Engelsiz sözlük!

Merhaba bu hafta sizlere engellilerin hayatını daha kolaylaştıracak bir sözlükten bahsedeceğim.

 

Ancak önce içinde bulunduğumuz hafta engelliler haftası olduğu için birkaç olay ile bu yılki etkinliklerden bahsedeceğim. Ülkemizin yıllar geçtikçe en azından bir kemsi engelliler ile yaşamayı öğrenmiş ve bununla mutlu olmaktadır. Bu oranın gelecek yıllarda Avrupai standartlarına ulaşması en büyük temennim olacaktır.

 

Daha birkaç hafta önce yazdığım “engeller sona ERSİN” kitabımın tüyap kitap fuarında imza günümüz vardı. Oraya gelen bazı engelli arkadaşlarımız maalesef çok zor şartlar altında gelebildiler fuar alanına engelliye yönelik çalışmalar yapılsa da tekerlekli sandalye kullanan engelliler için tüm yollara rampa veya geçişini kolaylaştıracak bir düzenek hala çoğu yerde yok yada var olan yerlerde de yanlarına araba park edince doğal olarak engellilerimiz çok zor durumda kalabiliyorlar.

 

Bu durumun çözülmesi için devlet büyüklerimize çağrıda bulunmak isterim biran önce bu sorunu çözün!

 

Tabii ki iyi şeylerde oluyor engellinin hayatını kolaylaştıran sözlük geliştirmesi bunun bir göstergesidir. Konu ile ilgili habertürk’ün haberi şöyle; 3 Aralık Engelliler Haftası'nda Konak Belediyesi engellilere yönelik çalışmaları sürdürüyor. 

 

Konak Belediyesi tarafından Türkiye'de bir ilk gerçekleştirilerek işitme engelliler için kitap basımı ve dağıtımı yapıldı. İşitme engelliler için "Resimli Sözlük" isimli kitap işitme engellilerin gözü kulağı oldu.

 

40 ilden gelen talepler ivedilikle yerine getirildi. Okula yöneticileri, "Engelli dostu Başkan Hakan Tartan'ın sevgi eli bize de ulaştı" diye teşekkürlerini ilettiler. 

 

Konak Belediyesi ayrıca Zihinsel Engelliler için "İlk Okuma, Yazma ve Ön Koşul Becerileri" başlıklı kitap ile Türkiye'de yaşanan önemli bir boşluğu doldurdu. Kitap Milli Eğitim'e bağlı okullarda okutulmaya başlandı. Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, göreve geldikten sonra engelliler için belediyenin tüm olanaklarının seferber edildiğini ve önemli ölçüde yol alındığını belirtti. Başkan Tartan, nikâh dairelerine ve okullara engelli rampalarından, sokak ve kaldırımlara engelli yürüme yollarına kadar hemen her çalışmada engelli vatandaşların düşünüldüğünü söyledi.


Belediye hizmet binaları girişlerinin de engellilerin kullanımına uygun hale getirildiğine değinen Başkan Tartan, Belediye Meclisinin kararı gereği, engelli vatandaşlardan nikâhlarının kıyılması karşılığında ücret alınmıyor. Ayrıca engellilerle iletişim kurma kapsamında bir evlendirme memurunun “İşaret dili kursuna” katılımı sağlandı. Veteriner işlerinde bahçe ve binaların girişleri engellilerin ulaşımına uygun hale getirildi. Projelendirilen tüm park, yol ve yapılarda yasa hükümleri dikkate alındı. Bu çerçevede, yollardaki döşemelerde engelli rampası ve görme engelli tuğlaları kullanıldı. Yapılarda ise giriş rampaları, asansör ve WC'ler yasa hükümleri esas alınarak projelendirildi. Çöp toplama, sokak temizliği ve diğer talep ve isteklerinde engellilere pozitif ayrımcılık uygulandı” dedi.


Hizmet binaları ve kültür merkezlerinin girişlerine engelli rampaları yaptırılarak, kapıların fotoselli hale getirildiğini hatırlatan Başkan Tartan, söz konusu binalardaki WC ve lavaboların engellilere uygun konuma getirildiğini söyledi.

 

Engelli ve yaşlılara sağlık kontrolü ve hasta nakil ambulansı hizmeti verildiğini dile getiren Başkan Tartan, sağlıkla ilgili bilgilendirme toplantılarına engelli ve yaşlıların katılımını sağlamak için kendilerine servis aracı tahsis edildiğini vurgulayan Tartan, Engelli dernekleri ile işbirliği yapılarak, engelli ve yaşlılar evlerinde ziyaret edildi ve sorunlarına çözüm bulunmaya çalışıldı.

 

Ayrıca Sağlık İşleri Müdürlüğü'nce 'Konak İlçe Engelli ve Yaşlı Veri Taban projesi yürütülüyor. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'nce engelliler için resim kursu açıldı.

 

“Bazen Görmek Yetmez” adı ile görme engellilerin fotoğraf çalışması yapması sağlandı.

 

Belediyemiz ile Belediye-İş ve Tüm Bel-Sen arasında yapılan Toplu İş Sözleşmeleri ile engelli çocuğu olan çalışanlara aylık 200 TL ek ödeme yapılıyor.

 

Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nce, revizyondan geçirilen tüm parklarda engelli rampası yapılmaktadır.

 

Ayrıca 4/2 Sokak Mehmet Ali Akman Mahallesi'nde yapılmak üzere engelli parkı projesi hazırlandı ve kısa süre içinde yapımına başlanacak. Fen İşler Müdürlüğü'nce, yenilenen sokaklarda “Görme Engelli Tuğlası ve Engelli Rampası” uygulaması yapılıyor. Bu kapsamda 13 sokakta görme engelli tuğlası uygulaması yapıldı.

 

“Sokaklarda 153 adet, çeşitli yapılara ise 21 adet engelli rampası yapıldı. Muhtelif sokaklarda, engellilerin engellenmemesi için 615 adet bariyer inşa edildi. Yine ilçemiz sınırları içerisinde bulunan yapılara ve parklara 22 adet engelli tuvaleti yapıldı” diye konuştu.


Başkan Tartan İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'ne ruhsat için yapılan başvurularda; 5378 sayılı yasanın hükümlerini içeren İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği'nin Engelliler ile ilgili hükümler başlıklı 66. maddesinde belirtilen standartlara uygun olarak ruhsat ve izin verildiğini sözlerine ekledi.

 

Herkese engelsiz bir hafta diliyorum...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön