Türkiye’de engelli olmak!

 

Merhaba, bundan böyle yazılarım ile sizlerle olacağım. Engellilerin yaşadığı sorunları anlatıp çözümlerini arayacağız hep beraber. İlk yazımda ülkemizde yaşayan engellilerin genel sorununu aktaracağım. Türkiye’de engelli olmak gerçekten çok zor.

 

Bunu bir karşılaştırma ile anlatacağım. Ben 9 yaşında Hollanda’ya tedavi amacı ile gitmiştim ve oradaki engelli yurtlarını okullarını gezdim. Gördüğüm şeyler karşısında çok şaşırmıştım. Gerçekten çok modern, her engel türüne göre haklar, kanunlar var.

Kısacası bir engelli rahatça yaşayabiliyor…

Engellilerin yaşadığı sorunlar Türkiye’de oldukça fazla; bir engelli olarak bunlara şahit oluyorum ve gerçekten gündemde olması gereken çok önemli bir konu olduğunu düşünüyorum. Çoğu engelli okuyamıyor, çalışamıyor veya en doğal hakkı olan toplumla bir arada olma şansını maalesef bulamıyor. Bunun nedenlerinden en önemlisi Türkiye’deki ön yargılar. Toplumumuzun çok büyük bir bölümü engellilere acıma duygusu ile yaklaşıyor, bu da engellinin kendini geri çekmesine neden oluyor ve ruhen baskı altına girmelerine sebep oluyor. Çözüm yolu gayet basit; biraz şans ve toplumumuzun bakış açısını değiştirmek yeterli olacaktır. Bunlar olunca engelli birey kendine özgüven ve inanç kazanarak daha başarılı işler yapacak, toplumda saygın bir yer kazanacaktır.

Bizim ülkemizde ise bunca yıl geçmesine ve yapılan yasalara rağmen hiçbir sonuç alınamıyor. Örneğin ben birçok dernek veya vakıf olmasına rağmen evden çıkamadığım için aktif bir görevde olamıyorum. Çünkü beni evimden alacak, götürecek bir araç bulamıyorum. İstanbul Belediyesi biz engeller için özel bir ekip kurdu. Araç, kuaför vs. bir engellinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere fakat ben bir engelli olarak bu hizmetten yararlanmakta çok zorluk çekiyorum. Örneğin kuaför istediğim zaman gelmiyor (geliyorsa da 5–6 ayda bir). Araç istiyorum zamanında gelmiyor. Benim gibi bir sürü engelli vatandaşımız bu olanaklardan yararlanamıyor.

 

Sevgili devlet büyüklerimizden ricam daha sistematik çalışmaları ve engelliye daha çok değer vermeleridir…


Facebook Yorumları
Yorumlar
20
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön