Yeni Medya Ana Sayfa
ÜYE GİRİŞİ
LÜTFEN KULLANICI ADINIZ VE ŞİFRENİZ İLE GİRİŞ YAPIN!

Bayram için iyi çikolata seçebilmenin 10 yolu

Bütün çikolatalar lezzetlidir, bunu kabul ediyoruz ama her çikolata kaliteli midir acaba? Çikolata alırken, en iyisini nasıl seçeceğiz?

Çikolata alırken hayal kırıklığına uğramamak için, almak istediğiniz çikolatayı belirli açılardan değerlendirmeyi bilmek gerekebilir. Yüksek ısı, nem, çevre ve rafta geçirdiği dönem en iyi çikolatanın bile kalitesini etkileyecek önemli faktörlerdir.

 

Çikolatanızı nasıl seçmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

 

İşte böyle!

 

Kakao miktarı listenin ilk sırasında. Bu tamamen bir zevk meselesi.

Çikolata konusundaki seçimi yaparken, damak tadınıza göre içindeki kakao miktarını seçmeniz önemli. Genel olarak kullanılan kakao miktarını paketlerde kolaylıkla bulabilirsiniz. Bir çikolatanın içerisinde ne kadar fazla kakao varsa, lezzeti de o kadar yoğun olacaktır. Ayrıca, kakaonun çok olması demek, şekerin az olacağı anlamına da gelmektedir. En az yüzde 35 kakao içeren bir çikolata tüketmek, kakaonun faydalarından da daha fazla yararlanmanızı sağlayacaktır. Kakao içinde en fazla antioksidan içeren besinlerden biridir.

 

Ürün içeriğine mutlaka bakın. Trans yağlara mesela...

Kaliteli bir çikolatanın içerisinde kakao özü, kakao yağı bulunmalıdır. Eğer malzemelere baktığınızda, tanımadığınız veya adını bile telaffuz edemediğiniz bir dizi şey varsa, o zaman biraz şüphe duymaya başlayabilirsiniz. Gerçek, iyi bir çikolata mutlaka kakao bulundurmalı ve kakao yağı içermelidir. Ayrıca, vanilya veya lesitin (çikolatanın parçalanmaması için kullanılır) de bulunabilir. Eğer listenin en başında şeker varsa veya trans yağ ya da bitkisel yağlar gibi ekstra yağlar içeriyorsa uzak durmanızda fayda var. Trans yağlar sağlığımız için ne yazık ki ciddi manada zararlı ve eninde sonunda tüketmememiz gereken gıdalar.

Gözünüzle değerlendirme yapın

Paketli ürünlerde buna şansınız olmayabilir ama bayram yaklaşırken birçok market çikolata standlarında tadım yapmanıza olanak tanır. Paketi açın ve çikolatanıza bakın. Taze ve kaliteli çikolatanın parlak bir yüzeyi vardır ayrıca çikolatanın yüzeyi pürüzsüz ve lekesiz olmalıdır.

 

Üretim tarihini mutlaka kontrol edin. Çikolatanızı, bayrama birkaç gün kala alın.

Çikolata ne kadar yakın tarihte üretilmişse o kadar tazedir. Dolayısıyla da o kadar kaliteli olacak demektir. Bu durumda, bayrama yakın bir zamanda mutlaka üretim tarihini kontrol ederek çikolata almanız bayramınızı şendirecek, ağızları ziyadesiyle tatlandıracaktır. Siyah çikolatanın üretimden sonra bir yıl, sütlü çikolatanın 6 ay ve beyaz çikolatanın ise 8 ay önerilen raf ömrü vardır.Burnunuza küçük bir şölen yaşatın: Çikolatayı koklayın!
Çikolatanın kendine has bir çikolata kokusu olmalıdır. Çikolatanın kokusuz olması kalitesizlik belirtisi olabilir. Başka bir kokuya sahip olması da saklama koşullarının elverişsiz olduğunu gösterebilir. Çikolata ortamdaki kokuyu ve aromayı kendisine çeker, bu sebeple içinde bulunduğu ortama dair size kopya verecektir. Çikolatanın kalitesinden emin olmak istiyorsanız, kırın ikiye gitsin. Duymanız gereken ses temiz ve tok bir kırılma sesi olmalıdır. Eğer çikolata kırmaya yeltendiğinizde bükülüyor ya da parçalara ayrılıyorsa, kalitesi düşük olabilir.

 

Lezzetini mutlaka test edin

Teknik detayları hallettikten sonra gerisi sizin kişisel tercihlerinize kalmış. O çikolatanın aradığınız çikolata olup olmadığını, damak tadınıza uyup uymadığını siz kontrol edebilirsiniz. Lezzetin yanı sıra, iyi çikolata ağzınızda derhal erir. Kremsi ve düzgün bir yapısı olmalıdır. Kalitesi düşük bir çikolata biraz parçalıysa ve kremsi bir kıvama kavuşmuyorsa, kalitesinden şüphe edebilirsiniz. İnsanlar çikolatanın ağızda bıraktığı tattan bahsettiklerinde, çikolatanın ağızda dağılma ve erime hızından bahsederler. Daha az kalitede bir çikolatayı tükettiğinizde, bu kremsi yapıdan ziyade tanecikli bir yapı hissedersiniz. Ancak, çikolatanın kalitesini ayırt etme noktasında, eğer çikolatanın içerisinde zaten fındık, fıstık veya baharat varsa o zaman dikkat etmek gerekir.

 

Çikolata aşıklarını çıldırtacak 12 tarif
+9
Hurmalı kakaolu toplar   Malzemeler 5 adet çekirdeği çıkartılmış hurma 2 yemek kaşığı ham kakao (işlenmiş gıda olduğu için paketli kakao kullanmıyorum) 1 yemek kaşığı katkısız, şekersiz fıstık ezmesi (tarifi "Yağları Sevelim" yazımda mevcut) 1 avuç kavrulmamış kaju 5-6 adet badem   Hazırlanışı Malzemelerin hepsini rondodan geçirip elle şekil verdim. Sadece 2 dakika sürüyor ve rafine şekersiz çikolata mutluluğuna kavuştuğunuzu garanti edebilirim.

 

 

Daha Fazla Göster