İphone’unuz yurtdışında çalınırsa…

 

Fark ettiğiniz an sizi saracak titreme duygusuna boş verin. Akla ilk gelen Find My iPhone uygulamasına sarılın hemen.

 

Cihazınızın yerini tespit etmek istiyorsanız, bu uygulamayı daha önce yüklemiş olmanız gerek. Hırsızlığı fark ettiğiniz anda, yanınızdaki başka bir telefondan buraya bağlanıp, telefonunuzu hemen kilitleyebilir, alarm çaldırabilir ya da içindeki mesajlar, resimler gibi ele geçmesinden endişe duyacağınız verilerinizi silebilirsiniz. Ancak sonuncusunu yapacak olursanız telefonunuzu artık takip edemiyorsunuz.

 

Kayıp ve iyi niyetli birinin eline geçen telefonu Find My iPhone ile bulmak mümkün olsa da, çalınan bir cihazı bu uygulama ile bulmak kolay değil.  Her bağlandığınızda telefonunuzu çevrimdışı görmeniz mümkün.

 

GadgetTrak, DeviceLocator gibi programlardan birini yüklemiş olmak, hırsızın resmini çekip ileteceğinden ve uygulamayı hırsızın silmesini engelleyeceğinden daha anlamlı olabilir.

 

Aslında teorik olarak her telefon izlenebilir, ama Amerika’dakiler dâhil hiç bir polis hırsızlıkta kaptırdığınız telefonunuzu bulmak için uğraşmayacaktır. Bu işin ikinci el ticareti o kadar fazla ve sınır ötesi ki, Afrika ya da Çin’e doğru çoktan yola çıkmış bir telefon kimsenin öncelikli suç kapsamına girmiyor.

 

Yurtiçinde çalınan bir telefonu savcılığa imei numarası ile başvurarak kapattırabilirsiniz.

 

Bu iPhone’u başkasına yar etmeme operasyonunda anlamlı gibi görünse de, ancak lokal servis sağlayıcılara yönelik bir önlem.  Turkcell’den alıp çaldırdığınız telefona Vodafone kart taktıklarında telefonun çalıntı olduğu bilgisinin çıkması iyi...

 

Ancak imei numarası ile kapattırdığınız telefon protokole dâhil olmayan ülkelerden kablosuz bağlanınca çatır çatır çalışmaya devam ediyor BusinessWeek’in haberine göre.

 

Milyar dolarlık oyuncak endüstrisine iyice yerleşen iPhone’a bakınca, ikinci el pazarda satılacak daha çok iPhone çalınır gibi geliyor bana.

 

Ha bu arada, çaldırana “Yenisini alırız, üzülme” gibi teselliler yaparak da vakit kaybetmeyin. İyisi, bir arkadaşın da dediği gibi, “Oraya konur mu o telefon, şapşal!” gibi laflarla mağduru dövmektir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  16 Mart 2017 Perşembe 00:12

  Olmuş la ölmüşe çare yok demeyi tercih ettim yeterinde üzülmüş zaten

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön