Özür dileriz projesi...

Merhabalar sizlere bu hafta çok yararlı bir projeden bahsedeceğim...

 

Ülkemizdeki engellilere yönelik çalışmalar hızla devam ediyor. Yapılan istihdam ile bir çok engelliye ulaşılıp çeşitli uygulamalar ile yaşamları daha yükseğe çekiliyor.

 

Bunlardan biride ‘özür dileriz’ başlıklı proje Anadolu Ajansının haberi ile anlatacağım.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın desteği ve Fatih Devlet Hastanesi'nin önderliğinde 'Özür Dileriz' başlıklı bir proje geliştirildi.

 

Trabzon Valisi Recep Kızılcık, projenin toplumda farkındalık sağlayacağını belirtti.

 

Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Özürlüler Destek Programı (ÖDES) kapmasında gerçekleştirilen 'Özür Dileriz' projesinin yürütücülerini makamında kabul etti. Vali Kızılcık, "Toplumumuzun yüzde 10-12'lik kısmını teşkil eden, bir organı, uzvu şu veya bu şekilde eksik ama şefkate, sevgiye muhtaç vatandaşlarımızın, bireylerimizin sorunlarının tespiti, karşı karşıya kaldıkları problemleri konusunda farkındalığın oluşturulması amacıyla hayata geçirilecek olan projeyi çok önemsiyorum." dedi.

 

Kızılcık, devletin; engelli vatandaşlar için evde bakımdan, eğitim hakkı gibi topluma karışma, bireyselliğini kazanma ve bir birey olarak yaşamlarını idame ettirecekleri bir meslek sahibi olabilmeleri ve devletin sunduğu kamu hizmetlerinden yararlanma hakları konusunda önemli projeler yürüttüğünü ifade etti.

 

Kızılcık, "Her alanda olduğu gibi bu alanda da daha üst noktalara, daha mutlu olabileceğimiz, toplum olarak kaynaşabileceğimiz noktalara ulaşmak hedefimizdir." diye konuştu.

 

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ile tüm yurttaşları koruma, topluma katılıma, istihdam gibi hakların güvence altına alındığını belirten Kızılcık, "Özürlü bireylerin ve ailelerinin sağlık, bakım, rehabilitasyon, istihdam, sosyal güvenlik, ulaşılabilir sosyal çevre haklarının yerine getirilmesinde önemli çalışmalar yürütülüyor. Özellikle mevzuatta yapılan düzenlemeler; kamu, özel ve sivil toplum kuruluşları ile özürlü örgütleri arasındaki işbirliği ve profesyonellerin, akademisyenlerin giderek artan katılımı gelecek için umut vermektedir." şeklinde konuştu.

 

'Özür Dileriz' isimli proje hakkında Vali Kızılcık'a bilgi veren Proje Koordinatörü Dr. Hakan Usta ise şunları ifade etti: "Geleceğe dönük bu umudun ilimizde yeşermesi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın desteği ile ilimiz Fatih Devlet Hastanesi'nin önderliğinde 'Özür Dileriz' başlıklı bir proje hayata geçirmek üzere yola çıktık.

 

Projede amacımız; Trabzon kent merkezine bağlı 38 mahallede yaşayan özürlü ailelerin ve toplumun diğer kesimlerinin özürlülere nasıl davranması gerektiği konularında bilinçlendirilmesini sağlamaktır."

 

Yaklaşık 90 bin 600 TL'ye mal olacak olan proje, 1 yıl boyunca devam edecek. Eğitim çalışmaları ise 1 Nisan 2013 tarihinde başlayacak.

 

Herkese engelsiz bir hafta dilerim...

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön