Engelsiz internet!

İletişim çağının geliştiği bu yıllarda engellilerin de en çok kullandığı araç internet olmaya başladı. Bu yolla birçok engelli sosyalleşme ve iş konusunda büyük ilerleme kaydediyor. Ülkemizde engelliler konusunda POZİTİF AYRIMCILIK kapsamında engellilere bazı ayrıcalıklar tanınıyor. Örneğin kara, hava ve deniz ulaşımında indirimli tarifeler uygulanıyor. Aynı tarifelerin telefon internet ve bunun gibi insani ihtiyaçlarında da uygulanması için çeşitli bloglarda yazılar yazmıştım. Özellikle internet konusunda bir çalışma olmasını çok istemiştim ve sesimi sonunda duyurdum galiba. Şubat ayından itibaren internet engellilere daha uygun tarifelerle sunulacak.

 

Geçtiğimiz hafta konuyla ilgili HT Ekonomi sitesinin haberini sizlere aynen aktarıyorum: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan çalışmalar neticesinde engelli vatandaşların internete daha düşük fiyatlarla erişiminin önü açıldı.

 

BTK'nın internet sayfasında yer alan Kurul kararına göre, engelli kullanıcılara sunulacak DSL internethizmeti için mevcut ücretlerde yüzde 25 indirim yapıldı. 1 Şubat 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek uygulamaya göre özür oranı yüzde 40 ve üzerinde olan engelliler 6 DSL internet paketini indirimli olarak alabilecekler.


Uygulamadan hem ilk defa abone olacak hem de halen DSL
 internet abonesi olan engelli kullanıcılar yararlanabilecek. İndirimden faydalanmak isteyen engelli vatandaşların veya birinci dereceden yakınlarının özürlülük oranını gösteren belge ile abonesi oldukları ya da olacakları İnternet Servis Sağlayıcıya başvurmaları gerekiyor.


Özür oranı yüzde 40 ve üzerinde olan engellilerin indirimli olarak alabilecekleri 6 DSL internet paketi şöyle:
Erişim Hızı Kota 1 Mb/sn1GB1 Mb/sn 2GB1 Mb/sn 4GB 8 Mb/sn;ye kadar 4GB8 Mb/sn;ye kadar 6GB8 Mb/sn;ye kadar Limitsiz olarak belirtilmiştir..

Bu konuda Avrupazden çok önce harekete geçerek engellilere büyük indirimler yapmıştır. Örneğin Almanya’da Vodafone internet erişimini engellilere yüzde 50’ye varan indirimle hizmet sunuyor.

Hep dile getirdiğim bir görüştür; engellilere sunulan hizmetler, pozitif ayrımcılık kapsamında Avrupa örnek alınıp daha çağdaş bir konumda verilmelidir ülkemizde.

 

Haftaya görüşmek dileğiyle sevgiler…

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön