Engelsiz tepki!

Merhaba sizlere bu hafta geçtiğimiz günlerdeki çok talihsiz bir beyanatı gündeme getireceğim.

 

AKP parti üyesi Melik Birgin engelli CHP milletvekili Şafak Pavey’e söylediği "Allah bir bacağını almış, hala küfürden uyanmazsın. Nedir bu inatçılık!" diye attığı tweeti bir anda gündeme bomba gibi düştü.

 

İlk okuduğumda gözlerime inanamadım. Pozitif ayrımcılığı en iyi şekilde uygulamaya çalışan bir partinin üyesi bu sözleri söyleyebiliyorsa pes doğrusu diyorum.

 

Açıklamadan kısa bir süre sonra sayın bakan Hüseyin Çelik konu ile ilgili soruşturma açıldığını ve partiden ihraç edileceğini açıklaması biraz olsun yanlışın doğruya çevrilmesine sevindirici bir durum olarak görüyorum.

 

Ben bu söylemi şiddetle kınıyor ve bir özür bekliyorum.

 

Şafak Pavey engellileri mecliste en iyi şekilde temsil ve sözcülük yaptığına inananlardanım. Bundan önceki parlamentoda görev yapan AKP milletvekili sayın Lokman Ayva’nın yaptığı çalışmalarını çok takdir ile karşılıyorum. Bir ülkede engellilerle ilgili çalışmalarda dil, din, ırk ve parti ayırımı olmadan tüm güçleri ile yardımlaşma olmalı diye düşünüyorum.

 

Konu ile ilgili haberde;  "Engelli biri olarak obur bir hevesle sürdürülen aşağılamalara alışkınım ama resmi olanıyla bir tweet üstünden karşılaştım. Malatya AKP Gençlik Kolları MYK üyesi Melik bana şu tweeti gönderdi: “Allah bir bacağını almış, hala küfürden uyanmazsın, nedir bu inatçılık!Hayatımda hiç görmediğim birinin, küfür uykusuna devam ettiğimi söyleyebilecek cüreti bulabilmesi, muhtemelen bunu söylemiş olmasından kazandığı sosyal itibardır.

 

Ancak bu sosyal destek kendisine ilahi günahları, bedensel cezayla tehdit edebileceği kibri verebilir. Bu arada Tanrıya şükür ki, bu itibarı paylaşmıyoruz.


Midemi bulandıran, sözlerden tüten ağır nefret kokusu değil. Beni ürküten nefretle yaşayanların, kendi yaptıklarının doğru olduklarına inanmaları.

 

İslam’a karşı nefret suçu için BM'ye başvurmayı planlayan hükümetin yerel bir üyesinin bu küstah tweeti toplu bir yaklaşımı da ele veriyor.

 

Çünkü hala resmi görevine devam edebiliyor. Ortadoğu’da toplum, yaygın davranışları için kanunu değil kültürü referans alıyor. Bizde kanun, kulların Tanrı’nın emrettiği düzeni bozan yapısı olarak algılanıyor. Bu nedenle sosyal alanda direnç çok güçlü.


Küresel olarak nefret suçu olarak tanımlanmış tutumlar, kültürel olarak insanlık erdemi olarak ödüllendiriliyor. Nefret suçlarının tasfiye edilmesinin önünde duran keskin bariyer bu. Ceza ve ödül değerlerindeki ters algı."


Hüseyin Çelik: Mide bulandırdı…
Tepkilerin ardından Twitter'da açıklama yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, şunları kaydetti: "CHP İst. Mv. Sayın Şafak Pavey'e atılan bir tweet hepimizin midesini bulandırdı. Tweeti atan kişi Ak Parti Malatya Gnç. Kol. MYK üyesi değil.  Bu kişinin partimizin hiçbir kurulunda bir görevi ve üyeliği mevcut değildir. Sadece sıradan bir parti üyesidir. İlgili arkadaşlarımızla görüştük, üyelikten de ihraç edilecektir. Kişinin konumu ne olursa olsun, yapılan şey, densizce ve terbiyesizcedir. Adı geçen şahıs, umarım ki Sayın Pavey'den bizzat özür diler. Ancak kişi, bir AK Parti üyesi olduğu için ben Sayın Pavey'den özür diliyorum."


Hesabını kapattı…

Melik Birgin, tepkilerin ardından Twitter hesabını kapattı.

 

Jet hızıyla ihraç…

Konuyla ilgili soruları yanıtlayan Malatya İl Başkanı Bülent Tüfenkçi, Pavey'e atılan twetin son derece çirkin olduğunu ve bunu asla kabul edemeyeceklerini belirtti. Gönderilen son mesajın kendilerini son derece üzdüğünü belirten Tüfenkçi, konuyu öğrenir öğrenmez yönetimin toplandığını ve Melik Birgin'i partiden ihraç ettiklerini söyledi. 


Pavey’den özür dileyecek…

İl Başkanı Tüfenkçi ayrıca Melik Birgin'in Şafak Pavey'e ulaşıp özür dileyeceğini belirterek, "Oda pişmanlık duyuyormuş gençlik kollarından aldığım bilgiye göre" dedi.

 

Herkese engelsiz bir hafta diliyorum.

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön