Verimli tatil

Sömestr tatilinin yarısına doğru posta kutuma düşen bir basın bülteni ‘Çocuğunuz tatilini verimli geçiriyor mu?’ diye başlıyordu.

 

Uzman bir psikoloğun önerilerini içeren bültende sömestr tatilindeki okul çocukları için günlük program yapılması, her gün ödev eksiklerinin tamamlanması, bunun dışında sosyal etkinliklere katılınması ve en önemlisi ebeveynlerin her gün çocuklarıyla kaliteli zaman geçirmeleri salık veriliyordu.

 

Bunu okuyunca aldı mı beni bir telaş? Sömestr tatili neredeyse son bulmak üzere ve benim çocuklarım, yukarıda tanımlandığı gibi ‘verimli’ bir tatil geçirmediler. Her gün planlarına kattıkları tek şey Wii oynamak, onun dışında eksik tamamlamak falan hak getire... Bunun dışında lego oynamak, dergi okumak, resim yapmak, kitap okumak gibi bence kaliteli sayılabilecek etkinlikler yapıyorlar ama hiçbirini birlikte icra etmiyoruz biz. N’oldu şimdi? Çöpe mi gitti gül gibi sömestr tatili?

 

Dikkat ediyor musunuz son zamanlarda ebeveynlere yönelik iletişim ne kadar kaygı temelli olmaya başladı? Biz modern ebeveynler o kadar kaygılarla donatıldık ki, halimize acıyorum. Yediğimiz içtiğimiz sağlıksız, biz eskiden sokaklarda oynardık çocuklarımız eve kapandı, bilgisayar oyunları şiddet ve cinsel ögeler içeriyor, her yerde çocuklara yönelik istismar/şiddet haberleri, sınav sistemi desen zaten başlı başına bir dert... Neye elimizi atsak elimizde kalıyor, nasıl çocuk büyüteceğiz biz böyle bir dünyada?!

 

Yoksa biraz abartıyor muyuz? Freud’un, kendisinden akıl almaya gelen bir anneye ‘Ne yaparsanız yapın, nasıl olsa kötü olacak’ dediğini biliyor muydunuz? Beni çok rahatlatan bir sözdür bu... Ebeveynlerimiz de ne yaptılarsa ‘yanlış’ olmamış mı zaten? E biz çok mu defolu insanlarız? Defosuz insan var mı ki?

 

Bizim zamanımızda tatil dönüşünde öğretmenler ‘Ee tatiliniz nasıl geçti?’ diye sorarlardı, hatta bazen bunu anlatan bir ödev verirlerdi. O zamanlar kimsenin öyle verimli tatil beklentisi yoktu, ne yaptığımızı anlatırdık: Amcamgile gittik, kuzenlerim geldi, kayak yaptık, dağa çıktık, sinemaya gittik, evde kardeşimle kavga ettik.

 

Ancak zaman değişti, beklentiler yükseldi ve ebeveynlerin yetersizlik kaygılarıyla kuşatıldığı bir dünyada uzmanlar da ister istemez bu kaygılara yönelik tavsiyelerde bulunur oldu: ‘Çocuğunuzun tatili verimli geçsin’

 

N’olur ki tatil verimsiz geçse? Okulun, çocukların suyunu sıkarcasına ders çalışmaya bir sistemde çocuklar tatilde programsız yaşasa, eksiklerini falan kapatmasa, kaliteli zaman geçirmese n’olur yani?

 

Hem, tatilin verimlisi verimsizi mi olur? Adı üstünde tatildir o, dinlencedir, değişikliktir. Herhangi bir çıktısı yoktur ki verimli ya da verimsiz olsun?

 

Bana kalırsa çocukların, yarış atı gibi çalışmaya zorlandıkları okuldan nefes aldıkları her an başlı başına iyileştiricidir. Ve bu tek başına yeterlidir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi
  Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi

  Süresi : 35:31 İzlenme : 524

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 804

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 2397

 • Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?
  Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?

  Süresi : 00:55 İzlenme : 1669

 • Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?
  Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?

  Süresi : 01:37 İzlenme : 3330

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön