Ultrason gerçekten gerekli mi?

Yapılan araştırmalara göre hamilelikte rutin olarak ultrason taraması zararlı olabilir.

Ultrason gerçekten gerekli mi?

Birçok hamile kadın, eskiye kıyasla çok daha fazla ultrason muayenesi oluyor. Artık görüntü kalitesi olarak da daha güzel fotoğraflar alınabilen bu muayenelerin sonuçlarını da sosyal medyada paylaşıyorlar, çerçeveletip hatıra olarak saklıyorlar. Hatta hastane kapısı için hazırlanan kapı süslerine bile bu fotoğraflar yapıştırılıyor!

 

The Wall Street Journal’da yayınlan bir araştırmaya göre, 2014’te Amerika’da gebelik boyunca yapılan ultrason muayeneleri, on yıl öncesine göre %92 oranında artış göstermiş. Araştırmada bazı kadınlar, hamileyken gittikleri her muayenede ultrasonla da muayene edildiğini belirtmiş.

 

Ancak tıp uzmanları, bu kadar sık ultrason taraması yapılmasının gerekli olmadığını söylüyor. Amerikan Obstetri ve Jinekoloji Koleji (ACOG)’un da içinde bulunduğu tıbbi kuruluşların 2014’te hazırladığı ortak bir raporda, düşük riskli gebeliklerde bir ya da iki ultrason taramasının yeterli olacağı açıklandı.

 

Ultrasonografinin insanlarda herhangi bir zarara yol açtığına dair herhangi bir delil yok. Ancak bununla ilgili yapılan araştırmaların hemen hepsi, 1992 yılından önce yapıldı, ultrason teknolojisinin daha zayıf olduğu ve daha seyrek kullanıldığı bir zamanda…

 

Modern ekipmanların uzun vadede etkilerinin nasıl olabileceğine dair elimizde herhangi bir bilgi yok. Ayrıca araştırmalara göre pek çok uzman, ultrason kullanırken önerilen her güvenlik önlemine de uymuyor.

 

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), geçtiğimiz Aralık ayında yayınladığı raporda, “Ultrason uygulaması bazı dokuları hafifçe de olsa ısıtabilir ve bazı dokularda çok küçük aşınmalara (kavitasyona) neden olabilir. Bu doku ısınması ve kavitasyon oluşumunun uzun vadede etkileri henüz bilinmemektedir” şeklinde bir açıklama da yer aldı.

 

Bazı hayvan deneylerinde ultrason uygulamasının, farelerde ve tavuklarda küçük hastalıklara neden olduğu görüldü. Üstelik sık yapılan ultrason taraması yanlış alarma da neden olabilir: bebeğin boyunu olduğundan büyük ölçebilir ve gereksiz sezaryenlere neden olabilir. 2012’de yayınlanan bir ACOG raporu, “Sezaryen oranlarının artışı ile ultrason kullanımının artması arasında bir bağlantı olabilir” diyor.

 

Sonuç olarak, yapılan araştırmalar henüz kesin karar vermek için yeterli olmasa da, düşük riskli hamileliklerde bir ya da iki defadan fazla ultrason taramasının çok gerekli olmadığı görülüyor.

 

 

The Wall Street Journal'in haberinden derleyen: Duygu İslamoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Mindful Ebeveynlik semineri gerçekleşti
  Mindful Ebeveynlik semineri gerçekleşti

  Süresi : 11:02 İzlenme : 778

 • Sigarayı bıraktırma uzmanı Emre Üstünuçar canlı yayın konuğumuz
  Sigarayı bıraktırma uzmanı Emre Üstünuçar...

  Süresi : 27:46 İzlenme : 1603

 • Propolis nedir? Propolisin faydaları nelerdir?
  Propolis nedir? Propolisin faydaları...

  Süresi : 01:12 İzlenme : 1681

 • Senarist, yazar Meriç Demiray'la Türk dizileri ve kitaplar hakkında konuşuyoruz
  Senarist, yazar Meriç Demiray'la Türk...

  Süresi : 30:30 İzlenme : 472

 • Evde kot eskitme nasıl yapılır?
  Evde kot eskitme nasıl yapılır?

  Süresi : 00:56 İzlenme : 5518

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön