Verniks, mucize krem

Bebekler doğduklarında kirli olmazlar, yani doğar doğmaz acele yıkanmalarına gerek yoktur. Hatta bazen onları yıkamak, yıkamamaktan daha zararlı olabilir.  Artık eskilerde kalmış bir gelenek olan yenidoğanın yıkanması, günümüzde çoğu hastanede yapılmıyor. Nedeni ise; hipoterminin sağlıklı bir bebeği bile sorunlu hale getirebileceği ve doğduklarında sahip oldukları koruyucu bariyerleri olan verniks caseosa'yı kaybetmemeleri gerektiğidir.

 

Mucizevi koruyucu Vernix Caseosa

 

Beyaz ya da sarımsı, bazen tüm vücudu kaplayan, bazen sadece kıvrımlı bölgelerde olan bu koruyucu, yağlı ve krem kıvamındadır ve adına Vernix Caseosa (Verniks Kazeoza) denir. Verniks; insan hayatındaki enfeksiyonlara karşı oluşan ilk savunma kalkanıdır ve bebeklerin cildini kuruluktan, su kaybından korur. 3. trimestırda daha anne karnında oluşan bu bariyer rahimde geçirdiği günler boyunca bebeğin cildini yaşadığı sulu ortamdan da korur ve yeni deri oluşumunu kolaylaştırır.


Vernikse bir antioksidan da diyebiliriz. Doğum kanalından bebeğin yumuşacık ve kayar gibi doğmasına yardımcı olduğunu, doğumdan sonra ise bebeğin cildini yıkamak yerine sildiğimizde temizleyici bir krem görevi gördüğünü ve bebeğin vücut ısısını koruduğunu bilmeniz önemlidir.

 

Amerikan obstetrik ve jinekoloji dergisi "Amniyotik Sıvının ve Vernix Caseosa'nın Antimikrobial Özellikleri ve Anne Sütüyle Benzerlikleri" adında bir çalışma yayınlamıştı. Bu çalışma yenidoğanın ilk banyosunu, yukarıda saydığım nedenlerden dolayı doğumdan en az yirmidört saat kadar ertelenmesi gerektiğini söyler.


Doğuma hazırlık eğitimi alan aileler doğum tercihlerini hazırlarken, doğum sonrası bebeklerine yapılması ya da yapılmamasını tercih ettikleri uygulamalara bebeğin doğum sonrası yıkanmasını istemediklerini de ekliyorlar. Siz bunu belirtmediğinizde ne kadar "biz yenidoğan bebekleri yıkamıyoruz!" deselerde, biri çıkar ve şöyle bir sudan geçireyim diyebilir. Olmaz demeyin, oluyor...

 

İlk altı ay sadece anne sütü diyen ama ısrarla 4. ayda ek gıdaya başlatmaya çalışan çocuk doktorlarının olduğu bir ülkede yaşıyorsak, biraz kanlı bebeği tertemiz yapmak için çamaşır gibi yıkayan hemşirelerin olduğuna da şaşmamak gerekir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

 • Yeşim'le Hayat Bilgisi
  Yeşim'le Hayat Bilgisi

  Süresi : 31:47 İzlenme : 0

 • Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar
  Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar

  Süresi : 37:35 İzlenme : 0

 • Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?
  Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?

  Süresi : 01:55 İzlenme : 1442

 • Anne Sohbetleri: Lohusa Depresyonu
  Anne Sohbetleri: Lohusa Depresyonu

  Süresi : 06:07 İzlenme : 4148

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön