Ses veren duvarlar!

Dikkat eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu olan gençlere ve çocuklara çalışırken anne babalarca en çok merak edilen şey bunu nasıl yaptığımız ve gençlerin, çocukların neden koçluk desteğini tercih ettikleri oluyor.

 

Bunun tek bir cevabı yok çünkü her genç farklı bir nedene sahip ancak hepsinin cevaplarında ortak bir nokta var oda;  hiçbir şeyi tedavi etmiyor koçluk diyorlar.

 

Aslında kendilerini hasta hissetmiyorlar,  isteklerini ve kararlarını rahatlıkla söyleyebiliyorlar.

 

Yaşam becerileri açısından, DEHB’li gençler anne-babalarına, öğretmenlerine ve yaşamlarındaki diğer önemli figürlere bağımlı olmaktan uzaklaşmaya, yetişkinliğe adım atmaya, giderek artan ölçüde bağımsızlığa geçişe yeterince hazır değildirler.

 

Bağımsız yaşama hazır olmadıkları gibi,  iyi seçimler yapma ya da eylemlerinin sonuçlarını kavramada gerekecek becerilerden de yoksundurlar.

 

Genellikle çevrelerinde olup biteni anlamakta güçlük çekerler; değişik durumlarda vermeleri beklenen uygun tepkinin ne olduğunu bilmezler.

 

Eğer yaşamınızla ilgili bir vizyon yaratmak, bu vizyonu gerçekleştirmek, bunu nasıl yapacağınız konusunda karar vermek istiyorsanız ve tüm bunları yaparken de yanınızda güvenebileceğiniz bir destekçi arıyorsanız koçluk size bu ortamı sağlıyor.

 

Bu ortam gençler, özellikle de bu gençlerde daha da önemli kazanıyor.

 

Çünkü bu genç zaten yönetim işlevleri sorunlarıyla mücadele ederken bir de yaşamını kurmaya doğru kararlar almaya, gelecek vizyonunu oluşturmaya çalışıyor.

 

Normalden belki iki kat daha fazla caba sarf etmesi gerekiyor.

 

Hem bu çabayı sarf etmek hem başarılı olmak hem de kendileri dışındaki dünyaya ya alışmak hiç de kolay değil.

 

İşte koç olarak biz tam da bu noktada devreye giriyoruz. Gençleri içinde bulundukları kaos durumunu aydınlık duruma dönüştürmesi için onun kaynaklarını kullanmasını sağlıyoruz.

 

Gençlere; gündelik yaşamında yeni şeyler denemesine, istediği şeyin peşinden gitmesine, işler istediği gibi gitmediğinde her şeyi toparlamak için ayağa kalkmasına, her deneyiminden biraz daha fazla bilgelik kazanarak büyümesi için onları güçlendirmeye çalışıyor ve onlara güvenli bir alan, bir düşünce kaynağı sağlıyoruz.

 

Başka bir ifadeyle söylemek gerekirse koçluk gençler için kendi seslerini duyabildikleri bir alandır; “Ses Veren Duvarlar” dır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 5140

 • Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş yanıtlıyor
  Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş...

  Süresi : 18:58 İzlenme : 3144

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 850

 • Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi
  Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi

  Süresi : 35:31 İzlenme : 544

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 2401

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön