Engelsiz taksi istiyoruz!

Merhaba sizlere bu hafta çok önemli bir konuyu daha gündeme getirmek istiyorum.

 

2007’de çıkarılan yasa ile Türkiye’de bulunan bütün büyükşehirlerimizde engellilere özel toplu taşımalarda rampa yapılıp daha rahat bir şekilde yolculuk yapmaları hedeflenmekteydi.

 

Ancak yasa çıkalı altı yıl olmasına rağmen buna uyan şehir sayısı bir elin parmakları kadar oldu…

 

Ve geçtiğimiz günlerde de yönetmelik değiştirilerek daha esnek bir yöntem ile taksicileri bu rampa yapımı konusunda zorunluluktan çıkarıldı.

 

Benim şahsi görüşüm kesinlikle “bu rampalar yapılmalı ve engellimize hizmet edilmelidir”...

 

Konu ile ilgili habertürk’ün haberi şöyle; Türkiye'deki 114 bin taksi toplu taşıma aracı statüsünden çıkarıldı, taksiler de engelli rampası bulundurma zorunluluğundan kurtuldu.

 

Bu konuda, 2005'te yürürlüğe giren 5378 sayılı Özürlüler Kanunu'nun geçici 3. maddesinde ''Büyükşehir belediyeleri ve belediyeler, şehir içinde kendilerince sunulan ya da denetimlerinde olan toplu taşıma hizmetlerinin özürlülerin erişilebilirliğine uygun olması için gereken tedbirleri alır. Mevcut özel ve kamu toplu taşıma araçları, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yedi yıl içinde özürlüler için erişilebilir duruma getirilir'' ibaresi yer alıyor.

 

Bu yasaya göre 2013 yılı Temmuz ayında toplu taşıma araçlarının engellilerin kullanımına uygun olacak şekilde özürlü rampası ile hizmete sunulması gerekiyordu.

 

7 Temmuz tarihinde engelli rampası bulunmayan toplu ulaşım araçlarının çalışma ruhsatları iptal edilecek ve bu tarihte esnafın tekrar ruhsat alması gerekecekti.

 

Büyükşehir belediyesi 5216 sayılı kanununun bazı maddelerinde ''toplu taşıma araçları ve taksi'' ibarelerinin yer alması ise taksinin toplu taşıma aracından ayrı tutulduğunu gösteriyor.

 

Buna rağmen engelli rampası zorunluluğu noktasında büyükşehir belediyeleri taksileri de yasa kapsamına alarak işlem yapıyordu.

 

Konuya ilişkin açıklama yapan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Yahya Uğur, artık taksilerin toplu taşıma aracı sayılmayacağını ve taksilerde engelli rampası bulunması gerekliliğinin olmayacağını açıkladı.

 

“Zaten böyle bir ihtiyaç da yok”
İçişleri Bakanlığı'na taksilerin toplu taşıma aracı olup olmadığı konusunda bir yazı gönderdiklerini belirten Uğur, ''Bize gelen yazıda taksilerin toplu taşıma aracı sayılamayacağı yönündedir'' dedi.


Bunun Türkiye'de 114 bin taksinin engelli rampası bulundurma zorunluluğundan kurtulduğu anlamına geldiğini ifade eden Uğur, bu yazıyla birlikte artık bazı şeylerin değişeceğini umduğunu söyledi.

 

Bakanlıktan gelen yazıyla birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne müracaatta bulunacaklarını belirten Uğur, taksilerin toplu taşıma aracı sayılmadığından kendilerinin bu kanun kapsamında tutulmamasını isteyeceklerini anlattı.

 

Engellilere karşı toplumla aynı düşüncede olduklarını ifade eden Uğur, ancak Türkiye'de 114 bin taksinin değişmesini sağlayacak bir alt yapı da yok.

 

Şu anda böyle bir ihtiyacın da olduğunu düşünmüyorum. Özürlüler İdaresi Başkanlığı Kurumu'ndan aldığımız bilgiye göre, İstanbul'da tekerlekli sandalyeli engelli sayısı 8 bin civarında. Genel yolcu sayısıyla oranladığımızda, İstanbul'da engellilere 8 taksinin yeterli olacağı ortadadır'' diye konuştu.

 

Her durağa bir engelli rampalı araç…

 
Engelli vatandaşların da ihtiyaçlarının göz ardı edilmeyeceğini belirten Uğur, ''Her taksi durağına engelli rampası olan bir taksi bulundurma zorunluluğu getirilmesini düşünüyoruz'' dedi.

 

Ruhsat verilirken böyle bir şart konulmasının yeterli olacağını söyleyen Uğur, böylece hem engelli hem de diğer vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanmış olacağını kaydetti.

 

Bu konudaki çok büyük sıkıntıların olduğunu dile getiren Uğur, ''Engelli rampası bulundurulan taksiler taksi olmaktan çıkıyor. Çok yüksek bir hale geliyor. Bu nedenle de müşterilerimizce tercih edilen bir araç olmuyor. Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin alacağı kararla öyle sanıyorum ki bu sorundan kurtulmuş olacağız'' diye konuştu.

 

Dünyada böyle bir uygulamanın olduğu ülke sayısının çok az olduğunu ifade eden Uğur, şöyle devam etti: ''Türkiye'de işin ilginç yönü, böyle bir taksi de bulunmuyor. Zaten gerek de yok. Engelliler için hiçbir olumsuzluk yaşanmayacaktır. Engelli vatandaşlarımızın ulaşım ihtiyacından mahrum kalmamaları için elimizden gelen tüm tedbirleri alacağız. Taksiciler olarak engelli vatandaşlarımızın uygun bir ulaşım yapmalarını sağlayacağız. Bundan emin olabilirler.''

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Adet dönemiyle ilgili ilginç gerçekler
  Adet dönemiyle ilgili ilginç gerçekler

  Süresi : 01:41 İzlenme : 5785

 • Kendin yap köşesi: Otantik duvar süsü yapımı
  Kendin yap köşesi: Otantik duvar süsü yapımı

  Süresi : 05:02 İzlenme : 3980

 • Muzun bilinmeyen 10 faydası
  Muzun bilinmeyen 10 faydası

  Süresi : 01:29 İzlenme : 3936

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön