Doula seçimi ve doğum sürecinde uyum...

Doulalık bir meslek olarak tanınmaya başlayınca haliyle doulalık eğitimi veren kurumlar da birer birer artmaya başladı. Her birinin farklı içeriklerde eğitimleri olsa da, hepsi aynı doula tanımının altını verdikleri eğitimlerle dolduruyorlar. Haliyle artan doula sayısı farklı karakterlerde, farklı eğitim sistemlerinden gelen ve farklı farklı hizmet sunan doulalarla doğum alanında hizmet sunuyor.


Her yeni meslek alanında olduğu gibi doulalıkta da yanlış anlaşılmalar, nedir ne yapar bilmeden eleştirmeler ve yanlış örnekler olabiliyor. Ve hala doulanın doğumdaki desteğini iki mum yakmak, doğuran kadının elini tutmak ve masaj yapmaktan ibaret sanan pek çok insan var. Ve inanın sadece bu kadarı bile mucizeler yaratabilir.

 

Tabi konu çok hassas, her şeyden önce en önemlisi annenin ve bebeğin sağlığı ve bundan sorumlu olan kişi tabii ki doktor. Ve doğumda "yaşamak" kadar riskli bir durumsa, şükürler olsun ki doktorlarımız var!

 

Başka bir pencereden bakacak olursak da doğum sadece tıbbi bir süreç değil. Hem bebeklerin, hem de doğuran kadınların hayatında derin izler bırakan bir deneyim. Bu noktada da anne adaylarının doğumlarında kesintisiz duygusal, fiziksel ve bilgi yönünden desteklenmesi sürecin çok daha pozitif ilerlemesini sağlıyor. Yani iyi ki bu alanda eğitim görmüş profesyonel destekçiler, yani doulalar var... Şimdi bu ikilinin uyum içinde çalıştığını düşünün...

 

Bu uyumu yakalayabilmek için doulanın eğitimli ve tecrübeli olması oldukça önemlidir. Yani anne adayları doula seçimlerini yaparken tanıştıkları doulanın ne kadar zamandır bu mesleği yaptığını, kaç doğuma girdiğini, hangi kurumdan eğitim aldığını, bu eğitimi tamamlamak için ne gibi süreçlerden geçtiğini, neden doulalık yaptığını; doktoruyla da daha önceden bir doğuma katılıp katılmadığını ve o doğumda yaşadığı tecrübeyi sorabilir. Başta da söylediğim gibi her doulanın farklı çalışma şartları ve hizmetleri olabilir. Bazıları doğuma hazırlık eğitimi verirler, bazıları aynı zamanda emzirme sürecinde de destek olabilirler, bazıları doğum öncesi sizinle iki ya da daha fazla çalışma yaparken, bazıları tek görüşme sonunda sizinle doğumda buluşabilir. Daha önce katıldığı doğumlardan referans almak da iyi bir yöntemdir. Ve aklınıza gelen ne varsa doula adayınıza sorun ve sonra düşünün, acaba onu bu özel deneyimde yanınızda ister misiniz? Enerjisi size iyi geldi mi, güvende hissettirdi mi, sizi rahatlattı mı, pozitif mi, konuşmanız sürecinde sizi yargılayacak ya da kendi doğrularını sizin doğumunuza yansıtabilecek biri mi?


Doğum sürecinizde bir douladan destek almaya karar verdikten sonra bunu muhakkak doktorunuzla paylaşın. Onun da onayını almak herkesin kendi işini daha rahat yapmasını sağlayacaktır. Unutmayın, hala doulalar için “benim işime karışmazsa doğuma gelebilir” diyen doktorlar mevcut. Bu muhtemelen kendini doula ya da doğum koçu olarak lanse edip doğuma giren, bu konuda profesyonel eğitim almamış ‘çakma’ doulaların doktorlarla yaşadığı negatif deneyimlerin sonucunda oluşmuş bir düşünce. Böyle olaylara mahal vermemek için doulanızı iyi seçin...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön