Engelsiz İletişim!

Merhabalar sizlere bu hafta çok önemli bir projenin müjdesini vermek istiyorum.

 

Özellikle işitme engelliler artık rahatlıkla evlerindeki telefon ile iletişim kurabilecek. Bu imkânı sağlayan Türk Telekom’a bir teşekkürde ben etmek isterim, işitme engelli vatandaşlarımıza çok büyük bir imkân sunulmuştur.

 

Umarım tüm Türkiye’de uygulanması mümkün olur. Konu ile ilgili haber şöyle; Proje, Türkiye’de ilk kez işitme engellilerin kamu ve özel kuruluşlardan kısa mesaj yoluyla hizmet alımlarını sağlayacak. “Engelsiz Mesaj” adlı hizmetle işitme engelliler, taleplerini yazılı olarak sabit hatlara gönderebilecek. Bu iletişim kolaylığı ile işitme engelliler; ulaşım, güvenlik ve sağlık gibi geniş bir yelpazede hizmet alabilecek. Projenin tanıtımını Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Türk Telekom Genel Müdürü Tahsin Yılmaz yaptı.


Türk Telekom’a yaptığı işler nedeniyle teşekkür eden Bakan Yıldırım, “1.5 asırlık geçmişiyle Telekom iletişimde engel tanımıyor, engellilere çok güzel imkanlar tanıyor. Sadece para kazanmakla olmaz. Toplumsal sorumluluğu ön planda tutmak lazım” diye konuştu.


En büyük engel zihinde
En büyük engelin zihinlerde olduğunu, engellilerin acınmaya değil anlaşılmaya ihtiyacı bulunduğunu anlatan Yıldırım, şöyle devam etti:
“Engelli vatandaşlarımızın gönderecekleri mesajlarla sorunları çözüme ulaştırılacak. İşitme engelli telefonda konuşamıyor, herkes işaretle konuşmayı da bilemediğine göre, Telekom burada bir imkan getiriyor. Telekom, (Sen mesajını gönder, ben ilgili yere ileteceğim, oradan cevabını alıp sana ileteceğim) diyor. Vatandaş ile ilgili kurum arasında Telekom aracılık yapıyor.”
Etkinlikte işaret diliyle konuşan 28 yaşındaki işitme engelli Nihat Kihtir, işitme engelli bir ailenin çocuğu olduğunu anlattı. Mutlu bir ailede büyüdüğünü dile getiren Kihtir, “Türk Telekom sayesinde artık yemek siparişi veriyorum, evimden kargo gönderiyorum” diye konuştu. Kihtir’in konuşmasını salondakiler işaret diliyle alkışladı.


Cihaz, üyelik gerekmiyor”
Türk Telekom Genel Müdürü Tahsin Yılmaz bu sistemle engelli vatandaşları iletişimde özgürlüklerine kavuşturmayı amaçladıklarını belirterek, özellikle güvenlik ve sağlık hizmetlerine erişimde yaşanan sıkıntıların engelsiz mesajla giderilebileceğini kaydetti.


Yılmaz bu hizmet için ek bir cihaz, üyelik veya başka bir maliyet talep edilmeyeceğini de söyledi.  


 “Engelsiz Mesaj” projesi nedir?

Engelsiz Mesaj sistemiyle işitme engelliler ev/cep telefonlarından kısa mesaj (SMS) ile 444’lü ve sabit telefonlara enteraktif (çift yönlü) erişim sağlayacak şekilde özel ve kamu kuruluşlarına mesaj göndererek hizmet alabilecekler. Engelli Dostu Numaralara sahip olmak isteyen kurum ve kuruluşlar, 444 14 44 veya 444 21 66 numaralı telefonlara ulaşarak bu hizmeti işitme engellilere verebilecek.

 

Herkese engelsiz haftalar dilerim.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Adet dönemiyle ilgili ilginç gerçekler
  Adet dönemiyle ilgili ilginç gerçekler

  Süresi : 01:41 İzlenme : 5785

 • Kendin yap köşesi: Otantik duvar süsü yapımı
  Kendin yap köşesi: Otantik duvar süsü yapımı

  Süresi : 05:02 İzlenme : 3980

 • Muzun bilinmeyen 10 faydası
  Muzun bilinmeyen 10 faydası

  Süresi : 01:29 İzlenme : 3936

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön