Hamilelik öncesi diş bakımı

Siz bu satırları okurken belki de ben dişçi koltuğunda, elimde avucumda korkumla baş etmek için ne gibi yöntemler varsa kullanmaya çalışıyor olacağım…

 

Korkuyorum a dostlar! 

 

Geçen haftamın yarısı; diş hekimi, dişçi koltuğu ve acayip sesli aletlerinin fobisinin içimi pır pır ettiren korkusunu yaşayarak, yakaladığım her insana bunu anlatarak ve bu korkuyu yenmek için çeşitli yöntemler bulmaya (homeopati, self hipnoz, meditasyon) ve uygulamaya çalışarak geçti. İlk randevuyu başarıyla atlattım, artık azıcık daha güvenli hissediyorum ve ikinci randevuma maaile değil tek başıma giderek dişçi fobimi yavaş yavaş tarihe gömmeyi planlıyorum. Kararlıyım, hadi hayırlısı…

 

Korkunun ecele faydası yok… 

 

Kendimi bildim bileli dişçiden korkarım. Sanırım bu korkumun belirli bir nedeni de yok. Ben mini minicikken reddetmişim o koltuğa oturmayı ve hatta beni dişçinin kapısından içeri uzun bir süre sokamamışlar. Şimdi acaba neden diye annemle konuştuğumuzda; eskiden babamın dişçi koltuğu görünce bayılan biri olduğunu ve annemin de dişçiye gitmekten pek haz etmediğini öğreniyorum. E armut dibine düşermiş. Kimbilir benim yanımda neler konuştular… Çocuk aklım bu öğrenilmiş bilgiyi “diş hekimi korkunçtur, güvensiz, acıtır, gitmemelisin Özge vs.” olarak bilinçaltıma kaydetmiş.

 

Ama günlerden bir gün artık bıçak kemiğe dayanmıştı. Kadın doğum doktoruma gitmiş, tüm testlerimi yaptırmış, tiroid hormonlarımı da ayarlamıştım. Son olarak bir diş hekimini ziyaret etme zamanım gelmişti. Acaba kime gitsem? Hayatım boyunca sadece bir dişçiye güvenip ağzımı açabildim ama şimdi işime yakın bir yere gitmek istiyordum. İyi olacak hastanın doktor ayağına gelirmiş ya, benim de çok sevgili bir hamile pilatesi öğrencim kendi diş hekiminden ayaküstü bana randevu aldı. Daha ne olduğunu anlamadan randevu günüm geldi. Aldım annemi, babamı yanıma doğru dişçiye. Yolda içimde yaşadığım buhranları, annemin beni sakinleştirmek için dakikada bin beşyüz kelime kullanarak havadan sudan konular hakkında konuşmasını ve tansiyonum yerlere düşmesini hiç anlatmayayım, direkt sadede geleyim. Harika bir diş hekimi, bal börek bir asistan tüm saçmalamama katlanarak ilk randevumu acısız bir başarıyla geçmemi sağladılar. Ne kolay oldu! Vallahi acımadı! Girişim ayrı da o muayenehaneden çıkar yaşadığım kendine güveni anlatamam. “Hayt, artık herşeyi yapabilirim!” Ta ki bir sonraki randevu günü yaklaşana kadar… Neyse git gel alışacağım inşallah.

 

Gebelik düşünen kadınlar mutlaka diş hekimlerini ziyaret etmeliler! 

 

Eğer gebe kalmayı düşünüyorsanız bunu diş hekiminizle muhakkak paylaşın. Önce detaylı bir muayene ve çekilen röntgen sonrası planlanacak tedavi programı ile sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz.

 

Gebeliğin ilk üç ayı, bebeğin organlarının geliştiği çok önemli bir aşamadır. Bu dönemde ağız içerisinde oluşan bir bakteri bebeğin organ gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir, gereksiz müdahalelere ya da düşüğe sebep olabilir. Bunun önüne geçmek için hamilelik öncesi önleminizi alarak diş hekiminize gidin. Oldu da gitmediniz, gidemediniz ya da gebelik planlı değildi; yine de ağrıya sebep olan ve müdahale edilmediği takdirde size ve bebeğinize daha çok zarar verebilecek durumdaki dişlerin kanal tedavisi ya da çekimi gibi acil olarak yapılması gereken işlemler, ilk üç aylık periyotta bile diş hekiminiz tarafından tedavi edebilir. İkinci üç aylık periyotta her türlü işlem rahatlıkla yapılabilirken, gebeliğin son üç aylık periyodu anne adayının değişen anatomisi yüzünden rahatça dişçi koltuğuna oturamaması ve mesela benim gibi aşırı korkan hastaların erken doğurma riski yüzünden diş tedavileri için pek tercih edilmez. Fakat gebeliğin ilk üç ayında olduğu gibi çok acil yapılması gereken tedaviler bu aylarda da yapılabilir.

 

Gebeliğin ilk zamanlarında yaşanabilen bulantı ve kusma sebebiyle ağızda asidik bir ortam oluşur ve aynı sebeplerle ağız bakımı zorlaşabilir. Böylece dişler çürümeye daha yatkın hale gelebilir. Gebelikte ve öncesinde diş bakımına ve beslenmeye yeterli önem gösterilirse oluşabilecek çürükler, diş eti iltihapları ve diş kayıpları önlenir. Yani ağız problemlerinde sorun yaratan hamilelik değil, hamilelik öncesi, sırası ve sonrasında diş kontrolleri yaptırmamaktır.  

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  28 Mayıs 2015 Perşembe 19:42

  benim cesur kızım:)

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön