Tesadüfler

 O spermle o yumurta değil de öteki spermle öteki yumurta buluşsaydı, sen şimdiki sana benzemeyecektin. Baban annen veya nineler dedeler bir sabah tası tarağı toplayıp yola düşmese belki başka bir yerde doğacak, başka bir dil konuşacaktın. Genetik mirasın aynı kalsa da alışkanlıklarınla, mecburiyetlerinle, kabullerinle, imkânlarınla başka biri olacaktın.

 

Her şeyi seçtiğini sanıyorsun ama aslında tesadüfler yumağı içinde yaşayıp gidiyorsun. Sanıyorsun ki o okulu değil de ötekini seçseydin, o işe değil de ötekine girseydin hayatın mükemmel olacaktı. Bülbül gibi yabancı diller şakıyacak, çok paralar kazanacaktın. Hiç aklına gelmiyor, bu türlüsünü değil de o türlüsünü seçseydin yürüdüğün kaldırım değişecekti, bindiğin otobüs, metro hattı, otomobil, her gün gidip geldiğin yol değişecekti. Belki kafana bir saksı düşecekti, belki defolu bir rögar kapağına basacaktın ya da bir kazaya denk düşecektin ve bugün sen diye biri olmayacaktı.

 

Her gün sonsuz sayıda ihtimallerle dolu bir güne uyanıyoruz. Matematik, seçimlerimizin sonuçları olan rastlantıları hesaplayabiliyor ama bunun pratikte bize bir faydası dokunmuyor. Sabah evden çıkarken o günkü tercihlerimizin sonuçlarını bize hesaplayıp sıralayacak bir makine yok. Olsa kullanırız herhalde ama kullansak ne kadar işe yarar hayal edemiyorum.

 

Nasıl bir yaşam süreceğimizi girdiğimiz okullar, yaptığımız işler kadar, geçtiğimiz yerlerde bize değenler de belirliyor. Yolda karşına kimler, neler çıkacak bilemiyorsun. İmkânsız diye bir şeyin olmadığını yaşarken anlıyorsun, eğer kıpırdamaya niyetin yoksa her şeyin imkânsız hale gelebileceğini de.

 

Bazen ötesini berisini fazla düşünmenin, uzun boylu planlar yapmanın manası olmuyor. En iyi, en makul görünen yol, girdikten sonra çıkmaz sokağa dönüşebiliyor. Sapa bir sokak, önünde ardı ardına kapılar açabiliyor.

 

Rüzgârda yaprak gibi savrulalım, hiçbir şey istemeyelim, istediklerimizin peşinden gitmeyelim demiyorum. Oturduğun koltukta örümcek bağlarken, her şeye “şans işte” deyip geçemezsin, tesadüfleri bahane edemezsin. Yaşamak deneme-yanılma-yeniden deneme oyunu. Olmuyor diye dövünmeden, bıkmadan denemek lazım.

 

Belirsizlikler, varsayımlar hep olacak ve biz hep seçim yapmak zorunda kalacağız. Yolda bizi bekleyen bir şeyler hep olacak. Şans dediğimiz şey de aslında tesadüf ve insanı gelip dört duvar arasında yakalamıyor. Tesadüf olur, gerçekleşir ama beklenmez. Tesadüfler güzeldir ve onlarla karşılaşmak için hayata karışmak gerekir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
4
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  16 Haziran 2016 Perşembe 22:17

  telefonda mesajlaşırken akıldan geçen 200 şey arasından 199unu eleyip en coolunu, en mantıklısını seçiyoruz. ama karşılıklı ilişkiye gelince böyle bir şansımız olmuyor. akıldan ilk geçeni söylüyoruz. bu da karşımızdaki insanı beklediğim gibi değilmiş gibi bir yargıya sebep oluyor. tahammül edemiyoruz. tanımak zor geliyor. pratik yaşamın sağlıksızlığı.

  Cevapla
 •  
  16 Haziran 2016 Perşembe 19:49

  hep güzel tesadüflerle karşılaşmak dileği ile ,çok güzel bir yazı elinize sağlık

  Cevapla
 •  
  16 Haziran 2016 Perşembe 13:47

  yıne harıka bır yazı kaleminize saglık

  Cevapla
 •  
  16 Haziran 2016 Perşembe 13:46

  sizin bu güzel. yazınızı okumakda güzel bir tesadüf bu yüzden kendime çok şanslıyım diyorum

  Cevapla

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 573

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2952

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2485

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1538

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4920

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön