Zorla yas tutulmaz

Büyükbabam öldüğünde 19 yaşındaydım. Ailemde tanık olduğum ilk cenazeydi onunki... Cenazeyi takip eden günlerde taziye evindeydik sürekli... Bir seferinde -hiç unutmuyorum- üzerimde çiçekli bir uzun etek vardı. O zamanlar çiçekli uzun etekler modaydı. Her gün giydiğim eteklerden biriydi ve Mersin’in sıcağında beni serin tutuyordu.

 

Sonradan öğrendim o çiçekli uzun eteğimin taziyeye gelenler tarafından hoş karşılanmadığını... ‘Yas’ için uygun görülmemişti eteğim, fazla ‘neşeli’ bulunmuştu anlaşılan. Annem bunu bana ‘Ben de öyle düşünmüyorum ama daha dikkatli olmalısın’ diye söylediğinde çok tuhaf hissettiğimi, çok gücendiğimi hatırlıyorum. Ne giydiğime göre mi yargılayacaktı insanlar ne kadar üzüldüğümü? Zorla yas tutulur muydu? Tuttuğun yas, giydiğin giysiyle doğru orantılı mıydı?

 

Hafta başında bir kez daha korkunç ve önlenebilir bir katliam yaşandı bu ülkede. 30’dan fazla gencecik insan -çoğu benim liseden mezun olduğum senede doğmamış bile- akıl almaz bir vahşete kurban edildi.

 

Elbette infiale yol açtı olanlar, açmayacak gibi değildi. Azıcık haber okuyanlar, biraz Twitter takip edenler bu tür bir saldırının önlenememesinde devletin istihbarat güçlerinin ama kasıtlı ama kasıtsız ihmalinin olduğunu söyleyebilirdi.

 

Habere üzülmemek, kahrolmamak mümkün değil. Henüz birkaç gün öncesine kadar ismini bile bilmediğimiz, artık yaşamayan gencecik insanların geçmişte kalmış gülüşleri yer etti hepimizin belleklerinde... O kadar çoklardı ki isimlerini ezberleyemedik hepsinin, ancak kahrolduk her cenaze haberinde...

 

Olayın hemen ardından ulusal yas talepleri yükselmeye başladı. CHP ‘ulusal yas ilan edilmesi’ için teklif verdi, sosyal medyada #ulusalyasilanedilsin etiketi tırmandı.

 

HT Hayat, 2011 yılından bu yana nelere ulusal yas ilan edildiğini şurada özetlemiş. En son geçtiğimiz Ocak ayında Suudi Arabistan Kralı’nın ölümü sebebiyle yas ilan edildiğini hiç unutmuyorum. Unutmuyorum, çünkü Uğur Mumcu’nun ölüm yıldönümünden bir gün sonraydı ve Özgür Mumcu bu yas ilanı üzerine ‘kendini hiç bu kadar bu ülkeye ait hissetmediğini’ ifade eden bir tweet atmıştı. Utanmıştım, yine utanması gereken başkalarının yerine...

 

Ne Soma’da, Reyhanlı’da ne de şimdi Suruç’ta ulusal yas ilan edilsin demedim. Kimsenin neye nasıl üzüleceğimi dikte etmesine ihtiyacım yok, hele o genç ölümlerin vebalini taşıyanların hiç... Yasın insanın içinde olduğunu 19 yaşında öğrendim ben; göstermelik ayarlar peşinde değilim.

 

Hem siz hiç ‘yüzü gülerken içi kan ağlamak’ nedir, bilmez misiniz? Ben bilirim. Çocuğu olan herkesin bildiği gibi... Ülkede bunca felaket yaşanırken çocuğuna hissettirmemek için normal olmaya çalışmak, başkalarının çocukları yok yere ölürken, kendi çocukları sağ diye şükretmek, bir yandan tam da bunun için suçlu hissetmektir o.

 

Bu ülkede çocuk yetiştirmenin normali bu oldu artık...

Facebook Yorumları
Yorumlar
3
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  23 Temmuz 2015 Perşembe 19:38

  Söylediklerine katılıyorum....senelerdir bunlar için emek veriyorum...ama şu gerçek ki...Siyasilerin ego larıyüzünden İnsanlar a eziyet ediliyor...hep kendi çıkarlarını ve isteklerini zorla kabul ettiriyorlar...Lanet bir Siyaset....siz gençlere çok iş düşüuor...İnsana İnsan olduğunu hissettirecek

  Cevapla
 •  
  23 Temmuz 2015 Perşembe 15:47

  Yazınız çok güzel . Ben içi kan ağlarken acıdan kavrulurken normal davranmak zorunda kaldım . Küçük kızım, köpeğimle birlikte bir yazlık sitede tek Başıma kaldım . Herşey normalmiş gibi iki kardeşimin acısını kalbime gömüp bekledim .. Bugün canım ablamın ölüm yıldönümü sonra abimin . ACI GERÇEKTIR.

  Cevapla
 •  
  23 Temmuz 2015 Perşembe 12:02

  sizi twitter da da takip ediyorum. toplu bir yazı yazmanızı bekliyordum belki o yazıda daha tarafsız ve daha duyarlı olursunuz diye.. yine görüyorum ki sağduyunuz sadece kendinize.. ölen asker ve polisler ile ilgili tek bir yazınızı üzüntünüzü dile getirmediniz.. ha pardon malzeme kelimesini kullanarak bir cümle kurmuştunuz.. hani sizde eleştiriyorsunuz da ölüme sevinenleri siz de onlardan birisiniz.. olmasaydınız her ölüme üzülürdünüz... bence içinizde insanlara göstermediğiniz çok farklı ve çok kötü bir kişilik var ama bebeğinize hürmeten daha fazla yazmak istemiyorum..

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön