Bırakınız sıkılsınlar

Annelerin tedirginlikle, çocukların heyecanla beklediği yaz tatili kapıya dayandı. Okullar bu hafta kapanıyor ve dananın kuyruğu kopuyor!

 

Yaz tatilini çocuğunuz nasıl geçirecek? Henüz okul çağında değilse onun için değişen pek fazla şey olmayacak büyük ihtimalle. Okul çağındaysa eğer, muhtemelen yaz okulları, yaz kampları eyleyecek çocuğunuzu. Belki bir iki tatil beldesine gideceksiniz. Sayfiye yerinde yaşayan/yazlığı olan bir anneanne/babaanne desteğiniz var ise çocuğunuzu onlara bırakacaksınız.

 

Plan yapmayı seven tayfadansanız tatil programınızı çoktan yaptınız. Önce Ramazan, ardından Cumhurbaşkanlığı seçimlerini göz önüne aldınız, gideceğiniz yerleri tespit ettiniz, rezervasyonlarınızı ayarladınız. Çocuğunuzun yaz okulu için kaydını ise çoktan yaptırdınız, ne de olsa o işi şansa bırakamazsınız!

 

Çocuğunuzun “Bu yaz için yapılacaklar” listesi herhalde şöyle bir şeye benzere gerek:

 

 • Yaz okuluna gidilecek
 • Öğretmenin verdiği ödevler yapılacak
 • Öğretmenin verdiği test/soru kitabındaki sorular çözülecek
 • Öğretmenin verdiği listedeki kitaplar okunacak
 • Televizyon seyredilecek
 • Tablette oyun oynanacak

 

Peki ya can sıkıntısı? Ona zaman ayırdınız mı?

 

Çocuğumuzun yaz tatilini için program yaparken, onun en doğal bir hakkı ve en büyük bir ihtiyacı olan “boş zaman geçirme”yi dikkate alıyor muyuz? Yoksa onun yaz tatilini “en dolu ve en verimli” şekilde geçirmesine mi çalışıyoruz?

 

Sürekli onu eylemeye çalışıyor, onun için programlar mı yapıyoruz? Her anını değerlendirmesine, aman boş kalmamasına mı uğraşıyoruz?

 

Ona, sıkılması için, sıkıntıdan patlaması için, sonra da o sıkıntıyı bir şeylere dönüştürmesi için fırsat veriyor muyuz? 

 

Sen hiç can sıkıntısından kolundaki tüyleri saydın mı Abidin? Muhtemelen eskiler yaptılar ve imkânsız olduğunu anladılar ki onu bırakıp taşları saymaya başladılar. “Beş Taş” oyunu nasıl türedi sanıyorsun? 

 

Sen hiç oyuncak bulamayıp da parmaklarını oyuncağa dönüştürdün mü peki? Birbirleriyle konuşturdun mu parmaklarını? Gölge oyunları, parmak kuklaları nasıl doğru sence?

“En yaratıcı projeler can sıkıntısıyla doğar” demiş tarihöncesi çağlarda yaşamış isimsiz bir anne düşünür(!). Çocuklar sıkıldıkça düşünürler. Düşündükçe yaratırlar. Yarattıkça mutlu olurlar.

 

Çocuklarınızın sıkılmasına izin verin efendiler.

 

Bırakınız sıkılsınlar, bırakınız yaratsınlar.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 215

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 1662

 • Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?
  Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?

  Süresi : 00:55 İzlenme : 1382

 • Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?
  Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?

  Süresi : 01:37 İzlenme : 3154

 • Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç kez denenmelidir?
  Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç...

  Süresi : 05:14 İzlenme : 1274

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön