Engelsiz terapi

Merhabalar sizlere bu hafta engelliler için terapi düzenleyen Didim Belediyesi'nin çalışmaları hakkında geniş bilgiler vereceğim.

 

Özellikle Avrupa ülkelerinde çokça yer alan bu terapi merkezleri ülkemizde de yavaş yavaş yaygınlaşıp faaliyete geçiyor umarım bu gibi tesisler çoğalıp engelliler için sosyal bir ortam hazırlanır.

 

Konu ile ilgili detaylar ise şöyle; Didim Belediyesi ve Sweet Horse At Çiftliği iş birliğiyle Didim'de ortopedik hastalığı, içe kapanıklığı, beyin yaralanması, inmesi, beyin felci, Down Sendromu, ruhi bozukluğu, işitme ve öğrenme bozuklukları, zihinsel gerilik ve bazı omurilik hastalıkları sahip çocuklar maddi durumu iyi olmayan çocuklar at terapi sayesinde hayat tutunacak.

 

Uygulamayla ilgili Didim Belediyesi'nden yapılan açıklamada:

 

"Sağlık turizmi alanında son dönemde ilgi gören, at üzerinde terapi olarak bilinen hipoterapi, otistik, down sendromlu çocuklar, cerebral palsy (vücut hareketlerini ve kasların uyumlu kullanımını etkileyen bir grup bozukluk) ile omurilik problemi bulunanlara uygulanan tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak tercih edilmektedir. Spastik çocuklara uygulanan atlı terapi yöntemiyle özgüven artışı sağlanması, becerilerinin geliştirilmesi, atlarla iletişim kurulup stres atılmasının sağlanması ve atın hareketlerinden yararlanarak terapist eşliğinde tedavi sürecine katkıda bulunulması amaçlanmaktadır. Özellikle yürümeye geçişlerinde atla terapide çok hızlı gelişmeler görülmektedir. Hasta Çocuklar ortalama 10 saat boyunca terapiyi aldığında mucize denecek gelişmelere imza atılmakta, kekeme çocukların dilinin çözülmesi, dokunmaya korkan otistik çocukların at sevgisi sayesinde dokunmaya başlaması bu konuda umut vaat etmektedir. Bilimsel ve alternatif bir tedavi yöntemi olan Atlı Terapi ile fiziksel ve psikolojik açıdan öğrencilerde gözle görülür gelişmeler elde edilmekte, bedensel, zihinsel engelli ve otistik çocuklarda özgüven duygusu da geliştirilmektedir. Atla terapi, engelli kişilerde kavrayışa ait fiziksel, duygusal, sosyal ve öğrenmeye ait hedefleri olan bir işlemdir. Atların ritmi ve vücut ısısı ile duyusal girdiyi artırarak nörolojik fonksiyonların geliştirilmesi amaçlanmaktadır"


Sweet Horse At Çiftliği Sahibi Yücel Ermurat da, "Sevgisini gösteremeyen Otistik çocuklar dokunma istemezler. Ama hayvanlara dokunmak onları rahatlatır. Her seansta farklı bir hedef belirlenerek hasta o doğrultuda çalıştırılır. Eğlenceli ve başarı odaklı bir program belirlenerek hastanın nörolojik ve algısal duyularının geliştirilmesine yardımcı olunur. Hippo Terapide atlar terapist olarak kullanılır. Çok boyutlu hareketleri ve davranışlarıyla hastaları özgürleştirmeyi ve normal hayatlarını sürdürmeye dair birkaç şey öğretmek amaçlanır. Bizler de maddi durumu iyi olmayan ancak bu terapilerden yararlanmak isteyen çocuklarımıza Didim Belediyesi'nin katkıları ve destekleri ile yardımcı olmak istiyoruz. Desteklerinden dolayı şimdiden Belediye Başkanım Sayın Mümin Kamacı'ya teşekkür ediyorum" diye konuştu. 

 

Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı ise, "Engelli çocuklarımızda en önemli unsur öncelikle sevgidir. Biz sevginin yanında almak isteyip de alamadıkları Atlı Terapi ile onları hayata daha da bağlamak ve mutlu olduklarını görmek istiyoruz. Haftada bir gerçekleşecek olan seanslarımıza çocuklarımızı ücretsiz taşıyacağız. Beediyemize başvuran ve Atla Terapi uygulamamıza katılmak isteyen ancak maddi durumu iyi olmayan tüm ailelerimizi belediyemiz Danış Büroya bekliyoruz" diyerek vatandaşlarımıza yardımcı olacaklarını dile getirdi. Uygulamayla ilgili başvuruların alınmaya başlandığı bildirildi.


HERKESE ENGELSİZ BİR HAFTA DİLERİM…

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor
  Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor

  Süresi : 22:01 İzlenme : 0

 • Kadınlar için 5 savunma taktiği
  Kadınlar için 5 savunma taktiği

  Süresi : 04:19 İzlenme : 2992

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön