Herkes her şeyi amma da çok biliyor

Herkes, her şeyi senden benden daha iyi biliyor.

 

Hangi konuyla ilgili bir şey anlatsan “Bence” diye başlayan sözler havada uçuyor. Farklı meslek gruplarından insanlar sana işinle ilgili ahkam keserken diğer yandan evinle ilgili bir şey anlattığında, hooop, o konunun uzmanı oluyorlar. Evindeki çiçekten tut, giydiğin kıyafete kadar sen en az bilensin…

 

Bunu en çok lohusalık döneminde yaşadım sanıyordum meğer devam ediyormuş. Bir kesim var ki sen ne yaparsan yap, yaranman, yaptığını onaylamaları, kusur görmemeleri imkansız. Eskiden mücadele ederdim, şimdi bıraktım gitti. Çünkü amaçları eleştirmek. Bir şeyin en kralını da yapsan, zirveye de çıksan, en doğruya sen imza atsan da yok, olmuyor. Beğenilmiyor. Beğenilse de söylenmiyor. Kimse kimseye güzel bir şeyler söylemek istemiyor.

 

Her şeyi bilenler ikiye ayrılıyor:

 

1) Gerçekten öyle olduğunu sananlar

Bu tipler hayat hakkında çok şey bildiklerini zannederler. Herkese akıl verip, onun sözünden çıkılmasın isterler. En iyi doktorları da o tanır, en iyi tarifleri de o bilir, en iyi anne odur, en iyi eş odur, en iyi ev kadını – iş kadını odur. Mükemmel hisseder kendini. Emir kipiyle konuşmayı sever, tavsiye vermek yerine sadece onun söylediğinin yapılmasını ister. “Sen bilirsin” demez. Diyemez, çünkü her şeyi kendi bilir.

 

2) Kusur bulmaya çalışanlar

Senin yaptıklarını beğenseler de kusur bulmak isterler. Amaç, kendilerini rahatlatmak. Her insanın kusuru olduğunu kabul etmez, kendi hatalarıyla barışamazlar. O yüzden sende de sürekli hata ararlar. Bulduklarında pek bir mutlu olurlar. Bulmadıklarında da varmış gibi davranırlar. “Öyle yazı mı olur? Öyle salon mu olur? Öyle yemek mi olur? Öyle oyun mu olur?” En bildikleri şey her ne ise ondan yola çıkıp kendi doğrularına götürmeye çalışırlar.

 

Aslında ikisini ayırt etmek kolay, ancak gerek yok diye düşünüyorum. Eskiden ağız dalaşına girerdim, sonuna kadar mücadele ederdim kendi doğrumu anlatabilmek, bu yaptığımın benim doğrum olduğunu kabul ettirebilmek için.

 

Sonra… Vazgeçtim. “Tabii, tabii” deyip geçiyorum. O beni mutsuz ettiğini ya da işte kendinin haklı olduğunu zannederek haz yaşıyor, ben de yorulmuyorum. Laf anlatamayacağım kimseyle tartışmamaya karar vermek attığım doğru adımların başında geliyor sanırım. O konuşuyor, ben dinler gibi yapıyorum ve duymuyorum.

 

Sadece sosyal medyada bu tür yorumlar var sanılıyor ancak hayır, hayatın her alanında her gün karşılaşıyoruz biz fikirlerini sormadan “Bence şöyle yap” diyenlerle. İyi niyetle verilen tavsiye ile diğerini ayırmak zor değil.

 

Bazen "Hata bende mi acaba? Kimseye karışmıyorum..." diyorum. Bir gün deneyecektim, bana sürekli öğüt verenlere aynısını yapacaktım, sonra dedim “Ne gerek var?” Neden yorayım ki kendimi?

 

Onlar her şeyi bilsinler, ben “hiçbir şey bilmeden” yaşamaya devam edeyim…

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  20 Aralık 2018 Perşembe 00:54

  Merhaba Şebnem hanım insanları rahatsız eden yada eleştirdikleri şeyleri aslında kendileriyle alakalı olduğunu düşünüyorum mesela siz çok aktifsiniz sosyalsiniz size eleştiren kişi de belki bunları yapmak istiyor olabilir fakat imkanları eş vermiyordur yada tembeldir uğraşmak istemiyordur çok takılm

  Cevapla
 •  
  19 Aralık 2018 Çarşamba 21:56

  ???????? tam da öyle..????

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön