Rahat ve sağlıklı bir doğum için neler yapılmalı?

Doğumunuzun rahat ve hafif geçmesi için uygulayabileceğiniz birkaç öneriyle her şey daha kolay olacaktır.

Rahat ve sağlıklı bir doğum için neler yapılmalı?

Doğumunuzun rahat olabilmesi için, öncelikle doktorunuza güveniyor olmalısınız. Doktor-gebe arasında kurulan güvene dayalı pozitif bir ilişki, ikinizin de işini kolaylaştırmak için en önemli faktördür.


 
Hamileliğinizin başından itibaren beslenmenize çok önem verin. Ne yerseniz bebeğiniz de onu yiyecektir. "İki kişilik yeme" efsanesini unutun, doğal ve dengeli beslenmelisiniz.


 
Doğumunuz yaklaştıkça daha çok sıvı gıdaları tercih edin. Bağırsaklarınızın boş olması doğumunuzu daha da kolaylaştıracaktır.Daha hamileyken, nerede doğum yapacağınıza karar vermelisiniz. Doğum yapacağınız hastaneyi gezip görmeli ve orada çalışan sağlık ekibiyle önceden tanışmalısınız. Doğum için hastaneye gittiğinizde kendinizi daha iyi ve güvende hissetmenize yardımcı olacaktır...


 
Doğum planınızı oluşturmalısınız. Doğum esnasında aranacak numaralar, yanınızda kimlerin olacağı, doğum çantanıza koyduklarınızın yedeklerinin nerede olduğu gibi bilgilere planınız da yer vermelisiniz. Ayrıca doğum tercihlerinizin yazılı olduğu bir kağıdın yanınızda olması, doğum sürecinde isteyip istemediklerinizi hastane ekibine tekrar anlatmak için vakit ve enerji harcamamanıza yardımcı olur. Bu doğum planını doğumdan önce doktorunuzla paylaşabilirsiniz.


 
Doğum yaklaştıkça hafif işler yapmalı ve daha çok dinlenmelisiniz. Doğuma hazırlık kursuna katılabilirsiniz. Doğumun nasıl olacağını öğrenen ve doğuma hazırlanan anneler bilgi ve özgüven sahibi olurlar.


 
Yoga veya pilates yapabilirsiniz. Çünkü ikisi de sizi hem zihinsel hem de fiziksel olarak doğuma hazırlar. Yoganın ve pilatesin kas ve nefes kontrolü açısından etkisi de kanıtlanmıştır.


 
Doğum ağrılarıyla baş etmek için nefes egzersizleri yapabilirsiniz. Doğumda en önemli faktör uzun ve derin nefeslerdir. Bu nefesler bir yandan bebeğinize yeterli oksijenin ulaşmasını sağlarken diğer yandan rahatlamanızı ve kasılmaları daha rahat karşılamanızı sağlar. Doğru nefesle doğum daha kolaydır.
 


Rahat bir doğum için gevşemeyi öğrenin. Doğumda rahim kasınız aktif olarak çalışırken, diğer kasların gereksiz enerji tüketmemesi gerekir. Bu yüzden doğumda gevşeme de önemlidir.


 
Bebeğinize şarkılar söyleyebilirsiniz, onunla konuşabilirsiniz. Böylelikle sevimli bir iletişim kurmuş olursunuz.


 
Hastaneye gitmeden önce ılık duş alın ve rahatlayın.


 
Doğal doğum, kuşkusuz en sağlıklı olanıdır. Ancak bazen doğanın da yardıma ihtiyacı olabilir. Doğumunuzda ihtiyaç duyabileceğiniz medikal müdahaleleri doktorunuza sorun ve hazırlıklı olun. Eğer işler planladığınız gibi gitmezse, sezaryenin bir kurtarma ameliyatı olabileceğini unutmayın. Sezaryenle doğurmak zorunda kalırsanız neler olacağını, hangi aşamaları izleyeceğinizi de önceden doktorunuzla görüşmenizde fayda var.

Facebook Yorumları
Yorumlar
6
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  13 Ekim 2016 Perşembe 14:23

  Tewekkurlerr..

  Cevapla
 •  
  10 Temmuz 2016 Pazar 20:27

  Corbalar

  Cevapla
 •  
  05 Aralık 2015 Cumartesi 23:17

  Tesekkur

  Cevapla
 •  
  16 Kasım 2015 Pazartesi 18:05

  Cok tesekkurler

  Cevapla
 •  
  25 Kasım 2014 Salı 23:23

  twitter hesabim yokki

  Cevapla
 •  
  25 Kasım 2014 Salı 23:22

  cok tesekkurler.netde nefes egzersizleri bula bilirmiyim?hangi sitede?

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön