İki anneli ve iki babalı bebekler

Çinli araştırmacılar, sadece anne veya babadan oluşan ebeveyne sahip fareler dünyaya getirdi.

İki anneli ve iki babalı bebekler

Geçtiğimiz hafta, bilimsel bir yayın olan Stem Cell dergisinde yayımlanan bir rapora göre Çin Bilim Akademisi araştırmacıları, fare embriyoları üzerinde yaptıkları deneylerde, kök hücreler ve gen düzenleme teknikleri kullanarak aynı cinsiyetteki iki fareden bir yavru doğurmayı başardı.

 

Raporda, deneyde iki babası olan yavrunun sadece 48 saat hayatta kalabildiği ancak iki anneli yavrunun yetişkinliğe erişebildiği belirtiliyor. Hatta bu yavru bir erkek fareyle çiftleşerek kendi yavrularını doğurabilmiş. Deneyin sonuçları, insana farklı cinsiyetten oluşan ebeveynin gerekliliğini sorgulatıyor.

 

Parthenogenesis, yani döllenmemiş bir yumurtadan üreme, memeli olmayan canlılarda zaten görülmekte. Bazı balık ve böcekler bu şekilde üreyebiliyor ama memelilerde mutlaka farklı cinsiyetten oluşan bir ebeveyn yavru dünyaya getirebiliyor. Yumurtanın bir sperm tarafından döllenmesi gerekiyor. Bu gerekliliğin nedenlerini uzun zamandır anlamaya çalışan bilim insanları, fareler üzerinde çalışarak cevaplar bulmaya çalışıyor.

 

İki ebeveynin genetik bilgisine sahip olmak, Teksas Üniversitesi genetik uzmanı Richard Behringer'e göre bir avantaj çünkü "farklılıklar ve yeniden düzenleme işin içine giriyor" ve çeşitlilik artıyor. Bu durumda bebek yapmak için farklı biyolojik cinsiyetten iki organizma zorunlu.

 

Neden böyle evrimleştiğimiz bilinmemekle birlikte, araştırmanın ortaya koyduğuna göre büyüme olması için hem anne hem de babadan gelen genetik bilgi gerekli. Gelişimin ilk aşamalarının sağlıklı olarak gerçekleşmesi, erkek ve dişiden gelen ve birbirlerini tamamlayan genler sayesinde olabiliyor.

 

Bu alanda ilk başarılı adım, 2004 yılında Japon araştırmacılar tarafından iki fare yumurtası kullanılarak atılmış. Çinli ekibin kullandığından farklı ve daha zor bir teknik kullanılan bu deneyde, yavrulardan biri fazla gelişememiş. O günden bu yana çeşitli ekipler bu alanda çalışmalarını sürdürmüşler.

 

Yapılan bu son deneyde iki babadan üretilen yavrunun sadece iki gün yaşayabilmesine dair Behringer, erkek kök hücrelerle daha fazla deney yapılarak daha sağlıklı yavrular üretmenin sağlanabileceğini söylüyor.

 

Behringer'e göre makale, erkek ve dişi genomun memeli üremesindeki hassas dengesini de vurguluyor. Bu dengenin nasıl manipüle edilebileceği, bilim insanları tarafından yeni yeni öğrenilmekte. Konunun iyice kavranması, klonlamadan besi hayvanı yetiştiriciliğine, hatta bir gün aynı cinsiyetten bir çiftin kendi genetik bilgilerini taşıyan biyolojik çocuklarına sahip olabilmelerine kadar birçok konuda etkili olabilir.

 

Farelerde uygulanan teknik, insanlarda uygulanabilir değil ama Behringer'e göre "bunu mümkün kılacak teknoloji ve küçük numaralar yolda."Kaynak: Popular Science

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön