Adalet istiyoruz

Herkese iyi pazarlar diliyorum. Bu hafta, ara ara bahsettiğim bir konuyu tekrar gündeme getirmek istiyorum. Ülkemizdeki yasalar ve kanunlar daha iyi yaşam ve standartlara uygun bir sosyalleşme adına çıkıyor. Devletimiz engelliler adına son yıllarda büyük atılımlar yaptı hepsini yürekten destekliyorum. Ancak engelli maaşı ve evde bakım yasalarında tekrar bir güncelleme yapılmasını istiyorum. Yaklaşık 300.000 engelli bu konuda mağdur bu mağdurların arasında ben de varım. 32 yaşında bir genç olarak sadece ailemin güvencesi altında olmak istemiyorum; açıkça söylüyorum, devletimizin bu soruna acilen bir çözüm bulmasını istiyorum. Bu konuya bir örnek daha vereceğim, gerçekten bu olay benim içimi çok acıttı. Mersin'de 3 çocukları da yüzde 98 engelli olan Çelik ailesi, iki çocukları için yaklaşık 4 yıldır aldıkları engelli maaşının kesilmesine tepki göstererek, yetkililerden yardım istedi.

 

Mersin'in merkez Akdeniz ilçesi Gündoğdu Mahallesi'nde yaşayan 12 çocuklu Mehmet ve Zernişan Çelik çiftinin 3 erkek çocuğu, doğuştan zihinsel engelli olarak dünyaya geldi. Aile, yaşları 20 ila 26 arasında değişen Sedat, Servet ve Vedat Çelik kardeşlerden ikisi için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nden 4 yıl önce engelli maaşı almaya başladı. Ancak, ödenen engelli maaşı yaklaşık 4 ay önce kesildi. Çocuklarının engelli maaşının kesilmesine tepki gösteren aile, yetkililerden yardım istedi.

 

SGK emeklisi baba Mehmet Çelik, zihinsel engelli çocukları Sedat (26) ve Servet'e (24) ödenen engelli maaşı ile sosyal güvencelerinin 4 ay önce kesildiğini belirterek, "Bu nedenle çok zor durumdayız. Sosyal güvenceleri de kaldırıldığı için çocukların kullandığı ilaçları alamıyoruz. Kurum yetkilileriyle bu konuda yaptığımız görüşmelerde bize, 'gidin dava açın' dediler. Biz de bunun üzerine dava açtık ve halen devam ediyor. Çocuklar ilaç almadığı için annelerine ve kız kardeşlerine saldırıyorlar. Ergenlik çağında olduklarından kardeşlerini taciz ediyorlar" dedi.

 

3 çocuğunun da yüzde 98 oranında engelli olduğunu kaydeden baba, "Neticede üçü de bizim çocuğumuz. Atacak halimiz yok. Geçmişte yaptığım işlerden zarar ettiğimden dolayı borç içindeyim. Defalarca kuruma başvurmamıza rağmen bir sonuç alamadık" diye konuştu.

 

Kurumun, üzerine kayıtlı bulunan araçlardan dolayı engelli maaşını kestiğini ileri süren Mehmet Çelik, şöyle devam etti:

 

"Üzerime kayıtlı bulunan araçlardan biri çalındı. Bunu emniyet kanalıyla belgelendirdik. Araç ortada yok, elimde bir tek sac plakası ile ruhsatı var. Plaka ile ruhsatın bir geliri yok. Diğer aracım ise icradan dolayı bağlı ve bu ay satıldı. Bunun yanında bir yığın borcum var. Ama benim derdim borcum değil. Benim derdim çocuklarımın maaşının bağlanması ve bir an önce onların ilaçlarını alabilmek. Çünkü gerçekten çok sıkıntı çekiyoruz. Annelerini ve kız kardeşlerini taciz ediyorlar."

 

Anne Zernişan Çelik ise 3 engelli çocuk ile evde zor günler yaşadığını dile getirerek, "İlaçlarını alamıyoruz. Bu yüzden çok agresif oluyorlar. Bana ve kız kardeşlerine saldırıyorlar. Bazen de bizleri taciz ediyorlar. Yetkililerin bu konuda yardımını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Öte yandan Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yetkilileri, ailenin engelli maaşının kesildiğini doğrulayarak, tekrar dilekçe ile müracaat edebileceklerini belirtti. Yetkililer, ailenin bu duruma bir kez dilekçe ile itiraz etme haklarının bulunduğunu, sonuç alınamadığı takdirde ise idari yönden mahkemeye başvurabileceklerini bildirdi.

 

Umarım bu sorunu çözmek için adımlar atılır…

 

Herkese engelsiz bir hafta diliyorum…

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön