Doğumun nasıl başladığı bulundu

Amerika’daki Teksas Üniversitesi’ne bağlı bilim adamlarının yaptığı yeni araştırmaya göre, bebeğin akciğerlerinde üretilen 2 tür protein, doğumun başlamasından sorumlu.

Doğumun nasıl başladığı bulundu

Teksas Üniversitesi Sağlık Merkezi’nde yapılan araştırmalar, anne karnındaki bebeğin akciğerlerinde 2 tür protein tespit etti. Doğumun başlamasına doğrudan etki ettiği anlaşılan bu proteinlerle ilgili çalışmalar ilerledikçe erken doğumları ve erken doğuma bağlı çeşitli komplikasyonları önlemek mümkün olacak.

 

“Bebek hazır!” sinyali anneye nasıl ulaşıyor?

Daha önceden yapılan çeşitli araştırmalar sonucu doğumu tetikleyen şeyin bebekten gelen sinyallere bağlı olduğu biliniyordu ancak bu sistemin moleküler mekaniği ile ilgili detaylar kesinliğe kavuşturulamamıştı. Teksas Üniversitesi Sağlık Merkezi’nden biyokimyacıların fareler üzerinde yaptığı çalışmalara göre fetüsün akciğerlerinde üretilen ve SRC-1 ve SRC-2 (Steroid Receptor Coactivators) olarak bilinen iki protein, doğumun başlamasından sorumlu. Bebeğin artık rahmin dışına çıktığında nefes alabilmesini sağlayacak olan bu yapı, annenin beynine “bebek dışarı çıkmaya hazır!” sinyali gönderiyor ve doğum başlıyor.

 

Erken doğumu anlamamıza yardımcı

Üniversitede Obstetri, Jinekoloji ve Biyokimya profesörü olarak görev yapan ve araştırmayı yürüten Dr. Carole Mendelson, çalışmanın özünü şöyle anlattı: “Araştırmamız doğumun zamanlamasını bebeğin ayarladığını gösteriyor. Bebeğin ciğerlerinin nefes alıp vermeye hazır hale gelmesini sağlayan SRC-1 ve SRC-2 adlı proteinler, doğumu başlatıyor.” Çalışmaya katılan doktorlardan Dr. Mendelson ise konuyla ilgili, “40. haftada normal zamanında başlayan doğumun mekanizmasını anlayabildiğimizde, erken doğumları önleme konusunda da daha çok görüş sahibi oluyoruz” dedi.

 

Erken doğum riskli

Amerika’da her 9 bebekten biri erken doğuyor. Habertürk’ün haberine göre Türkiye’de gerçekleşen doğumların da % 8’i hamileliğin 37. haftasından önce gerçekleşiyor ve erken doğum olarak kabul ediliyor. Erken doğan bebekler henüz akciğer gelişimi tamamlanmamış olduğu için solunum güçlükleri başta olmak üzere, serebral palsi, epilepsi ve körlük gibi bazı risklerle de karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlarla yapılacak olan yeni araştırmalarla, bebekten gelen sinyallerin annenin rahmine nasıl iletildiğinin de bulunması ve erken doğumun mekanizmasının bütünüyle anlaşılması bekleniyor.

 

Kaynak: sciencedaily.com

 

PREMATÜRE BEBEKLER ANNELERİNİN KALBİNDE BÜYÜR Kasım ayı prematüre doğum konusu... DOĞUM BAŞLADIKTAN SONRA YAPILAN SEZARYEN DAHA SAĞLIKLI Yeni araştırmalar, doğum başladı...

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  17 Şubat 2016 Çarşamba 19:29

  8 haftalık gebelikte ne belirtiler olu

  Cevapla

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön