Hamile kadınlar aslında ne yemeli?

Hamile kadınların ne yiyip ne yiyemeyeceklerine dair kurallar değişti.

Hamile kadınlar aslında ne yemeli?

Hamile kaldığınızı öğrendiğiniz anda, hemen Google'dan neleri yiyip neleri yiyemeyeceğinizi araştırdınız, değil mi? Emin olun, bu konuda yalnız değilsiniz. Gebelik testinde o iki çizgi göründüğü an, anneler, büyük bir çarpı işaretinin olduğu yeme-içme listelerini avlamaya çıkarlar; cıvık yumurta, suşi, bazı peynir türleri - evet, hep de güzel şeyler!

 

Annenin yediklerinin bebeği nasıl etkilediğine dair birçok araştırma yapıldı. Bristol Üniversitesi'nde yeni yapılan bir araştırma ise, yüksek yağ ve şeker içerikli bir beslenme düzeninin, ADHD'ye (hiperaktivite) sebep olduğunu ortaya koydu. Ancak sağlık uzmanlarına göre, hamile kadınların diyetlerine eklemeleri gereken besinlerin listesi değişti.

 

 

Az pişmiş yumurtalar yeniden menüde!

 

Fetüsün, amniyotik sıvıdaki tatları 5. ayda bile tanıyabildiğini gösteren araştırmalar sonucunda uzmanlar, anneleri, beslenme düzenlerini değiştirerek farklı türde yiyecekleri ve tatları diyetlerine eklemeleri konusunda teşvik ediyorlar - ki bebek sütten kesildiğinde, iyi bir 'yiyici' olsun.

 

Tütsülenmiş et, çiğ balık, yıkanmamış sebze ve pastörize olmayan peynirler hala yasak olsa da, uzmanlar, bazı yumurta markalarının, artık zararlı bakteriler içermediklerini, dolayısıyla hafif haşlanmış şekilde yiyilebileceklerini söylüyorlar. Böylelikle salmonella riski, hamile kadınlar açısından oldukça azaltılmış oluyor.

 

İngiltere'deki Kraliyet Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Koleji'nden Dr. Patrick O'Brien konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Salmonella, artık daha az yaygın; bu yüzden hamile kadınların değişikliğe gidebilmelerine izin verecek resmi tavsiyeler olası. Ancak yine de biraz bekleyip yumurtaları iyice haşlanmış tüketmekte fayda var.”

 

 

Füme somon geri döndü!

 

Kahvaltıda, az pişmiş yumurta ile harika giden ama eskiden hamilelere yasaklı füme somonu artık tüketebilirsiniz! Araştırmalar, somon ve uskumru gibi yağlı balıkların, hamilelik sırasında zararlı değil, aksine yararlı olduklarını ortaya koydu.

 

Southampton Üniversitesi'nde yapılan bir deney kapsamında, hamilelik dönemi boyunca düzenli olarak somon yiyen annelerin, astım hastası bir bebek dünyaya getirme olasılığının daha düşük olduğu görüldü. Ancak köpekbalığı ve kılıç balığı gibi cıva içeriği yüksek balıklardan - ve suşiden - hala uzak durmak gerekiyor. Ayrıca yağlı balıklar, haftada en fazla iki kez tüketilmeliler. Dr O'Brien konu hakkında şu tavsiyelerde bulunuyor: “Tavsiyelerimiz, suşiden tamamen kaçınmak gerektiği yönünde. Eğer süreç boyunca, balık en az 24 saat dondurulmuş şekilde bekletildiyse, risk minimuma iniyor”

 

 

 

Haber kidspot.com.au sitesinden derlenmiştir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Doğuma giderken neler yaptınız?
  Doğuma giderken neler yaptınız?

  Süresi : 01:59 İzlenme : 2395

 • Gizem Onay'la kadınlık organları ve döngüleri üzerine
  Gizem Onay'la kadınlık organları ve...

  Süresi : 34:57 İzlenme : 261

 • Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri
  Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri

  Süresi : 02:46 İzlenme : 455

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön