Doğumu kolaylaştıran ahududu yaprağı

Bebeğini normal doğumla kucağına almak isteyen her kadının dileği kısa ve kolay bir doğum sürecidir. Hayalimizdeki doğumu yaşamak için hamileliğimizde araştırmalara koyuluruz. Derya deniz google amca emrimizde; acaba ne yapsam doğumum daha kolay olur? Neler bana yarımcı olur diyerek araştırmalara başlarız.

 

Doğum sürecini kolaylaştırmak için çare, kendimizi bilgisel, ruhsal ve fiziksel olarak yaşayacağımız bu yoğun deneyime hazırlamaktır. Öncelikle güvendiğimiz, yanında rahat hissettiğimiz ve iletişim kurabildiğimiz bir kadın doğum uzmanı buluruz. Sonrasında beslenmemize, sporumuza dikkat eder, olabiliyorsa bir doğuma hazırlık eğitimine katılırız. Bebek bakımı ve doğumla ilgili kitaplar okur, yoga, pilates, nefes ve farkındalık çalışmaları yapar, imkanımız varsa bir douladan destek alarak gebeliğimizi, doğum sürecimizi, lohusalığımızı daha kolay ve konforlu hale getirmek için hazırlık yaparız.

 

 

Ahududu yaprağı doğumu kolaylaştırıyor mu?

Bunlar dışında son yılların yükselen trendi doğumu başlatmak ya da kolaylaştırmak için doğal yöntemlerden yardım almaktır. Doğal dediğimiz şeylerin de yan etkileri olabileceğini ve sadece bir bitki çayını düzenli olarak içmenin, aldığınız bir ilaç kadar kuvvetli etki gösterebileceğinin farkında olarak, doktorunuzun onayı dahilinde gebelik ve doğum sürecini destekleyici bir yöntem olarak bitkisel çaylardan yardım alabilirsiniz.

 

Bu bitkilerin en tanınanı ve hakkında az da olsa bilimsel çalışmalar yapılanı ahududu yaprağı çayıdır. Yapılan çalışmalar ahududu yaprağı bitkisini çay ya da tablet olarak düzenli tüketen kadınların, tüketmeyenlere göre doğumun ikici aşamasının daha kısa sürede tamamladıklarını ve daha az medikal müdahaleye (vakum, forseps gibi) ihtiyaç duyduklarını gösteriyor.

 

 

Ahududu yaprağından kadınlara şifa

Bu bitki tanrı tarafından dünyaya bizim için gönderilmiş diyebiliriz. Sağolsun kendisi kadınsal pek çok derdimize deva… Düzensiz menstruasyon, menopoz etkileri ve premenstruel sendrom (PMS) gibi sıkıntılarımıza rahmi güçlendirerek şifa olan bu bitkinin, doğum sürecini kolaylaştırmak için uygun doz ve dönemlerde bir uzman kontrolünde kullanıldığında gebeler ve bebekleri üzerinde tanımlanan bir yan etkisi bulunamamıştır.

 

Ahududu yaprağı bitkisini doktorunuzdan ve belki eşzamanlı bir fitoterapi uzmanından onay alarak organik çay ya da tablet olarak tüketebilirsiniz. Kimi çalışmalar bu bitkiyi gebelikte tüketmenin en güvenilir zamanını son trimester olarak gösterirken, kimileri 2. ve hatta 1.trimester itibariyle günde bir bardak içilebileceğini söylüyor. Ortak söylemleri bitkinin bedende şifa yaratabilmesi, istenen sonucun alınabilmesi için düşük dozlardan başlanarak, uzun dönemde dozaj arttırarak ilerlemenin faydasının olduğu yönünde. Yani hiç ahududu yaprağı çayı içmeyen bir kadın gebeliğinin 40. haftası geldi ve doğumum hala başlamadı diyerek günde 7-8 bardak ahududu yaprağı çayı içmesinin yararından çok zararı olacağını bilmek gerekir. Genelde önerilen dozlar son trimesterde yani gebeliğin son üç ayında günde bir bardaktan başlayarak 4-5 bardağa kadar çıkabileceği yönündedir.

 

Ahududu yaprağı bitki demir, kalsiyum, manganez, rahim kaslarını güçlendirici magnezyum, B3-B1 ve E vitamini içerir. Gebelikte düzenli kullanıldığında sabah bulantılarını ve diş eti kanamalarını iyileştirici etkisi vardır. Ayrıca doğurganlığı desteklemek, anne sütü arttırmak, doğum sonrası aşırı kanamayı durdurmaya yardımcı olmak, ishal tedavisi, grip, boğaz ağrısı, ateş, akne, diyabetik kadınlarda kan şekerini düzenlemek, doğurganlık sorunları ve ağrılı menstruasyon dönemlerini şifalandırıcı etkisi de bilinmektedir. Hakkında daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyaç duyulan ahududu yaprağı çayının şimdilik bilinen yan etkileri ishal, bulantı ve Braxton-Hicks kasılmalarını arttırmasıdır.

 

Doğanın şifalı bitkilerinden yardım olmanın yanı sıra kendimizin de doğanın bir parçası olduğumuzu fark etmek, kabul etmek ve özellikle doğumu kolaylaştırmaya çalışmanın yollarını dışarıda aramaktansa kendimizde aramaya başlamak en güzelidir.

 

 

 

 

Kaynaklar:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10754818

http://americanpregnancy.org/pregnancy-health/herbal-tea/

http://natural-fertility-info.com/red-raspberry-leaf.html

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön