağlamıyorlar; hatta bu ürünleri sıklıkla kullanan kadınlarda HIV riskini artırıyor bile olabilir.

 

 

Ozmolalite & Genital iltihap

Ozmolalite, bir üründeki moleküler içerik konsantrasyonunu tanımlayan bir parametredir. 2010 yılında, Cone ve John Hopkins’teki ekibi, reçetesiz kayganlaştırıcıların hasar verici etkilerinin, ozmolalite adındaki bir faktöre bağlı olduğunu gösteren bir çalışma yayınladı. Farelerde vajinal hücreleri inceledikten sonra keşfettikleri şey ise, önce yüksek-ozmalalite kayganlaştırıcılara, sonra ise herpessimplex virüsüne maruz bırakılan farelerde enfeksiyon olasılığının yükseldiği oldu.

 

Daha güvenli alternatifler

 

Santa Monica Kadın Sağlığı Merkezi’nden Dr. Maggie Ney, şu alternatifleri öneriyor:

 

 • Organik hindistancevizi yağı
 • Zeytinyağı
 • Aloevera jeli
 • Badem yağı

 

Sağlık konusunda tetikte olmak ve hayatın her alanındaki riskleri düşünmek – özellikle de yatak odasında – çok önemli. Seksin, keyifli ve güvenli olması gerekiyor; bu yüzden işleri doğru şekilde yaptığınızdan emin olmak adına biraz araştırma yapmakta fayda var.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön