Kötülük nereden kaynaklanıyor?

Kötülük, insanın kendi varlığını savunması ve neslini sürdürme yönündeki içgüdülerinin aşırı olduğu durumlarda ortaya çıkar.

 

Çünkü böyle bir durumda nefsin ihtiyaçları her şeyin önüne geçer.

 

İnsan başkasının da en az kendisi kadar bazı şeylere ihtiyacı olduğu, haklarına saygı gösterilmesi gerektiği gerçeğini göremiyor. Bu aşırılık sonunda insanın bizzat kendi hayatını da mahvedecek boyutlara ulaşmasına sebep oluyor.

 

Bunun yanında insanlar dünyada evrimleşmek ve olgunlaşmak için yaşıyorlar.

 

Bunun dışına kimse çıkamıyor.

 

Çünkü Tanrı insanın aklına bu tekâmül etme emrini vermiş ve bütün yaşantısını tekâmül kurallarına uygun olarak devamlı kontrol etmekte. Her olay eğer iyi kullanılırsa, insanı yüceltiyor, yükseltiyor.

 

İşte bu iki güç arasında sürekli çatışma mevcut ve insan birinden birini tercih etmek zorunda. Ya kendi neslini sürdürmeye yönelik içgüdüden ya da evrimleşmeden yana.

 

Tekâmül etmek zorlu bir mücadele ve cesaret gerektirir. Birçok insanda bu çatışma denge halindedir. Bazen gelişme yönünde, olgunlaşma yönünde kararlar alır, bunu uygular. Böyle davrandıkça kendi yaradılışına uygun davranmış olur. Açılır, gelişir, kendine başkalarına yardımcı olmaya çalışır.

 

Bazı insanlarda aksi yönde davranır. Kendini hiç eleştirmez, düzeltmeye çalışmaz.

 

Sadece kendi ilkel benliğini doyurmaya çabalar.

 

Yani insanlar genelde kimi zaman iyi, kimi zaman kötüdür.

 

Fakat üst noktalarda yaşayan bazı insanlar vardır ki, bu insanlar ya sürekli gelişerek tam olgun insanlar haline gelmişlerdir ya da sürekli erteleyerek kötü insan olmuşlardır. Sanki onların kalpleri mühürlenmiştir. Bunlar artık iyilikten nefret ederler.

 

Bilinçli olarak tekâmül etmekten kaçarlar ve kendi boşluklarını ortaya çıkartan, iyilere karşı büyük bir kin duyarlar. İşte kötülerle iyilerin mücadelesinin sebebi budur. Kötüler sevgiden nefret ederler.

 

Çünkü sevgi onların gelişmeye karşı tembelliklerini ortaya çıkarır ve kendi benliklerinin farkına vardıkları zaman, çekecekleri acıdan kurtulmak için ışığı, iyiliği ve sevgiyi yok etmeye çalışırlar.

 

Günümüzde de şer güçleri tam bir uyuşma ve güç birliği halinde dünyayı kendi çıkarları doğrultusunda yönetmeye çalışıyor.

 

Bir yandan silah tüccarları, bir yandan uyuşturucu mafyası bir yandan da onlarla sıkı temas da olan bazı politikacılar ya da onların işini kolaylaştıran tutucu bilim adamları, ideologlar.

 

Bu yüzden dünya bir türlü belini doğrultamıyor.

 

Bir yandan sesiz çoğunluk kandırılmış, uyuşturulmuş biçimde yaşayıp gidiyor.

 

Diğer yandan senaryonun üçüncü kahramanları iyiler henüz ayaklarını sağlamca yere vurup ortaya çıkabilmiş değiller.  

Facebook Yorumları
Yorumlar
13
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  27 Mayıs 2018 Pazar 11:57

  Şanal beye gittim kuantum için önce gelen misafirini karşılamayı öğrensin paramla dayak yemediğim kaldı insan aşağılaması davranışları hiç hoş değill

  Cevapla
 •  
  17 Kasım 2012 Cumartesi 13:49

  kısaca, kötülük nefsin aşırı isteklerinden, bencillik ve cehaletten kaynaklanır... dr. atanur yıldız

  Cevapla
 •  
  08 Kasım 2012 Perşembe 19:24

  şanal bey,doğru söylüyorsunuz da,nasıl çözüm bulabiliriz bu kötülere yazmıyorsunuz bu konuda..iyilerde kötüler kadar güçlü ve cesaretli olsaydı dünya bu hale gelmezdi..i̇nşallah güzel altın çağ yakın işte o zaman asrı saadette yani altın çağda bütün bu kötülerin ve kötülüklerin hesabı sorulacaktır..

  Cevapla
 •  
  07 Kasım 2012 Çarşamba 15:33

  sizin gibi aydın insanlara ihtiyacımız var daha geniş kitlelere ulaşmanızı diliyorum sizi seviyorum

  Cevapla
 •  
  06 Kasım 2012 Salı 00:37

  harika bir yazı. iyi ki sizler varsınız...çok uzun zamandır bu çatışmanın farkında olarak iyice incelsem de, kötüye iyiyi kabul ettirememenin acısı ve isyanını bertaraf edemeden, bekliyorum, bekliyoruz. artık öyle bir evreye geldik ki, biz insanlar, iyilik kötülükle ödüllendiriliyor çoğu zaman. ama sevgiyi bir duygu değil bir varlık olarak kabul edip, nefes gibi hissederek yaşama devam edenler için geri dönüş yoktur artık. iyiler kötüleşemez, kötüler içinse her zaman iyi olmak mümkün.

  Cevapla
 •  
  05 Kasım 2012 Pazartesi 19:46

  tam da bugün bu soruyu sorarken defalarca kendime ,zihnimi sadece bu sorunun asılı kalmasıyla ne de yordum .kendimce bişeyler buldum sanıp deşelendim durdum.çok şanslıyım aynı güne denk geldi bu yazıyı çalışacağım ,her okuduğumda bir diğerinden daha derinleşecek ,yaşasınn çok mutluyum!! harikasınız ne diyiim,çok teşekkürler ,şükürler olsun bilgi istediğimde her seferinde beni bulur..

  Cevapla
 •  
  05 Kasım 2012 Pazartesi 13:23

  bütün büyük kötülükler,başkalarından bir şekilde daha iyi olduklarını sananlar tarafından işlenirmiş ve onları yargılayanlar da kendilerinin daha iyi olduklarını düşündüklerinden onlar da kötülük yapma tehlikesi altındalarmış...ağzınıza emeğinize sağlık hocam..

  Cevapla

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

 • Burçlara göre stil!
  Burçlara göre stil!

  Süresi : 01:29 İzlenme : 5077

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

 • "Boşaltılamayan her duygu bedende birikir..."
  "Boşaltılamayan her duygu bedende birikir..."

  Süresi : 07:13 İzlenme : 4854

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön