Algılarınızla oynayan adam

Macar sanatçı István Orosz, algı oyunları, çift anlamlı imgeler ve imkânsız mimarilerin çağdaş yorumcusu olarak dikkat çekiyor. 20 Aralık’ta Ankara’da sergisi başlıyor. Bu sayfadaysa sorularımızı yanıtlıyor...

Algılarınızla oynayan adam

Eserleri 10 binlerce Euro’ya satılan bir sanatçının böyle bir evde oturacağını düşünmezdim. István Orosz’un öyle mütevazı bir evi var ki biraz anlatsam, bir bardak takımı, salondaki sehpanın altına da bir kilim göndermeye niyetlenebilirsiniz. Budapeşte’de şehir merkezine uzak bir evde, sakin bir hayatı var. Orosz’un eserleri şaşırtıcı. Mesela bir tanesine uzaktan bakarken kuru kafa görüyorsanız, o aslında ağaca tırmanan bir adamdır. Zira o, algılarınıza oyunlar oynuyor. Daha fazlası için de 20 Aralık’ta Ankara Güler Sanat’ta açılan sergisine gidebilirsiniz.

 

Sanatın birçok farklı disipliniyle uğraşıyorsunuz. Hangisi sizi tanımlıyor?

Cevap zor, çünkü bir alanda denediğimi diğerinde de kullanabiliyorum. Birbirini etkileyen disiplinler bunlar...

 

Anamorfoz tekniğini çağdaş sanatta yorumlayan öncülerdensiniz; peki o teknik nedir?

Perspektifin abartılması ya da hızlandırılması diyebiliriz. Görüntünün büyük bir çarpıtmaya uğrayarak, özel bir metotla, belirli bir açıdan ya da yansıtıcı yüzeylerin yardımıyla anlaşılabileceği bir teknik. Çarpıtılan görüntüye bağımsız bir anlam kazandırarak birbirini tamamlayan ya da birbirine tamamen zıt iki görüntü ortaya çıkarmaya çalışıyorum.

 

Böyle etkileyici eserler yapıyorsunuz ama bazılarını Utisz (hiç kimse) ismiyle imzalıyorsunuz. Neden?

1984’ten beri Utisz takma adını kullanıyorum. Tek gözlü devin kör olmasıyla sonuçlanan Odise’nin ünlü Kiklops hikâyesinde de kullandığı takma isimdir Utisz. Yakın arkadaşım András Török’ün ilk kez benimiçin bulduğu ve kullandığı bir ad. Eserlerime uygun bir isim.

 

Bir de işlerinizde Edgar Allan Poe, Dürer, Einstein,M.C Escher, Shakespeare, Velazquez gibi ünlü şair, ressam, yazar ve bilim adamlarının siluetlerini görüyoruz.

 Bu isimlerin dünya görüşleri, felsefeleri beni çok cezbetti. İşlerinden çok etkilendim. Hatta onlara ait bazı fikir ve düşüncelerin benim olmasını isterdim.

 

"Türkiye’nin teknik altyapıları kusursuz"

 

Türkiye dahil birçok ülkede sergiler açtınız. Türkiye hakkındaki düşünceleriniz?

Türkiye’deki sergi ve sunumlarım üniversitelerle ilgiliydi. Dünya standartlarında eğitim sağlayan, teknik altyapıları da kusursuz bir ülke olduğunu gördüm. Sınırlı bir tecrübem oldu ama olumlu şeyler hissettiğim için eserlerimi burada sergilemek istedim.

 

 

 

Daha önce Türkiye’ye sınırlı sayıda eserinizi getirmiştiniz. Bu sefer farklı mı?

Sadece poster ve grafik tasarımıyla ilgili eserlerimi getirmiştik. Bu sefer gravür, üç boyutlu ahşaplar, yağlı boya çalışmalarım, animasyon filmlerim ve kara kalem işlerim de sergileniyor.

 

Röportaj: Aslı Öztürk

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön