Güzin Kırsaçlıoğlu

Diş hekimliği denince akla hep ses çıkaran, can yakan, aletler gelir. Günümüzde estetik kavramı o kadar popüler ki estetik diş hekimliği de geldi hayatımıza girdi.

 Güzin Kırsaçlıoğlu: Dişler yüzümüzün mücevheridir

Diş hekimliği denince akla hep ses çıkaran, can yakan, aletler gelir. Günümüzde estetik kavramı o kadar popüler ki estetik diş hekimliği de geldi hayatımıza girdi. 1970’li yıllar ki bu günün 40 yıl öncesi Abba gibi büyük bir topluluğun solisti sarı eğri dişleriyle şarkı söyler iken şimdi kişiye özel gülüşler, karakter dişi, kadın gülüşü, erkek gülüşü gibi uzun kavramlar hayatımıza girdi.

 

Uzun yıllardır bu konuda çalışan Estetik Diş Hekimliğinin temsilcilerinden Güzin Kırsaçlıoğlu ile bu konuyu konuştuk.

 

Nedir cilt bakımı gibi bir şey mi?

Bir insanın yüzünü mimari bir yapı gibi düşünün. Estetik diş hekimi için ön dişler o kişinin gülüşünü, imajını, karakterini yansıtan onu betimleyen anlatan kişiliğinin karşısındaki tarafından sentez edilmesini sağlayan vitrinidir. İnanılmaz önemli üstelik gülerken, konuşurken, dudaklar kapalıyken ki ağızdaki konumları o kadar farklıdır ki bir insan konuşurken bir sorun yoktur fakat gülerken tüm dişetleri gözükür o zaman karizması bozulur. Artık gülümsemenin kişinin imajı olduğunu herkes biliyor özellikle mankenler.

 

Duyduğuma göre dünyaca ünlü mankenlerin dişlerini de yapmışsınız?

Diş estetiğinde kişinin mesleğine göre de diş yapılır. Eğer kişi sahne sanatçısı ise sahne ışıklarının altında daha güzel dişler yapılmalıdır. Sahne ışıkları doğal ışıktan yoğun olduğundan dişleri daha sarı gösterir. İsmini vermem uygun olmaz yurt dışından randevu alıp ön dişlerini yaptırmak isteyen bir hastam geldi baktık ön dişlerde çok sorun yok ama diş uçlarında hafif asimetri var. Bu asimetriyi düzeltmemi istedi. O kadar mutlu oldum ki ben aynı zamanda New York Üniversitesinde Estetik Diş Hekimliği üzerine master yapıyorum. Estetik Diş Hekimliği ile ilgili o kadar yoğun bir eğitim aldım ki bir o kadar detaylar. Ben hastalarımı ikna ederken benden oradaki milimetrelerle uğraşmamı isteyen bir talep beni çok mutlu etti. Hemen özel gözlüklerimi takıp asimetrilerini düzelttim. Bu esnada hastanın kafasını çeşitli pozisyonlarda tutması gerekiyor. Bunu İngilizce iletişim kurduğum ama ana dili İngilizce olmayan bir hastanın o kadar kolay anlaması beni şaşırttı. Çünkü poz vermesini biliyordu. Siz fotomodel misiniz dedim. “Evet” diyip geçiştirince sekreterim hemen google’dan bir araştırma yapıyor ki çok ünlü bir manken çıkıyor.

 

Çok güzel bir şey çünkü bilgi uygulanmadıkça işe yaramıyor. Yıllardır o kadar çok eğitim aldım ki Estetik Diş Hekimliği üzerine bunları uygulamak ve bu doğrultuda talep almak güzel ve bu doğrultuda inanılmaz talep var. Artık internet var ve halkımızda bu konuda o kadar bilinçli ki Türkçe kaynağa ihtiyaç yok. Google Translate sayesinde Japon bir siteden de bilgi toplayabiliyorlar. Geçenler de Amerika’daki bir diş hekiminin sitesinden altın oranlarla ilgili bir yazıyı okuyup printer çıktısıyla bir hastam gelip böyle bir diş istiyorum diyerek geldi.

 

Peki hep ünlü ve politikacıların dişini mi yapıyorsunuz?

Asla öyle değil. Bakın şimdi dışarı çıkın Ankara sokaklarında gezin öyle güzel kızlarımız, delikanlılarımız var ki tabi ki artık imaj danışmanlarının televizyon ve basında yazılarının da çok büyük etkisi var. Herkes tarz sahibi, bedenimiz ve yüzümüzde bu tarzın parçası, yüzümüzün mücevheri olduğunu düşündüğüm dişlerimizde tarzın parçası. Sevgili İmaj Danışmanı dostum Aysun Kaba’nın bir yazısı vardı, “Sarı lekeli dişlerle tarz sahibi olamazsınız” diye. Bu nedenle bir öğrenci gelip diş beyazlatma istiyorum ya da köpek dişimin ucu sivri bunu alır mısınız diyorlar. Her şey ihtiyaçlarla ortaya çıkıyor. Türkiye değişiyor ihtiyaçlarda öyle.

 

Her şey gelişimin bir parçası, bundan 10 yıl sonra Türkiye’ de ve dünyada diş hekimliğinin durumunu nasıl görüyorsunuz?

Koruyucu diş hekimliği bizde ve dünyada gelişmeli ve artık çürükler olmamalı. Ben aynı zamanda “Diş Dostu” derneğinin üyesiyim. Diş Dostu Derneğinin başkanı Selda Alemdar ile çok ama çok güzel çalışmalar yaptık. Amacımız koruyucu diş hekimliğini hayata geçirmek. Köylere gidiyorum, Ankara’nın periferindeki okullara diş fırçalama alışkanlığını vermeye çalışıyoruz. Bir ailede anne, baba, çocuk ortak diş fırçası kullananlar var. Aslında trajikomik bir durum diş fırçalanıyor ama ondan ona bulaştırılıyor.

 

Ben sanatı çok sevdiğim için Estetik Diş Hekimliği de bu mesleğin sanatsal kısmı o anlamda mesleğim birazda benim hobim ama bir meslek sahibi olarak bu ülkenin olarak ülkenin yetişmiş bir bireyi olarak toplumumuza ve bizi yetiştirenlere karşı sorumluluklarımızı yerine getirmeli “Koruyucu Diş Hekimliğini” mutlaka geliştirmeliyiz.

 

Koruyucu diş hekimliği neden bu kadar önemli?

Bir kere ülke ekonomisi için çok önemli çünkü diş çürüyor, dolgu yapılıyor para, dolguda problem oluyor kanal tedavi yapılıyor para, sonra kaplama sonra implant hep para ve bu para hep bu ülkenin cebinden çıkıyor. Çünkü diş malzemeleri ithal, hatta biz bir televizyon kanalıyla şöyle bir slogan yaptık “Dişimi Fırçalıyorum Ülkem İçin”. Bu nedenle köy köy dolaşıp diş fırçalamayı anlatıyorum.

 

 

Siz ayni zamanda bir girişimcisiniz. Birazda bundan bahsedebilir misiniz?

Evet, diş hekimliği dışında mimari maket, model üzerine bir atölyemiz var. Ne kadar çok kişiyi iş sahibi yapabilirsem o kadar çok mutlu oluyorum. Bu konuda özellikle kadınlara çok güveniyorum. Hayatta herkesin bir misyonu var, benimde “İş” olduğuna inanıyorum. Kim işiyle ilgili bir tıkanıklık yaşasa ona destek olmaya çalışıyorum. “Yapabilirsin” hatta “Yapmalısın” bunu kendin için yetiştirdiğin evladın için seni gözleyen kızlar ve kadınlar için yapmalısın. Biri yapmalı yapınca ardından gelenler olur. Benim genç kızlık rüyam bir yurtdışı üniversitesinde okumaktı. “40 yaş” sonrası o kadar güzel oldu ki New York Üniversitesi’nde master yapmak için hemen 2 arkadaşımı da yoldan çıkardım. Bir eylemi tek başına gerçekleştirmek yok hemen bir arkadaşımı yanıma alırım. Şimdi hedefimiz Harvard Üniversitesi. Eskiden bunlar hayaldi şimdi hedef. “Hayalle hedef gerçekleşti”

 

Röportaj: Ayla Ceyhan

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön