Engelsiz okuma…

Merhabalar bu hafta sizlere aslında engelli engelsiz herkesin zaman ayırıp kitap okuma alışkanlığının geliştirilmesine yardımcı olan bir projeden bahsedeceğim.

 

Ancak ondan önce bildiğiniz gibi bundan 1,5 yıl önce çıkarttığım ve halen satılan “Engelsizsiniz” kitabımı okuyan okurlarımın yaptıkları şu yorum beni çok mutlu ediyor “Ersin bize kitap okuma alışkanlığını kazandırıyorsun” diyerek beni yazmaya daha çok teşvik ediyorlar.

 

Engellilerin kitap okuma alışkanlıklarını daha yukarıya çekmek için elimden gelen tüm çabayı gösteriyorum. İşte bu işe gönül veren TÜRGÖK (Türkiye Görme Engelliler Kitaplığı) derneğinin ilginç bir o kadarda çok başarılı bir projesi ile görme engelliler kitap okuyabiliyor.

 

Konu ile ilgili haber şöyle; Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı (TÜRGÖK) Derneği, ‘ödünç kitap’ projesini hayata geçirdi.

 

Dört aydır 7- 14 yaşlarındaki çocuklar, Türkiye’den dünya klasiklerine, sevilen çocuk kitaplarını, ücretsiz okuyor. Üye sayısı 100’ü bulan projenin daha çok çocuğa ulaşabilmesi için bağışçılardan destek bekleniyor.

 

Görme engelli çocuklar da “Parmak uçlarımla okuyabilirim, yeter ki kabartma kitaplarım olsun” diyor.

 

TÜRGÖK Başkanı Gültekin Yazgan’ın sekiz ay önce yaşamını yitirmesiyle tüm sorumluluğu üstlenen eşi Tülay Yazgan, ülke genelindeki 450 bin görme engelliden sadece 4 bin 500’üne ulaşmanın sıkıntısını yaşıyor.

 

Her ay çocuklar ve gençler için “Yavru Balarısı”, “Balarası” ve “Arkadaş” dergilerini çıkararak, Hakkari, Tunceli ve Gümüşhane hariç ülkenin her iline, ABD, Hollanda, Kanada ve Almanya’ya gönderen, üniversite adayı görme engellilere sesli ve yazılı sınava hazırlık kitabı hazırlayan, üniversitede okuyan engellilerin kitaplarını Braille alfabesine çeviren TÜRGÖK, 23 Nisan’dan bu yana da Braille alfabesiyle basılan romanları ödünç gönderiyor.

 

Ödünç kitap için üye sayısı 100’e çıktı!

 

Yaşları 7- 14 arasındaki görme engelliler için her kitaptan beş adet, bağışçıların anısına bastırılıyor.

 

Bağışçılar genelde vefat eden aile bireylerinden birinin adına bağışta bulunuyor. Bu da kitabın kapağında belirtiliyor. Bir kitap için 250 bin lira bağışta bulunuluyor. Kitap, özel tasarlanmış kumaş çanta içinde abonenin adresine teslim ediliyor. İçinde geri gönderilmesi için gereken adres ve posta pulu da konuyor.

 

Görme engelli üye, sadece kendi adresinin yazılı olduğu kartı ters çevirip, çantanın şeffaf kartlık bölümüne koyup, postaya vererek, kitabı iade etmiş oluyor.

 

Doktor pul yapıştırıyor, avukat faks çekiyor!

 

İzmir’in Üçkuyular Semti’nde altı personel ve 400 gönüllü ile hizmet veren TÜRGÖK, gönüllerin desteği ile ayakta duruyor.

 

Maddi desteğin yanı sıra zaman ayırarak destek verenler çoğunlukta…

 

Doktorlar, zarfların üzerine pul yapıştırırken avukatların faks çektiği herkesin her işi alınmadan yapabildiği ortamda sesi ve diksiyonu güzel olanlar kitap seslendiriyor, emekli edebiyat öğretmenleri üç derginin yayın kurulunda görev yapıyor.

 

Her yaştan ve meslekten gönüllüye her zaman ihtiyaç duyduklarını vurgulayan Yazgan, “Burası bir fabrika gibi çalışıyor. Sürekli yeni işlerimiz ve yeni üyelerimiz var.

 

Her ay yaklaşık 3 bin materyal pullanıp, damgalanıyor. Bize iş disiplini olan, eğitimli gönüllüler gerek” dedi.

 

Başarı öyküleri bitmiyor…

 

Tülay Yazgan, bu yıl üniversiteye hazırlık sınav seti alan 152 görme engelliden 50’sinin üniversiteyi kazandığını, açtıkları öykü yarışmasında ikinci olan Bahar Yavuz’un Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’ne girdiğini, Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanan bir görme engellinin İngilizce hazırlık kitaplarının Braille alfabesine çevrilmesiyle ilk yılı 90 başarı ortalaması ile geçtiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

 

Görme engelli çocuk ve gençlerimizin sorunları hiç bitmez, ancak biz onlara bir ışık yakmaya çalışıyoruz. Engellilere Latin alfabeli ders kitapları veriyorlar, isterlerse biz o kitapları ücretsiz Braille alfabesine çeviriyoruz.

 

İngilizce kitaplarının çevrilmesi de kolay olmuyor. Komisyon toplanıyor, kitapların içindeki resimler Braille alfabesiyle tek tek anlatılıyor.

 

8 yaşında da üyemiz var, 80 yaşında da…

 

80 yaşında "sarı benek" denen göz hastalığı nedeniyle göremeyen eski bir akademisyen depresyona girdi, fuarda derneğin standını görünce bize ulaştı ve Braille alfabesiyle basılan kitapları okuyarak, depresyondan kurtuldu.

 

İğne ile kuyu kazıyoruz ama bunu severek yapıyoruz.

 

Daha çok kişiye ulaşmak istiyoruz.

 

Herkese engelsiz bir hafta dilerim…

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön