Erkek vücudunu tanıyalım

Erkek vücudunun bilmediğimiz, gizli saklı bir sürü özelliği var. Bu bilinmezlerden bazıları yalnızca kadınlara değil, kendilerine bile yabancı üstelik...

 • 1. Yavaş yaşlanma

  Bir erkeğin yüzü o gençlik dolu kıvrımları bir kadına göre daha uzun zaman taşıyabilir. Bunun sebebi erkeklerin derisinin yaşlandıkça az kolajen kaybetmesi. Bu da başka bir deyişle erkekler için kırışıklık ve sarkma yok demek. Ancak, kendileri kadınlara kıyasla ciltlerine bakma konusunda pek başarılı olmadıklarından bu doğal becerilerini neredeyse hiç kullanmıyorlar. 

 • 2. Süt üretebilirler

  Evet, doğru okudunuz. Erkeklerin de süt üretebilen bezleri mevcut. Ancak bu üretim onların vücudunda "anormallik" olarak kabul edilir. Çünkü erkeklerde süt üretimi genelde patalojik bir durumla meydana gelir. En yaygın neden hipofiz bezinde oluşan ve prolaktin salgılayan tümördür. Yüksek tansiyon ilaçları ya da prostat kanseri hastalarında tercih edilen hormonal tedavilerden dolayı da erkek vücudu süt üretebilir. Hormon dengesini ciddi biçimde sarsacak aşırı açlık da (savaş esirlerinde görülmüştür) buna sebep olabilmektedir.

 • 3. Kellik

  Kelliğe sebep olan genetik yönelimin X kromozomundan yani kadından geldiğini düşündüğümüz zamanlar geride kaldı. İşler meğerse öyle işlemiyormuş. İşin içinde en az X kromozomu kadar önemli başka faktörler de varmış. Eğer bir erkeğin babası kelse o zaman onun da kelleşme ihtimali yaklaşık %60 kadar artıyor. Erkeklik hormonlarının aktivitesi de saç köklerini etkiliyor ve vücut zamanla saç üretme yeteneğini kaybediyor. Ayrıca stres ve kötü beslenme de yine kelliğe neden olan etmenlerden.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön