Dünyanın en iyi annesi…

Bu aralar küçük gölgem hep peşimde. Yalnız peşimden gelmekle kalmıyor, yaptıklarımı da taklit ediyor. Bazen beni kısa bir süre için bırakıyor. Geri geldiğinde bir de bakıyorum ayağında benim ayakkabılarım, boynunda kolyelerim, yüzünde de bir gülümseme…

 

Gel de gülme bu görüntüye! İşte böyle anlarda bir kere daha iyi ki doğurmuşum diyorum. Başka kim içimi bu kadar ısıtabilir, yüzümü böyle güldürebilir ki…

 

Bizi mutluluğun bambaşka bir boyutuyla tanıştıran annelik sorumluluklarımıza da yeni bir boyut katar. “İyi bir annenin yapması gerekenler” listesinin başında tabi ki küçüğüne koşulsuz sevgi göstermek, onun karnı tok, uykusunu almış, güvende ve sağlıklı olmasını sağlamak gelir. Ama bir annenin en önemli sorumluğu peşinden ayrılmayan küçük gölgesine iyi bir model olmaktır.

 

Sizi sizinle geçirdiği her dakika izleyen bir çift göz yaptıklarınızı, yapmadıklarınızı, söylediklerinizi, hiç bir şey söylemediğinizde beden dilinizle ifade ettiklerinizi gözlemler ve sınırlarını bizim bile bilmediğimiz belleğinde bir yerlerde saklar bu bilgileri. Gün gelip belleğinin derinliklerinden çıkararak kullandığında bu bilgiyi ağzımız açık kalır; “Büyümüş de küçülmüş sanki! “, “Nereden öğreniyor bunları!”. Bir an önce büyümek için yanıp tutuşan küçüğünüz, neyin doğru neyin yanlış olduğunu, nasıl kendine yeten bir birey olabileceğini zamanının önemli bir kısmını birlikte geçirdiği, kendisine örnek aldığı, hayranlıkla izlediği, büyüyünce benzemek istediği annesinden öğreniyor tabii ki…

 

Annesini onun ayakkabılarını giyerek, kolyelerini takarak taklit eden çocuğun onun sigara içmesini,  sağlıksız beslenmesini, sosyal ilişkilerini, çevreye ne kadar duyarlı olduğunu, kısaca kendine ve dünyaya karşı tutumunu da gözlemlediğini unutmayın.

 

Kendine, diğer insanlara ve tüm canlılara değer veren, saygı duyan, özgüvenli, sevgi dolu çocuklar yetiştirmek biz annelerin elinde ve her şeyden önemlisi bizlerin sorumluluğunda.

 

Dünyaya annesinin penceresinden bakan küçük bir çocuğun hayatına girdiği herkese değer katan bir birey olması bir annenin yaşayabileceği en büyük mutluluktur.

 

Anneler gününü kutladığımız bugünlerde anne olmanın yaşattığı tüm güzel duyguların yanında bizi gururlandıran bir pırlanta yetiştirmenin mutluluğunu da yaşayabileceğimizi hatırlayalım ve kendimizi hayat boyu gururunu taşıyacağımız bu mutluluktan mahrum etmeyelim.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön