Getirin Oscar’ımı, Süleyman’a Vericem

Halit Ergenç’ten bahsediyorum. Kuzey’de yükselttiği çıtayı kırıp elimize veren Kıvanç kadar baş döndürücü bir yakışıklılığı yok tamam, ama baş döndürücü bir oyunculuğu yok mu?

 

Aliye’nın gıcık kocası, egosantrik illet babası ne ara ‘Yerine başka kimse oynamazdı’ dediğim Muhteşem Süleyman oldu, bilmiyorum. Ama izlerken bazen nefret, bazen hayret, bazen de şefkat içinde bırakışına bakarak söylüyorum, bence erkek oyuncular açısından Bay Muhteşem şu an kendi jenerasyonunda Türkiye’de tek.

 

Sinefil değilim kabul ama eskilerden de dengini pek bulamıyorum: Jön’ler hep yakışıklılardan çıkıyor. Tanrı’dan açık bir referans mektubu alan güzelleri sevmek kolay da, oğlunu boğduran birini, ‘meşru’ sebep ne olursa olsun, yaptığından sıyırıp sevmek hakikaten zor.

 

Gerçi Ergenç, Mustafa’nın boğdurulma sahnesinin çekiminde hüngürt şakırt – salya sümük diyemedi sanırım Perihan Mağden- ağlamış, Tehlikeli Temayülüller kitabının yalancısıyım. Sahneyi o yüzden defaten çekmek zorunda kalmışlar.

 

Neden? E adam baba çünkü. İçinde yazan metni dışa vuruyor haliyle oyunculuğu.

Hem de düzgün baba.

 

Çocuğunu kendi ününden, terbiyeli olmaya son safha gayret ederek çalışan Ergenç’e, ‘ünlü’ değil ‘adam’ gibi babalık yaptığı için ayrıca sempati beslediğim doğrudur. Önüme atacağı sayfalar için magazinciler AVM’lerde onu ve ailesini bastığı zaman, hep onun tarafını tuttuğum da. 

 

İnsan çocuğu olana kadar ne anne olabiliyor, ne de baba. Evrenin merkezinin kendin olmadığını anladığın bir zaman, bunları anladığın an. Kendini çemberin merkezinin dışında tutmayı, fedakarlıkla tutmayı öğrendiğin zaman.

 

Tabii bir padişahsan ve ille de merkezde olmak zorundaysan bu iş gerçekten zor.

 

“Emek, görünür kılınmış sevgidir” demiş Halil Cibran. Sevgisini, kendinin de nefret edeceği bir ilmek yapıp evladının boğazına dolamayan her babaya selam ederim.

 

İyi ki varsınız. Siz olmadan dişil enerjimiz dengesiz kalacak ve evlatlarımızı başka şekillerde belki de biz boğacaktık, kim bilir? Babalar gününüz kutlu olsun.

 

Tags: babalar günü, Halit ergenç, Muhteşem Süleyman

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön