Çocuğu dokunmadan sevmek

Numaramı aldım, oturdum, sıramı bekliyorum. Salon kalabalık. Çok çocuk var. En küçüğü altı aylıktır, en büyüğü altı-yedi yaşında. Biri yanımda, yüzüme bakıyor. Gülümsüyorum. Sonra dizime elini koyuyor. Annesiyle babası bize bakıyor. Ne yapmalıyım? “Adın ne senin?” mi demeliyim? Saçlarını düzeltir gibi sevmeli, yanağından mı öpmeli miyim? Hiçbirini yapmak istemiyorum. Küçük kızı sevimli bulmadığımdan değil. Dokunmayı çocuklarla iletişim yolu olarak kullanmak yanlış geliyor. Çocuklar yabancılara dokunduklarında, yabancılar da onlara aynı şekilde karşılık verdiklerinde endişeleniyorum.

 

Çocuklar güçlü değiller. Onları “Aman ne güzel şeymiş bu” diye sıkıp sıkıştıran, “Ver bakalım bir elma yanak” diye tükürüklü öpücüklere boğan büyükleri engelleyemiyorlar. Babalarıyla anneleri de “Ama kızım bırak teyze öpsün ne ayıp”, “Amca seni seviyor hiç ağlanır mı” deyince susup sevilmenin bitmesini bekliyorlar. Anne, baba, teyze, amca farkında değil ama çocuk orada hayatı boyunca bırakamayacağı bir davranışı öğreniyor. Kendinden güçlü biri ona istemediği bir şey yaptığında susmayı, karşı koymamayı, hayır dememeyi, her ne yapılıyorsa bitmesini geçmesini beklemeyi. Dahası da var, sevilmenin böyle bir şey olduğuna inanmayı öğreniyor. 

 

Akrabaların, komşuların ev içi toplanmalarda çocukları sırayla kucaklarına alıp sıkmaları, mıncıklamaları, sırayla öpücüklere boğmaları, top gibi kucaktan kucağa atmaları, tepetaklak etmeleri normal değil. “Hehhehheh Biz Türküz, sevgimizi böyle belli ederiz” deyip işin içinden sıyrılamayız. Değiştirmemiz gereken saçma gelenekler arasında bu tip çocuk sevme şeklimiz de var.

 

Her şey bir yana, bir çocuğa sevginin, sevilmenin bu olduğunu öğretmeye hakkımız yok. Yarın bir gün okulda öğretmeni, okulun müdürü sever gibi yaparken taciz edemesin diye. Eğer ediyorsa, bunun taciz olduğunu anlasın ve karşı koysun diye. Aileden, akrabadan, komşudan biri onu sessiz sessiz yıllarca istismar edemesin diye.

 

Çocuğa ilk öğretilecek şeylerden biri, o istemiyorsa bedenine kimsenin dokunamayacağı, kimsenin onu kucağına alamayacağı, orada alıkoyamayacağı ve öpemeyeceği.

 

İnsanın kültürü, büyürken öğrendiklerinden ibaret, bizim kültürümüz de biz büyürken öğrendiklerimizden. Kabadayılık edip kendimizi savunmayalım, kabul edelim. Bizde aile sülale içinde, okulda çocuklara taciz bu kadar yaygınsa, meşru gördüğümüz çocuk sevme şeklinin bunda payı vardır. Çocuğa dokunulmadan sevilmeyi, hayır demeyi öğrettiğimizde hayatımızda çok şey değişir. Günlük hayatımız, okuduğumuz haberler, hatta geleceğimiz başka türlü şekillenir.

 

Bekleme salonunda numaram elimde, küçük kızın eli dizimde otururken sıram geliyor. Elimi küçücük elinin üzerine koyup gülümsüyorum, kalkıyorum.

 

Çocukları gürültüsüz, tükürüksüz, ille de kucaklamadan, dertop etmeden de sevebileceğimize, çocuklara da kendimize de bizden güçlülerin bize istedikleri gibi davranamayacaklarını anlatabileceğimize inanıyorum.

Facebook Yorumları
Yorumlar
8
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  17 Kasım 2017 Cuma 21:19

  Aynen katılıyorum... amatoplum bu seviyede değil şenay gelirer

  Cevapla
 •  
  16 Kasım 2017 Perşembe 14:39

  Cok dogru. Bende aynen katiliyorum

  Cevapla
 •  
  15 Kasım 2017 Çarşamba 16:18

  Çok doğru katılıyorum fikrinize

  Cevapla
 •  
  14 Kasım 2017 Salı 22:33

  sizi tebrik ediyorum buna akrabalarda dahil hiç kimse çocuklara elle dokunmadın herkes kendi çocuğunu sevsin

  Cevapla
 •  
  14 Kasım 2017 Salı 05:52

  Saçma bir bakış açınız var öğretmen ve müdürleri hedef göstermişsiniz sorun bireysel değil sistemseldir insana değer vermeyen bir sistem insan canı samandan ucuz olan bir sistem yani cinsel istismar birey sorunu değildir

  Cevapla
 •  
  14 Kasım 2017 Salı 00:25

  Çok güzel ifade etmişsiniz duygularımı. Kaleminize sağlık...

  Cevapla
 •  
  12 Kasım 2017 Pazar 15:48

  Cok haklısınız

  Cevapla
 •  
  12 Kasım 2017 Pazar 10:58

  Size yuzde bin katiliyorum. 4 senedir yurtdiisinda yasiyorum., bizim gibi hastlikli cocuk seven kimseyi gormedim. Millet başkasının köpeğini severken bile izin istiyor. Bizde nerdeee??

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön