Çocuk cinsel istismarına karşı neler yapabiliriz!

Türkiye’de çocuk istismarının önlenmesine ilişkin sesler her geçen gün biraz daha artıyor. Bu sadece Türkiye’nin sorunu değil; yurtdışında da bu konuda farkındalığın artmasına yönelik çalışan pek çok organizasyon var. Bundan bir süre önce yurtdışında yaşayan iki Türk anne, çocuklarının devam ettiği devlet okulunun yönlendirmesi ile çocuklarının ve kendilerinin çocuk istismarını önleme konusunda bilgilendirilmesini içeren bir programa dahil oldular. Bu programın çok yararlı olduğunu düşündükleri için bu süreci detaylı olarak bloglarına taşıdılar. Ailelerin ve çocukların istismarla ilgili bilmesi gerekenler konusunda çok aydınlatıcı buldukları bu programın gelir seviyesinden bağımsız Türkiye’deki her çocuğun da hakkı olduğunu düşünüyorlar.

 

Türkiye’de böyle bir programın, en azından bahsedilen çocuk aktivitelerinin yararlı olacağını düşünen öğretmenlerden, annelerden, hatta kurumlardan kaynaklara ulaşmak isteyen mailler aldılar. Bahsettikleri programdaki tüm bilgiler İngilizce ve Almanca olduğu için de bu bilgileri ellerinden geldiği kadar Türkçe bir içerik altında toplamaya çalıştılar. Böylece çocuklar ve ebeveynler için çocuk istismarı hakkında çocuklarımıza öğretmemiz gerekenleri içeren Türkçe bilgilendirici aktivite kitabını herkesin kullanımına açtılar. Bu kitapçığın amacı, Türkiye’de büyük eksikliği bulunan bir alanda, bütçesi olan, geniş kapsamlı, devlet destekli, kurumsal bir proje ile somut adımlar atılana kadar, ebeveynlerin kendi çocukları için kullanabilecekleri bilgilendirici bir Türkçe konuşma malzemesi yaratmak. Kullandıkları referanslar kitapçığın en arkasında yer almakta. Kitapçığı onlineanne.com’dan indirmek mümkün. Kitapçıktaki önemli bilgilerinden biri de çocuklarımızı cinsel istismara karşı nasıl donanımlı hale getirebiliriz. Melike ve Pınar’ın taradıkları kaynaklardan derledikleri, çocuklara istismar konusunda verilmesi gereken mesajlar şunlar:

 

1. "Vücudumuzda özel yerler bulunur": Bu yerler mayonun kapattığı yerlerdir.

 

2. “Hiç kimse senin vücuduna, özel yerlerine bakamaz ve dokunamaz”: Çocuklara, kendilerinin de başkalarının özel yerlerine bakamayacakları ve dokunamayacaklarını anlatmamız gerekir. Bunun tek istisnası ihtiyaçları olduğunda yardım amaçlı, canları acıdığında sorunu anlamak için anne/baba ve doktor gibi yetişkinlerin mümkünse “çocuktan izin alarak” bakması ve dokunmasıdır.

 

3. Birisi özel yerlerine baktığında ya da dokunduğunda çocuklarımıza ne yapmaları gerektiğini bu mesajlarla öğretebiliriz:

 

 • Söyleyebileceğin en sert ve en ciddi biçimde HAYIR de.
 • Oradan UZAKLAŞ ve güvenli bir yere gitmeye çalış.
 • Güvendiğin bir büyüğüne SÖYLE.
 • Büyükler seni dinleyip bu konuda bir şey yapana kadar da SÖYLEMEYE DEVAM ET.

 

Anne-babalara not

Çocuğunuz istismara uğrarsa ya da istismara uğrayan bir çocuğu korumanız gerekirse:

 

 • Önce sakince çocuğu dinleyin.

 

 • Üzüntünüzü, kızgınlığınızı belli etmeyin.

 

 • Asla sorgulamayın (olay hakkında bilgi almaya çalışmayın).

 

 • Sadece onu anladığınızı belirten sözler söyleyin.

 

 • Ve uzmanlara başvurun ki, gerekli soruları onlar uygun şekilde sorsun.

 

 • Türkiye’de danışılacak mercilerin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı‘nın ALO 183 Aile, Kadın, Çocuk, Özürlü ve Sosyal Hizmet Danışma Hattı’nın yönlendirdiği uzmanlar olduğu belirtiliyor. Yetkili merciler ise karakol ve savcılıklar olarak geçiyor

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 136

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 627

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 2115

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 2191

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 1005

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön