Adam yerine konmak!

Merhabalar, bu hafta sizlere basında da geniş yer bulan engellilere yönelik tahlilsiz açıklamayı konu edeceğim.


Türkiye’de resmi olarak 9 milyona yakın engelli var ve bunun 2 katı da engelli yakını. Öncelikle engellinin sosyal topluma uyum sağlaması ve eğitimini vermek her devletin bir görevidir. Son 10 yıldır devletin başındaki milletvekillerinin çok önemli yasal uygulamaları ile Avrupa birliğine girmek için zorunlu olan haklara sahip olduk, hala da olmaya devam ediyoruz.


Eğitim alanında son 10 yılda birçok ilerleme sağlandı. Bu konuda devletimize teşekkürlerimi sunuyorum, özellikle burslu eğitim verenlerin artışı beni en çok sevindiren olaylardan biridir. Ancak devletimizin hataları da yok değil. Engelli maaşı, bakım ücreti ve güvence konularındaki yasalar da, benim de içinde bulunduğum engelli vatandaşların çok büyük tepkilerine neden oluyor. Belirli bir gideri değil de geliri olduğu için bu maaşlardan yararlanamayan bir çok engelli, mağdur duruma gelmiştir. Yasadaki yanlışlık o kadar büyük ki, bir engellinin maaşa bağlanmasını çok zorlaştırıcı cinsten.

 

Avrupa’daki yasalarda gelir değil gider hesaplanarak maaş alınabiliyor. Buradan bizi yöneten milletvekillerine sesleniyorum, derhal bu konuda bir düzenleme yapıp dengenin sağlanmasını istiyoruz.

 

Gelelim o çok konuşulan konuşmaya...

 

Konu ile ilgili haber şöyle:

 

Vekilden tartışma yaratacak sözler...

Çerkezköy'de yapımı geçen yıl tamamlanan Müjgan Serkan Karagöz Mesleki ve Özel Eğitim Merkezi, düzenlenen törenle hizmete açıldı. 

Açılış törenine AK Parti Milletvekili Ziyaeddin Akbulut, Özlem Yemişçi, Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya ve çok sayıda öğrenci ile velisi katıldı. Binanın açılış töreninden önce konuşan AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ziyaeddin Akbulut, 2005 yılında AK Parti hükümetinin engellilere yönelik yasalar çıkardığını belirterek, "Bu insanlar sokağa çıkamıyorlardı, evlerde saklanıyorlardı. Anneleri babaları bu insanları sokağa çıkarmaya sıkılıyordu, utanıyordu. Ama hükümetimizin 2005 yılında çıkardığı yasa ile biz engellileri insan yerine koyduk, adam yerine koyduk. Bazıları 'eskiden evimizdeki engelli, yatalaklar bir an önce ölse de kurtulsak diye Allah'a yalvarırdık' diyordu. Şimdi 'aman ölmesin, evimizin bereketi bu. Ben onun yüzünden devletten 450-500 lira bakım ücreti alıyorum, aman ona bir şey olmasın diye bakıyoruz' diyorlar. İşte zihniyet değişikliği bu" dedi.

 

Bu konuşmaya sosyal medyada çok büyük tepkiler geldi. Açıklamanın neresinden bakarsanız bakın çok talihsiz bir konuşma olduğunu hepimiz kabul etmeliyiz. Bu konuda sayın vekilden bir özür beklediğimizi belirtmek isterim, bir çok engelli bu açıklama ile rencide olduklarını bana bizzat ilettiler. Umarım bundan sonraki açıklamalarda daha dikkatli ve esnek davranılır.

 HERKESE ENGELSİZ BİR HAFTA DİLİYORUM.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön