Snapchat filtreli ameliyat sayısı artıyor

Sosyal medya aplikasyonu Snapchat'in filtreleri ile "kusursuz güzellik" yaratması cerrahi müdahalelerde de yeni bir uygulamayı başlattı: Snapchat dismophia...

Snapchat filtreli ameliyat sayısı artıyor

Sosyal medyanın hayatımızın her alanına yerleşmesi ile beraber gerçek ve kurmaca yaşam arasında bocalama gün geçtikçe kendini hissettiriyor. Her şeyin mükemmel görünmesini destekleyen güzellik endüstrisi içinde yer alan uygulamardan olan Snapchat ve Instagram, kusursuz güzelliği bir nimetmiş gibi bizlere sunuyor. Sanal dünyada güzelliğin en önemli şey olduğu düşüncesinin yaygınlaşması cerrahların kapısının "Snapchat filtreli yüz istiyoruz" talebiyle çalınmasına neden oluyor. Doktorlar ile konuşmaya gittiklerinde Snapchat yüz filtreleri gibi olmak istediklerini söyleyen kadınlar, gelecek günlerde tektipleştirilen, standartlaşmış güzellikte olan bireyler görmemize neden olabilir.

 

The Guardian'da yer alan haberde "Snapchat dismophia" trendinin gün geçtikçe artmasının olumsuz sonuçları aktarıldı. Snapchat dismophia, bazı kişilerin gerçek ve sanal dünya arasında endişe verici bir bulanıklık yaşadığını gösteriyor. Plastik cerrahlar, hastaların kendilerine Snapchat veya Instagram üzerindeki filtreleri kullanarak düzenledikleri rötuşlanmış fotoğrafa benzemek için geldiklerini söylüyor. Boston Tıp Merkezi'ndeki araştırmacılar uygulamalardaki filtrelerin insanların özsaygıları üzerinde olumsuz bir etki yarattığını ortaya çıkardı.  

 

Snapchat filtresi ile neler değişiyor?

Yapay zeka tekniği kullanılarak fotoğrafları değiştiren Snapchat filtreleri ile cildin daha pürüzsüz, kirpiklerin daha uzun, kemik yapısının daha belirgin görünmesi mümkün oluyor. Raporda ayrıca bu filtrelerin dismorfik bozukluğu tetikleyebileceği, kusurlarından dolayı takıntılı olan insanların sosyal hayattan uzaklaşmasına neden olabileceği de belirtiliyor.

 

Tüm bunlara ek olarak Amerikan Journal of Preventive Medicine'de geçen yıl yapılan bir araştırma sonucunda düzenli olarak sosyal medya kullanan kişilerin diğer kullanıcılara göre iki kat daha fazla yanlız hissettiği ortaya çıktı. Geçen yıl yayımlanan başka çalışmada 15-24 yaş aralığındaki gençlerde yapılan görüşmede sosyal medyanın özellikle de Instagram'ın endişe ve yetersizlik duygularını derinleştirdiği ortaya çıktı. Araştırmadaki diğer bir detay ise Snapchat uygulamasının günlük kullanıcı sayısının sabahın ilk saatlerinde düştüğünü, yaklaşık %2 ile 188 milyon olduğunu açıklandı. 

 

Yazı: Ceren Parçal 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön