Ultrasona giren anne adayları dikkat

Gebelik döneminde anne adaylarının ultrason ile ilgili merak ettiği tüm konuları uzmanımız cevapladı.

Ultrasona giren anne adayları dikkat!

Ultrason ile görüntüleme tekniğinin yüksek frekanslı ses dalgaları ile doku ve organların incelenmesi olarak tanımlandığını bildiren Koru Hastanesi Riskli Gebelik Uzmanı (Perinatolog) Prof. Dr. Aydan Biri, ultrasonun özellikle gebelik takibinde fetusun (bebeğin) incelenmesinde bir devrim yarattığını ifade ederek, "Bebeğe ait hiçbir bilginin alınmadığı dönemlerden detaylı ultrason incelemeleri ile bebekteki anormalliklerin önemli oranda tespiti edebiliyoruz" dedi. Prof. Dr. Biri, hamilelik sırasında ultrason incelemesinin en yaygın nedenlerini ise şöyle sıraladı:
"Gebeliği doğrulamak, fetusun canlı olup olmadığını öğrenmek, doğum zamanını belirlemek, bebek sayısını belirlemek, bebeğin fiziksel gelişimini kontrol etmek için, plasentanın değerlendirilmesi, amnion sıvısının değerlendirilmesi, bebekle ilgili olabilecek kusurların incelenmesi, bebeğin iyilik halinin değerlendirilmesi."

 

Ultrason nasıl uygulanır?

 

Ultrason uygulaması başlamadan önce derininin üzerine sesin iyi iletilmesini sağlayan bir jel sürüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Biri, iyi bir görüntü bulununcaya kadar cihazın cildin üzerinde gezdirildiğini ve uygun kesitler alındığını ve bu görüntülerin de kayıt edilebileceğini, basılabileceğini ya da raporlanabileceğini belirtti. Fetal tıp ve fetal anomaliler konusunda deneyimli uzmanlar (perinatolog) tarafından yapılan detaylı ultrasonun anne ve bebekle ilgili riskli durumlarda mutlaka önerildiğini belirten Biri, fetusun organ gelişimin önemli bir kısmının tamamladığı 18-22. haftaların ayrıntılı ultrasonun önerildiği haftalar olduğunu söyledi. Son yıllarda 11-14 haftalarda özellikle vajinal yoldan yapılan incelemelerde organların çoğunun görüntülenebildiğini kaydeden Biri, beyin ve kalp gibi organlardaki bazı anomalilerin geç gebelik döneminde ortaya çıkması ya da ancak görülebilmesi nedeniyle 28-32 haftalarda fetusun yeniden detaylı bir incelenmesi önerilir hale geldiğini sözlerine ekledi. Prof. Dr. Biri, detaylı ultrasonografinin bebeğin sağlıklı olduğunu garanti etmediğini, bebeği iyileştirmeye yönelik bir katkısının olmadığını, sadece tanı için kullanıldığının unutulmaması gerektiğinin altını çizdi.

 

 

Ultrason ile tanı almayan durumlar

 

Bir bebeğin hastalıklı olma oranının bir yetişkinden daha fazla olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Aydan Biri, bebeğe ait çok sayıda yapısal ve genetik sorunların olabileceğini belirtti. Biri, büyük ve küçük yapısal kusurların bir kısmı ultrason ile tanı almazken, kromozom ve gen düzeyindeki genetik sorunlara da ultrason ile tanı koyulamadığını bir bebeğe normal demek için tüm anatomik ve fiziksel yapıları, organları, kromozomları, genleri bilmek gerektiğini söyledi.

 

Ultrason nedir?

 

Ultrason hakkında yanlış bilinenler

 

Prof. Dr. Aydan Biri, ultrason için başvuran hastaların önemli bir kısmının dört boyutlu görüntünün detaylı ultrason olduğunu düşündüğünü fakat fetal detaylı ultrasonografik incelemenin amacının fetusun iyi bir muayenesi olduğunu söyledi. Prof. Dr. Biri, Dünya Ultrason Derneği'nin fetüs incelenirken deneyimli bir hekimin iyi bir cihazla ve hızlı bir şekilde değerlendirmesini önerdiğini ve bebeğin CD'si ya da görüntüsü bu işlemin amacı dışında olduğu belirtti.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
4
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  20 Temmuz 2019 Cumartesi 00:12

  kaç hafta oldu şimdi

  Cevapla
 •  
  02 Mart 2016 Çarşamba 21:30

  14 haftalık gebegim

  Cevapla
 •  
  20 Ocak 2017 Cuma 05:12

  aferim sana

 •  
  30 Nisan 2019 Salı 14:23

  ne yapalım


 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön