Engelsiz özür bekliyoruz!

Merhabalar, sizlere bu hafta çok vahim bir olaydan bahsedeceğim. Olay Bursa’da yaşandı. Engelli bir gencimiz, eğitim gördüğü kursta şiddette maruz kalarak şikayette bulunmuş. Olay basına yansıyınca, şiddet uygulayan görevli iddiaları tamamen yalanma yoluna gitse de, verdiği ifadede olayın vahameti ortaya çıkıyor. Tabii burada önemli olan, şiddeti uygulayanın nasıl bir psikolojide veya sosyal yaşama ne kadar alışmış olduğudur. Ancak olay kabul edilemez bir boyuta geldiği için bir özür bekliyoruz kendisinden...


Konu ile ilgili haber şöyle ; Bursa'da yüzde 95 özürlü raporu bulunan 32 yaşındaki Türker Mehmet Çağrı Kafkas, Duyum İşitme Engelliler Eğitim ve Kültür Derneği'nde düzenlenen meslek edindirme kursunda dernek başkanı R.Ş. tarafından dövüldüğü suçlamasıyla şikayetçi oldu. Suçlamayı kabul etmeyen R.Ş., Kafkas'a sadece ikazda bulunduğunu öne sürdü.

 

Merkez Yıldırım ilçesinde oturan sara hastası ve zihinsel engelli Türker Mehmet Çağrı Kafkas, Osmangazi İlçesi'nde bulunan Duyum İşitme Engelliler Eğitim ve Kültür Derneği'nde düzenlenen engellilerin meslek edindirilmesine yönelik seramik boyama kursuna gitti. Türker Mehmet Çağrı Kafkas, iddiaya göre 28 Ağustos'ta ders esnasında yanında bulunan kız arkadaşıyla konuştuğu gerekçesiyle görevli sosyolog tarafından uyarılıp dernek başkanı R.Ş.'ye şikayet edildi. Şikayet üzerine başkan R.Ş., iddiaya göre Türker Mehmet Çağrı Kafkas'ı odasına çağırarak, "Uyarıları dikkate al o kızla konuşma" diyerek kafa atıp yere düşürdü. Dersi bırakıp durumu cep telefonuyla aradığı annesi Gönül ve babası Yar Ali Kafkas'a anlatan Türker Mehmet Çağrı Kafkas ailesiyle birlikte gittiği Devlet Hastanesi'nden darp raporu aldı. Alnı, kolu ve bacağında morluklar oluşan Türker Mehmet Çağrı Kafkas, daha sonra ailesiyle birlikte polis merkezi ve sacvılığa giderek dernek başkanı R.Ş.'den şikayetçi oldu.


Kafa ve tekme attı 

Türker Mehmet Çağrı Kafkas, "Alev isimli kız arkadaşım içine çok kapanıktı, ben de kendisiyle konuşmak istedim. Kendisine aldığım hediyeyi verirken dernekte görevli sosyolog beni gördü ve 'Bu kızdan uzak dur' dedi. Ben de 'O zaten içine kapanık, ona hediye aldım, verip yerime geçeceğim' deyince gidip beni başkan R.Ş.'ye şikayet etmiş. Dernek başkanı R.Ş. beni odasına çağırıp 'Uyarıları dikkate al, o kızdan uzak dur' diye bağırdı. Ben de bağırmamasını, yanlış bir şey yapmadığını söyledim. Bunun üzerine yerinden kalkıp bana kafa atıp yere düşürdü. Daha sonra ben odadan çıkıp mutfağa giderken arkamdan gelip tekme atarak yere düşürdü. Bütün herkes oradaydı. Ben de telefonla ailemi arayıp durumu anlattım ve hastaneye gidip darp raporu aldım. Onun hakkında şikayetçi olduk" dedi.

 
Yere düştü dediler 

Emekli öğretmen anne Gönül Kafkas ile eşi Yar Ali Kafkas da dernek başkanından şikayetçi olduklarını belirterek, "Oğlumuz bizi arayıp durumu anlatınca hemen derneğe gidip durum hakkında bilgi aldık. Bize oğlumuzun yere düştüğünü söylediler ancak dernekte bulunan diğer öğrencilere sorunca dernek başkanı R.Ş.'nin oğlumuzu kafa ve tekme atarak yere düşürdüğünü söylediler. Bugün bizim oğlumuzun başına gelen olayın daha sonra bir başka çocuğun başına gelmemesi için hastaneye gidip darp raporu alarak kendisi hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na şikayette bulunduk" diye konuştular.


Arkadaşını rahatsız ediyordu  

Duyum İşitme Engelliler Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı R.Ş. ise, hakkındaki iddiaların asılsız olduğunu ileri sürerek, "Benim de üç tane özürlü evladım var, ancak bu öğrencimiz yanında bulunan arkadaşını sürekli rahatsız ediyordu. Rahatsız ettiği kız arkadaşı bu nedenden dolayı kursa gelmiyordu. Biz bunları daha önce rapor etmiştik. Olay günü Türker Mehmet Çağrı Kafkas'ı yanıma çağırıp ikazda bulundum, ona vurma gibi bir olay söz konusu değildir" dedi.

 

HERKESE ENGELSİZ BİR HAFTA DİLİYORUM..

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön